Birgitta Silander -mysteeri katoaminen.

FOUNDHER

Tiedottamisen puute Silanderin tapauksessa ihmetyttää. Katoamisesta aikaa jo
7kk:ta. Kadonneesta opettajastakin julkaistiin uutta tietoa ja uusi kuva(otto automaatin turvakamera kuva?)Silanderista julkaistiin vain yksi ainoa kuva.( passikuva?)Jos ihminen katoaa keskellä Helsinkiä,keskellä kirkasta päivää,niin
eikö hän tallentuisi edes johonkin keskustan turvakameraan? Silanderin työskenteli
lähes koko elämänsä samoilla kulmilla,niin varmaan on yksikin kantakahvila,tuttu kauppa ym.
Millä poliisi perustelee olettamuksensa,että Silander tosiaan lähti kotoaan keskustaan. Entäs jos Silander tapettiinkin kotonaan,ruumis heivattiin roskikseen,kulkeutui Ämmänsuolle ja joku käytti matkakorttia ja heivasi kännykän keskustaan. Poliisi ei usko omaehtoiseen katoamiseen,eikä rikokseenkaan. Poliisi varmaan olettaa Silanderin vaan hypänneen mereen. Ja that`s it.
Sinällään surullinen todiste ihmiselämäsä ilman omaisia.Ei omaa perhettä>ainoa lapsi>tai sisarukset iäkkäitä>sukulaiset kuolleet>ystävät iäkkäitä. Ainoa kuva,mitä antaa katoamis ilmoon on passikuva.

8

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FOUNDHER

      Ikäsyrjintä kulkeutunut jo kadonneiden etsintääkin.(?)Poliisin hidas reagointi kadonneen kampaaja Birgitta Silanderin tapauksessa ihmetyttää,mutta ei yllätäkkään. Mitä poliisi oletti kampaajattarelle oikein tapahtuneen? Naisella ei ollut välttämättä mitään syytä päättää päiviään.Hänhän jäi vuokratuolille ja elämäntyö jatkui,vaikka liiketoiminta myytiin.Vanhuus oli turvattu,kun voimat loppuisivat. Kaikki eivät halua Entäs jos joku aikoikin vetää välistä ja nainen houkuteltiin jonnekkin muualle.
      Puhuteltiinko bussikuskeja? Yrittikö joku maksaa ensin Silanderin matkakortilla,mutta ei onnistunut. On surullista nykypäivän Suomessa,että 65v nainen,vaikkakin nuorekkaan ja vetävän näköinen nainen ei jää ihmisten mieliin,vaan hukkuu ihmisvilinään. Havointijen vähyys toisaalta tukee oletusta,ettei nainen koskaan poistunut asunnoltaan. Entä,jos joku löysi Silanderin kännykän,mutta sitä ei ole osattu etsiä löytötavaroista.

      • höpsistää

        Nuoria miehiä kateissa ties kuinka monta eikä ole tiedotettu tai etsitty tuonkaan vertaa.


      • FOUNDHER

        Juuri näin. Nuoret miehet vs nuori kaunis nainen.(Nela).
        Vanha nainen vs nuori nainen.(Nela).
        USA:sa laki ym. saa nimesä rikoksen uhrin mukaan.(Megan`s law,Amber alert.) Suomessa voitainsiin alkaa puhumaan "Nela"-syndroomasta.


    • Ihmeellistä_kitinää

      Juu, jos vaikka ufo on siepannut, eikä tutkahavaintoja ole tehty. Puhuteltiinko hävittäjälentäjiä mahdollisista havainnoista? Mitä hittoa tiedottamattomuus aloittajan elämää haittaa? Jos et ole sukulainen/muuten läheinen, ei asian luulisi elämääsi mitenkään hetkauttavan.

      • FOUNDHER

        EI mitään kitinää. Kyllä hänet on UFO sieppannut. Sehän se juuri tässä maailmassa on vikana,kun mikään ei hetkauta ketään. Silanderilla ei nähtävästi sukulaisia tai he ovat iäkkäitä. Se kuka tässä kitisee olet kylläkin SINÄ. Itsehän tuli tälle palstalle,itshän luit.


    • Anonyymi

      Birgitan kohtalo mietityttää ihmisiä netin palstoilla edelleen. Tapaus on niitä, joissa tiettyihin spekulaatioihin ilmaantuu kipakka, jopa uhkaava vastine tai keskustelu johdetaan muille urille.

      Poliisista pitää sanoa, että tutkimattomia ovat poliisin tiet.

      • Anonyymi

        Tietyt jankkajat eivät todista väitteitään, miksiköhän eivät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tietyt jankkajat eivät todista väitteitään, miksiköhän eivät.

        Näinhän se mysteereissä tuppaa olemaan, ettei ole todisteita mihinkään suuntaan.

        Birgitan tapauksessa tiedetään hänen kännykkänsä linkittymiset ja HSL:n lipun leimaaminen katoamispäivältä. Ei mitään muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      162
      6195
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      88
      2782
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1771
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      34
      1454
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1005
    7. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    8. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      908
    9. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      903
    10. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    Aihe