Aloittelijaa kyrsii

Otsikko kertoo kaiken. Olen ottanut Levillä ollessani 2 × 90 minuutin yksityistuntia ja kuulemma "kaikki" oppivat laskettelemaan tuossa ajassa...paitsi minä. Vituttaa ihan suunnattomasti.

Mikä on vikana kun en opi kuin auraamisen ja hieman kääntymään auraamalla tuossa ajassa? Sitten kun viedään isompaan mäkeen niin pitää tulla auraamalla alas ja minunkin kuntosalia harrastaneena ihmisenä täytyy sanoa että jalat väsyvät ensimmäisen 50 metrin jälkeen. Miksei sitä Slalom käännöstä voi opettaa heti?

Toinen kärsivä ovat lättäjalkani. Niitä pakottaa monoissa ihan sikana. Ehkä se,onkin yksi syy huonoon oppimiseen kun kipua pitää koko ajan ajatella. Mene JA tiedä.

Onko kenelläkään siis kokemusta siitä miten kauan tuohon opetteluun menee että uskaltaa alkaa itse laskemaan vai olenko toivoton tapaus? Entä noi monot :löytyykö latuskajalalle sopivia? Vai olenko ihan toivoton tapaus?

0

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        24
        4302
      2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        225
        3759
      3. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

        Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
        Maailman menoa
        13
        3233
      4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

        Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
        Perussuomalaiset
        24
        2839
      5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

        Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
        Maailman menoa
        49
        2741
      6. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        108
        2708
      7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

        Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
        Maailman menoa
        13
        2536
      8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

        Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
        Maailman menoa
        41
        2387
      9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

        Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
        Kotimaiset julkkisjuorut
        65
        2336
      10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        61
        1811
      Aihe