Koiranruoka

ruokinta

1. Mikä on tällä hetkellä koirien ruokinnassa in-juttu?
2. Mikä on suosituin/käytetyin laatu, eli onko se super premium vai holistic?

11

3124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hauskistaru

      Brit Care,Lukullus,Hau Hau ja Valio on nyt ne top merkit mitä on näkynyt...

      • ziwipeaks

        Mitä koiranruokaa valio valmistaa ??? :o


    • tämmöstätäällä

      1. en seuraa in-juttuja, meidän koira on ollut kolme vuotta raakaruokinnalla.
      2. hauhau taitaa olla suosituin ja takuulla laadukkaampi kuin moni ns. kallis merkkituote. Suurin osa koirani kavereista syö hauhauta tai raakaruokaa, osa kotiruokaa, nappuloiden lisäksi.

      • 8020

        Onko kiinalainen liha oikeesti niin laadukasta? Mun kavereista ei kukaan syöttäisi. Ainakaan kun tietää miten Kiinassa eläimiä kohdellaan.


    • 1610

      1. Viljaton, maissiton, perunaton, riisitön, soijaton, gluteeniton jne.

      2. Kaikki halpa on tosi in.

      • 36ggguu

        Itse syötän royal caninia,low fat tällä hetkellä koska koirani on toipumassa haimatulehduksesta. 12 ruoka maistuu erinomaisesti mutta olen ajatellut siirtyä pikkuhiljaa koiran parannuttua ziwi peak ruokaan.Aikas hintavaa on kylläkin mutta jospa säästäisi eläinlääkärikuluissa sitten :) Raakaruokintaa ei ikinä!!


    • koiranruoka

      Olen katellu että tuo ziwipeak on melkoisen hintavaa. Toivotaan parasta!

    • Mikkegra

      Zaaron Als Holistic eli mun mielestä holistinen ruoka :). Viljatonta ja täyteliästä. Olen samaa mieltä halpa on in-tällähetkellä.. viljaa sisältävät varsinkin. Koiran ruuassahan ei aina ole tärkeintä se maistuvuus vaan se terveellisyys? Eihän lapsenikaan käy joka päivä pikaruoka ravintoloissa vaikka heille kyllä maistuisi. Royal caninia en kyllä ymmärrä edes näihin keskusteluihin, ellei tuotetta ole uusittu viimiseen 5vuoteen?

    • 4010

      1. In juttuja ei tarvii seurata eikä ruokaa tarvii vaihtaa kun on jo löytänyt omansa
      2. Meillä clinivet, joka on super premium (holistic sanaa saa kaiketi edes koiranruiassa käyttää). Kauppojen ruokia ei osteta. Eläinkauppojen ruokien taso oli ennen hyvä, nykyään lähestyy marketti-tasoa, kun ottavat myyntiin kaikkea mitä ihniset vaan suostuu ostamaan.

    • Pikkuisenparhaaksi

      Meillä on kahdeksanviikkoinen pentu. Saa tällä hetkellä nappuloita kolmesti päivässä ja kerran pennuille tarkoitettua raakaruokaa. Oletteko ruokkineet pentuja ja sitten juniorikoiria sekä nappuloilla että raakaruoalla? Miten osaan jatkossa katsoa että näiden yhdistelmällä tulee täysipainoinen kokonaisuus. Eläinlääkäri kai osaa neuvoa? Siis raakaruoka korvaisi vain osan päivän ravinnosta.

    • Kakskoiranen

      Ruokinnassa nykytrendi on ymmärtää että koira on lihansyöjä. Ja että tuoreet luonnolliset ruoka-aineet ovat terveellisempiä kuin steriilit teolliset raskaasti prosessoidut puristeet. Kuka vielä uskoo nappulapussien mainoslauseisiin?
      Nappulalla todistetusti koirat pysyy hengissä, usein kyllä huono ruoka näkyy turkissa ja yleiskunnossa. Moni sairas koira on parannettu vaihtamalla nappularuoka tuoreeseen lihaan. Kasvikunnan tuotteita koira pystyy hyödyntämään hyvin rajoitetusti.
      Ellei koira ole allerginen jollekin, on ihan sama onko se hiilari vehnää vai maissia vai perunaa vai mitä lie bataattia. Useimmat eläinlääkärit ovat kauhistuttavan tietämättömiä koiran ravitsemuksesta, yleensä suosittavat sitä nappulaa jota heillä itsellään on myyntihyllyssä.
      Nappulan ja lihan yhdistämisestä on vallalla turhia taikauskoisia väitteitä. Olen jo 20 vuotta ruokkinut koiriani nappulan ja rasvaisen lihan sekoituksella, 50/50 -tyylillä, itse sitä pidän parhaana. Siinä yhdistetään terveellisyys ja helppous. Mielestäni pelkkä nappula on koiralle aina huonoa ruokaa, oli se sitten kuinka kallista tahansa. Nappulassa korkeat proteiini- ja rasvaprosentit saavutetaan käyttämällä kasviöljyjä ja kasviproteiineja. Ne ovat halvempia, mutta niitä koira hyvin huonosti pystyy hyödyntämään. Perehtykää faktoihin älkääkä toistelko vanhoja uskomuksia ja huhupuheita.
      www.katiska.info

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      165
      3765
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      19
      3069
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      226
      2627
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      239
      2162
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      76
      1913
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1327
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      25
      1259
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1168
    9. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      91
      982
    10. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      919
    Aihe