Rekkakuskit

Nukku.Matti

19

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nääs

      Kun vielä ratsaisivat baltian ja venäjän poikia yhtä innokkaasti, mutta mukavuudenhalu laittaa ratsaamaan vain suomalaisia. Valtiokin kyykyttää suomalaisia kuljetusliikkeitä. Tavoite on että suurteollisuus saa halpoja kuljetuksia. Suomipoika saa sitten kotona pyöritellä peukaloitaan työttömyysavustuksen turvin. Ulkomaanpelle kyllä ajaa vähemmälläkin liksalla. Pe....e !

    • vellipoika

      Ei nämä suomen suharit oo sen kummempia ajelevat varsinki kesällä 4 päivän putkia yhtä pötköä et saa jonkilaista pankin pönötystä tehtyä mut siinä on vaaransa viime syksynä ambulanssi porukka yritti rekka kuskia autosta mut eipä meinannut lähtee oli pumppu kuskilla paukuyttanu tapissa ylä paineet 286 sormet puristuneet rattiin pitäny sahata ratti irti tiukalle se ottaa

      • ertgvf32333

        Siin mitään rattia tarvii sahata irti, hohhoijaa.. sopiva lääkitys niin kyllä ote heltiää ja nopeemmin kuin sahalla.. Ok jos nyt sitten ei ollu saatavilla relaksoivaa lääkitystä inhimilliseen aikaan niin pelastusyksikkö kävi sahaamassa ratin irti?


      • PisteetPilkutVälimerkit

        Mikä sulla oli koulussa oikeinkirjoituksen arvosana?


    • kirurgi

      Miksi ei rekkakuskit lepää,yhtä hyvin voisi kysyä,miksi ei muut autoilijat lepää.Kukaan ei ratsaa lomalta palaajia ja muita autoilijoita ,esim taksi kuskeja,leipäkuskeja ,lehdenjakajia.ynm.Sairaaloissa kirurgit voivat leikata 20 tuntia jotain potilasta ja sitten siirtyä seuraavan potilan päätä operoimaan,ei näitä kukaan tutki.johtuu siitä,että maantiellä valvonta on helpompaa.

    • jasaja

      no kun ne pöljät ajaa samalla tuntipalkalla vaikka viikon yhteen menoon, kuullutkaan ammattiliitoista tai ylityökorvauksista.

      • nääs

        Juuri näin. Ajetaan sillä, mitä sattuu saamaan. Laskekaas uuvatit kuinka monta tonnia häviätte vuodessa ,verrattuna TES palkkaan. Ja sitten olette niin moraalittomia, että haette korvaukset jälkikäteen. Liiton jäsenmaksu tulee sillä moneen kertaan maksettua. Pitäisi sentään pitää kiinni siitä, mitä on luvannut. En voisi vähempää arvostaa , kuin sellaista touhua. Mutta olenkin sitä sukupolvea , jolle lupauksen pitäminen on kunnia-asia.


    • shrjyj

      Koska kansantalous ja kilpailukyky vaatii.

      Siksi kannattaa ajaa viikko nukkumatta. Yhteiskunnan etu vaatii.

    • entinen-kuljettaja

      Direktiivit pitäisi heittää mäkeen lepoajoista määrääjinä. Ketään ei nukuta tai väsytä jonkin lain mukaan, vaan kaikki on yksilöitä. On täysin hullua notkua jossakin 9 tuntia, jos laki määrää niin väsymiseen. Siinä notkuessa väsyy entistä enemmän, ja hermotkin saa kiristymään. Pitäisi antaa tehdä työtä työn mukaan, eikä jonkin direktiivin. Muutenkin joutuu odottelemaan joidenkin tavaroiden ajossa lähettäjästä, tilaajasta, ruuhkista johtuen. Siihen kun vielä lisää nämä direktiiviodotukset, niin soppa on valmis keitettäväksi.

      • Sitä_Saa_Mitä_Tilaa

        Kun vuosikymmeniä kuljetusalan porukkaa ei ole saatu lepotauoille vaan on ajettu puolikuolleena on siihen ollut jossain vaiheessa pakko puuttua lainsäädännöllisesti. Nyt sitten pakotetaan kuljettajat tauoille ja jopa nukkumaan jos vaikka sillä saataisiin tuntemattomasta syystä metsään ja ojiin ajamiset vähenemään kun ei rattiin nukahtamiset vähenee. Ihan sitä kuljetusala nykyään niittää mitä vuosikaudet on kylvetty. Kannatta katsoa peiliin ajoaikojen kritisoijat.


      • vain-kunnon-lepoa
        Sitä_Saa_Mitä_Tilaa kirjoitti:

        Kun vuosikymmeniä kuljetusalan porukkaa ei ole saatu lepotauoille vaan on ajettu puolikuolleena on siihen ollut jossain vaiheessa pakko puuttua lainsäädännöllisesti. Nyt sitten pakotetaan kuljettajat tauoille ja jopa nukkumaan jos vaikka sillä saataisiin tuntemattomasta syystä metsään ja ojiin ajamiset vähenemään kun ei rattiin nukahtamiset vähenee. Ihan sitä kuljetusala nykyään niittää mitä vuosikaudet on kylvetty. Kannatta katsoa peiliin ajoaikojen kritisoijat.

