Birgitta Silander -mysteeri katoaminen.

FOUNDHER

Tiedottamisen puute Silanderin tapauksessa ihmetyttää. Katoamisesta aikaa jo
7kk:ta. Kadonneesta opettajastakin julkaistiin uutta tietoa ja uusi kuva(otto automaatin turvakamera kuva?)Silanderista julkaistiin vain yksi ainoa kuva.( passikuva?)Jos ihminen katoaa keskellä Helsinkiä,keskellä kirkasta päivää,niin
eikö hän tallentuisi edes johonkin keskustan turvakameraan? Silanderin työskenteli
lähes koko elämänsä samoilla kulmilla,niin varmaan on yksikin kantakahvila,tuttu kauppa ym.
Millä poliisi perustelee olettamuksensa,että Silander tosiaan lähti kotoaan keskustaan. Entäs jos Silander tapettiinkin kotonaan,ruumis heivattiin roskikseen,kulkeutui Ämmänsuolle ja joku käytti matkakorttia ja heivasi kännykän keskustaan. Poliisi ei usko omaehtoiseen katoamiseen,eikä rikokseenkaan. Poliisi varmaan olettaa Silanderin vaan hypänneen mereen. Ja that`s it.
Sinällään surullinen todiste ihmiselämäsä ilman omaisia.Ei omaa perhettä>ainoa lapsi>tai sisarukset iäkkäitä>sukulaiset kuolleet>ystävät iäkkäitä. Ainoa kuva,mitä antaa katoamis ilmoon on passikuva.

8

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FOUNDHER

      Ikäsyrjintä kulkeutunut jo kadonneiden etsintääkin.(?)Poliisin hidas reagointi kadonneen kampaaja Birgitta Silanderin tapauksessa ihmetyttää,mutta ei yllätäkkään. Mitä poliisi oletti kampaajattarelle oikein tapahtuneen? Naisella ei ollut välttämättä mitään syytä päättää päiviään.Hänhän jäi vuokratuolille ja elämäntyö jatkui,vaikka liiketoiminta myytiin.Vanhuus oli turvattu,kun voimat loppuisivat. Kaikki eivät halua Entäs jos joku aikoikin vetää välistä ja nainen houkuteltiin jonnekkin muualle.
      Puhuteltiinko bussikuskeja? Yrittikö joku maksaa ensin Silanderin matkakortilla,mutta ei onnistunut. On surullista nykypäivän Suomessa,että 65v nainen,vaikkakin nuorekkaan ja vetävän näköinen nainen ei jää ihmisten mieliin,vaan hukkuu ihmisvilinään. Havointijen vähyys toisaalta tukee oletusta,ettei nainen koskaan poistunut asunnoltaan. Entä,jos joku löysi Silanderin kännykän,mutta sitä ei ole osattu etsiä löytötavaroista.

      • höpsistää

        Nuoria miehiä kateissa ties kuinka monta eikä ole tiedotettu tai etsitty tuonkaan vertaa.


      • FOUNDHER

        Juuri näin. Nuoret miehet vs nuori kaunis nainen.(Nela).
        Vanha nainen vs nuori nainen.(Nela).
        USA:sa laki ym. saa nimesä rikoksen uhrin mukaan.(Megan`s law,Amber alert.) Suomessa voitainsiin alkaa puhumaan "Nela"-syndroomasta.


    • Ihmeellistä_kitinää

      Juu, jos vaikka ufo on siepannut, eikä tutkahavaintoja ole tehty. Puhuteltiinko hävittäjälentäjiä mahdollisista havainnoista? Mitä hittoa tiedottamattomuus aloittajan elämää haittaa? Jos et ole sukulainen/muuten läheinen, ei asian luulisi elämääsi mitenkään hetkauttavan.

      • FOUNDHER

        EI mitään kitinää. Kyllä hänet on UFO sieppannut. Sehän se juuri tässä maailmassa on vikana,kun mikään ei hetkauta ketään. Silanderilla ei nähtävästi sukulaisia tai he ovat iäkkäitä. Se kuka tässä kitisee olet kylläkin SINÄ. Itsehän tuli tälle palstalle,itshän luit.


    • Anonyymi

      Birgitan kohtalo mietityttää ihmisiä netin palstoilla edelleen. Tapaus on niitä, joissa tiettyihin spekulaatioihin ilmaantuu kipakka, jopa uhkaava vastine tai keskustelu johdetaan muille urille.

      Poliisista pitää sanoa, että tutkimattomia ovat poliisin tiet.

      • Anonyymi

        Tietyt jankkajat eivät todista väitteitään, miksiköhän eivät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tietyt jankkajat eivät todista väitteitään, miksiköhän eivät.

        Näinhän se mysteereissä tuppaa olemaan, ettei ole todisteita mihinkään suuntaan.

        Birgitan tapauksessa tiedetään hänen kännykkänsä linkittymiset ja HSL:n lipun leimaaminen katoamispäivältä. Ei mitään muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      40
      5291
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      399
      4551
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3829
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      148
      3066
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      13
      2520
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2068
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1992
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1910
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe