Ford Mondeo vaihteisto

kymysys

Hankinnassa olisi tuomonen 2.5 V6 Mondeo 3 korinen.Huomasin tuossa vain että alkupään (2000-2003) on 5 vaihteinen laatikko ja taas (2004-2007)on 6 vaihteinen manuaali eli onko tuo 6 vaihteinen loota tullu vasta 2004 nuihin veekutosiin ja onko kulutuksessa hirvittävä ero 5 ja 6 vaihteisen välillä?

8

1553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ObsMoneyPit

      Ei kestä oikein kumpikaan, ja kytkimen vaihto 6 pykäläiseen (jos kestää niille kilometreille) maksaa ihanan paljon. Pakko asioida fordin marmoritiskillä, koska tatvikeosia saa hyvin nihkeästi.

      • elaosto

        Eli ford on paska vekotin!


      • Kuutonensilmässä

        Taitaa laatikon kesto olla käyttäjästä kiinni!!
        Mulla on kestäny 6vaihteinen 2,5Litrasessa 284tkm!?
        Ei sillä kutosella ole pakko jurnuttaa 80km/h, se käy koneen ja laatikon päälle!! Tuskin kulutuksessa paljoa on eroa, mutta jos ajaa pitkää matkaa, niin luulen että 6vaihteinen hieman säästää..


      • MiljonäärVaagen

        Joo, toi on totta, että ei ole elämän edullisin kytkinremppa jos se losahtaa. Miksi tuohon ei voi saada vaikka motonetistä osia? 1.8 ja 2.0 bensoihin saa osaa niin halvalla että hirvittää. Het kun pitäis olla osia 2.5 l kuutoseen, niin ei sheitana että hinnat pompsahtaa! Katalysaattorit 1100€ / pari työt, nivomaatit taakse 700€ / pari työt jne jne. Lisäksi koko kampe vielä ruostuu herkästi.
        Ei ole oikein mitenkään laskien normaalin työläisen auto, kun osat maksaa maltaita, mutta vaihdossa ei saa enää juuri mitään. Tarkoitus on kai työuran aikana kartuttaa varoja, eikä tunkea rahaa Fordille.


      • tätä_mieltä

        Ostappa kalliimpi merkki, niin kokoluokkaa pienemmässä on hinnat jo kovempia!! Lisäksi korjattavaa ja vaihdettavaa on taatusti useammin!!

        En ole kuullut että Mondeoissa pahemmin kytkimiä vaihdeltas. Meidän 2002 TD:llä on ajettu 420tkm ilman laatikko tai kytkytin remppaa!! Jousia edestä meneekin muutaman vuoden välein...


      • Mennytmaailma
        tätä_mieltä kirjoitti:

        Ostappa kalliimpi merkki, niin kokoluokkaa pienemmässä on hinnat jo kovempia!! Lisäksi korjattavaa ja vaihdettavaa on taatusti useammin!!

        En ole kuullut että Mondeoissa pahemmin kytkimiä vaihdeltas. Meidän 2002 TD:llä on ajettu 420tkm ilman laatikko tai kytkytin remppaa!! Jousia edestä meneekin muutaman vuoden välein...

        Tuo dieseli on järkipeli tuohon V6 verrattuna, se V6 on sellainen menneen maailman dinosaurus. Soppa maistuu, mutta kulkua on suunnilleen modernin 1.4 turbon verran. Sillä erolla, että pikkuturbo vie 2-3L vähemmän satkulle.


    • Mondeojeejee

      2.0 Tdci/ 2007 ja siinäkin on 6 vaihteinen vaihdelaatikko. 6-vaihdetta tulee käytetyksi vain moottoritiellä, muuten 5-vaihde tuntuu riittävän vallan mainiosti. En pelkää laatikon tai yksittäisen vaihteen kestoa. Yritän vain ajelle niin, että kone käy järkevillä kierroksilla ( >2000 r/min).

      Itse uskon, että kovin pienillä kierroksilla jurnuttaminen vain nokeaa konetta. Pienillä kierroksilla ajelu myös tuntuu ikävältä, koska auto ei jaksa reagoida kaasuun. Tällöin nopeuden nosto vaatii aina vaihtamista alas.

      • KytettyjenFilosofia

        Tuossahan se ongelma juuri on. Kun on 6-pykälää, niin suurin osa auton omistajista ajelee sitten 60 km/h 6-vaihteella ja moottori pyörii 1000 rpm tjsp. Polttoainetta säästyy varmaan, mutta ei se laatikko saa kunnolla voitelua noin matalilla kierroksilla, ja yllätys yllätys, laakerit pettää ennen aikojaan.
        Uuden auton ostaja voi vaikuttaa tuohon, pitämällä kierrokset siinä 2000 rpm paikkeilla, tai mielummin yli, mutta käytetyn ostaja ei voi tietää, miten sillä autolla on ajettu ennen. Onko edellinen/edelliset omistajat säästäneet polttoainetta, ja kuluttaneet siinä sivussa laatikon lähelle keskeytyskuntoa? Eli jos sanotaan, että ihan on rauhallisesti ajeltu koko aika edellisellä omistajalla, niin se ei itseasiassa ole ollenkaan hyvä asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe