Ford Mondeo vaihteisto

kymysys

Hankinnassa olisi tuomonen 2.5 V6 Mondeo 3 korinen.Huomasin tuossa vain että alkupään (2000-2003) on 5 vaihteinen laatikko ja taas (2004-2007)on 6 vaihteinen manuaali eli onko tuo 6 vaihteinen loota tullu vasta 2004 nuihin veekutosiin ja onko kulutuksessa hirvittävä ero 5 ja 6 vaihteisen välillä?

8

1429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ObsMoneyPit

      Ei kestä oikein kumpikaan, ja kytkimen vaihto 6 pykäläiseen (jos kestää niille kilometreille) maksaa ihanan paljon. Pakko asioida fordin marmoritiskillä, koska tatvikeosia saa hyvin nihkeästi.

      • elaosto

        Eli ford on paska vekotin!


      • Kuutonensilmässä

        Taitaa laatikon kesto olla käyttäjästä kiinni!!
        Mulla on kestäny 6vaihteinen 2,5Litrasessa 284tkm!?
        Ei sillä kutosella ole pakko jurnuttaa 80km/h, se käy koneen ja laatikon päälle!! Tuskin kulutuksessa paljoa on eroa, mutta jos ajaa pitkää matkaa, niin luulen että 6vaihteinen hieman säästää..


      • MiljonäärVaagen

        Joo, toi on totta, että ei ole elämän edullisin kytkinremppa jos se losahtaa. Miksi tuohon ei voi saada vaikka motonetistä osia? 1.8 ja 2.0 bensoihin saa osaa niin halvalla että hirvittää. Het kun pitäis olla osia 2.5 l kuutoseen, niin ei sheitana että hinnat pompsahtaa! Katalysaattorit 1100€ / pari työt, nivomaatit taakse 700€ / pari työt jne jne. Lisäksi koko kampe vielä ruostuu herkästi.
        Ei ole oikein mitenkään laskien normaalin työläisen auto, kun osat maksaa maltaita, mutta vaihdossa ei saa enää juuri mitään. Tarkoitus on kai työuran aikana kartuttaa varoja, eikä tunkea rahaa Fordille.


      • tätä_mieltä

        Ostappa kalliimpi merkki, niin kokoluokkaa pienemmässä on hinnat jo kovempia!! Lisäksi korjattavaa ja vaihdettavaa on taatusti useammin!!

        En ole kuullut että Mondeoissa pahemmin kytkimiä vaihdeltas. Meidän 2002 TD:llä on ajettu 420tkm ilman laatikko tai kytkytin remppaa!! Jousia edestä meneekin muutaman vuoden välein...


      • Mennytmaailma
        tätä_mieltä kirjoitti:

        Ostappa kalliimpi merkki, niin kokoluokkaa pienemmässä on hinnat jo kovempia!! Lisäksi korjattavaa ja vaihdettavaa on taatusti useammin!!

        En ole kuullut että Mondeoissa pahemmin kytkimiä vaihdeltas. Meidän 2002 TD:llä on ajettu 420tkm ilman laatikko tai kytkytin remppaa!! Jousia edestä meneekin muutaman vuoden välein...

        Tuo dieseli on järkipeli tuohon V6 verrattuna, se V6 on sellainen menneen maailman dinosaurus. Soppa maistuu, mutta kulkua on suunnilleen modernin 1.4 turbon verran. Sillä erolla, että pikkuturbo vie 2-3L vähemmän satkulle.


    • Mondeojeejee

      2.0 Tdci/ 2007 ja siinäkin on 6 vaihteinen vaihdelaatikko. 6-vaihdetta tulee käytetyksi vain moottoritiellä, muuten 5-vaihde tuntuu riittävän vallan mainiosti. En pelkää laatikon tai yksittäisen vaihteen kestoa. Yritän vain ajelle niin, että kone käy järkevillä kierroksilla ( >2000 r/min).

      Itse uskon, että kovin pienillä kierroksilla jurnuttaminen vain nokeaa konetta. Pienillä kierroksilla ajelu myös tuntuu ikävältä, koska auto ei jaksa reagoida kaasuun. Tällöin nopeuden nosto vaatii aina vaihtamista alas.

      • KytettyjenFilosofia

        Tuossahan se ongelma juuri on. Kun on 6-pykälää, niin suurin osa auton omistajista ajelee sitten 60 km/h 6-vaihteella ja moottori pyörii 1000 rpm tjsp. Polttoainetta säästyy varmaan, mutta ei se laatikko saa kunnolla voitelua noin matalilla kierroksilla, ja yllätys yllätys, laakerit pettää ennen aikojaan.
        Uuden auton ostaja voi vaikuttaa tuohon, pitämällä kierrokset siinä 2000 rpm paikkeilla, tai mielummin yli, mutta käytetyn ostaja ei voi tietää, miten sillä autolla on ajettu ennen. Onko edellinen/edelliset omistajat säästäneet polttoainetta, ja kuluttaneet siinä sivussa laatikon lähelle keskeytyskuntoa? Eli jos sanotaan, että ihan on rauhallisesti ajeltu koko aika edellisellä omistajalla, niin se ei itseasiassa ole ollenkaan hyvä asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2902
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      64
      2763
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1812
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1649
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1647
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1590
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      19
      1488
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1287
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1263
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1249
    Aihe