        Ei suistumiset johdu pitkistä ajoajoista, vaan siitä kun ei pidetä viikkolepoja jotka palauttasivat kuljettajat normaaliin rytmiin. Nyt nämä direktiivit pitävät kuljettajat visusti tienpäällä ja nukkumassa autoissaan, mutta lepo ei ole oikeaa lepoa. Lepoajat pitäisi pyrkiä pitämään kotona, ja työvuorot suunnitella siten että se olisi mahdollista.

        Toisaalta vouhkataan kuskittomista ajoneuvoista, mutta ei kyetä tekemään edes autoja jotka pysyisivät kuljettajineen tiellä liukkailla keleillä. Ensin kun kehittäisivät sellaisen ajoneuvon, jota ei saisi yrittämälläkään suistumaan tieltä, niin voisi harkita kuljettamattomia ajoneuvoja.


    • Nukku.Matti

      Ajoaikoja pitää lyhentää paaljoon!

    • eöfkbönklwr

      Eipä tuossakaan jutussa sitten voitu mainita niiden rikkomuksien tasoja. Toki jos ajetaan älyttömän pitkiä vuoroja tauoista piittaamatta niin niihin pitääkin puuttua kovalla kädellä. Sitten se että tehdään siitä 2 minuuttia liikaa ajaneesta murhamiehiäkin pahempi rikollinen, niin alkaa olemaan suhteellisen perseestä. Voisin veikata että noista rikoksista suurin osa on juuri näitä muutaman minuutin ylityksiä, mutta kun ei mitään eritellä niin ollaan kaikki suuria rikollisia ja saadaan taas uutisiin kovat otsikot.

      • 2016meneenyt

        Polliisikin vasta jossain jutussa piti väsyneenä ajamista todella vaarallisena ja varoittavan esimerkin aiheesta löysi ihan lähimenneisyydestä vuodelta 1998.


    • Kkkkkkkjjj

      Koska ei kannata silloin tämä touhu. Minulla on tämä 4 firma menossa joten tiedän mistä puhun. Vielä mä onnistunut, luoksesi löydän.

    • Nilsjohan

      JOS kaikkiin autoihin laitettais piirturi niin saatais tietää kuinka paljon ihmiset todella ajavat! Otetaan esim. vaikka Veikko joka on heränyt aamulla 05,00 ja lähtee töihin 06,00 autolla. Työt alkavat 07,00 ja jatkuvat aina klo; 16,00 jolloin Veikko lähtee kotiin autolla jonne saapuu klo; 17,00. Vaimo seisoo rappusilla lasten kanssa ja on pakanut kassit valmiiksi koska Veikon perhe on menossa mökille viikonlopuksi. Matka sinne mökille on 6h autolla. Veikon perhe saapuu mökille noin klo: 23,00 illalla.
      Nyt tulee kysymys! Onko Veikko todellakin ajokunnossa koko matkan vai ei? Veikko on ollut matkalla aamu kuudesta ilta kahteenkymmenkolmeen elikkä 17 h yhtäjaksoseti. Onko nyt näin että tällainen kuski on turvallinen maantiellä mutta rekkakuski ei?
      Onko näin että Veikko on turvallinen kuski kun hän ajaa päivisin rekka 8h ja illalla lähtee mökille 6h omalla isolla Sprinter matkailuautolla?
      Vai onko näin että Veikko ei sais enään aja autoa työpäivän jälkeen? Miettikä tuota!
      Ottaka huomioon että rekkakuskit eivät aja 10h yhtäjaksoseti vaan pieniä pätkiä sillä välillä pitää lastata tai purkaa kuorman.
      Tämä poliisien tarkastukset ovat hanurista koska ne pitäis valvoa kaikki autot eivät vaan niitä jolla on PAKKOLAKIEN mukainen piirturi.

    • nääs

      Pakko painaa että saan sen jokavuotisen 72 tonnia.

    • retelimies

      Ovat täysin pe...stä.. Lähdin aamuyöstä ajamaan etelää kohti , 2,5h ajon jälkeen alkoi hirmu väsy , eivät silmät pysyneet auki , reteli meni kaistalta toiselle onneksi ei liikennettä ollut , no mutta kun se piirturi käskee ajamaan vaikka väsytti , ois reilu 1h unet tehnyt gudaa...mutten voinut pysähtyä koska lastin oli oltava perillä määräajassa. Ihmettelenkin tätä säännöstä , miksei voisi esim: nukkua em: ajon jälkeen ilaman että ajoaika nollaantuu , katottaisiin vain sitä todellista ajettuja tuntimäärää eli olisi ns: jemmassa ajoaika / pv kohtaisesti.

      Päättäjät eivät ilmeisesti ymmärrä millaisen lain ovat kirjoittaneet , ihan hullua koska tietäähän ihminen milloin sitä väsyttää eikä se laki ja piirturi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4774
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1722
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1586
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1544
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1167
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1053
    Aihe