Miten on mahdollista että edelleen isot kuljetusliikkeet jylläävät eivätkä noudata alan sääntöjä?
Alle TES palkkoja
metsur
6377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysynnän ja tarjonnan laki
Pääsääntöisesti isot kuljetusliikkeet noudattavat yleissitovaa työehtosopimusta paremmin kuin pienet kuljetusliikkeet. Sitä en osaa sanoa, miksi työehtosopimusta ei noudateta tai että miksi työntekijät suostuvat työskentelemään lakisääteistä heikommilla työehdoilla. Epäilen kuitenkin, että työntekijöiden keskimäärin alhaisella koulutustasolla ja heikolla järjestäytymisasteella (ammattiliittoon) on jotain vaikutusta asiaan.
On! Koska kuskeista on niin paljon ylitarjontaa
Jos haetaan esim vaikkapa roskakuskia tia lehtikuskia niin kympin tuntipalkalla löytyy liikaakin hakijoita...
Mitä TES:iin tulee
- TES:n mukainen taulukkopalkka, lähes joka mestassa
- Yö ja iltalisät, lähes joka paikassa
- Pyhälisät melko harvassa, jos työpäivä alkaa vaikkapa tyyliin su 20:00
- Ylityöt, todella harva maksaa, monen kommentti "jos haluaa ylityölisät, ei tehdä ylitöitä" Eli ei tehdä töitä lainkaan
-4h 45 min "takuupalkka" lähes kaikki maksaa kunhan merkkaa sen
- Palkka päiviltä kun opetellaan lenkkiä... Sanoisin että 80% maksaa sen
- Tuplapalkka viikon kuudennelta työpäivältä... Ehkä 0% maksaa "automaattisesti" 50% jos pyytää, 50% ei sittenkään
- 80H/2vko "takuupalkka" todella harvassa nykyjään
- Korvaus työvaatteiden pesusta... En ole ikinä saanut
- Työjalkineet, tosi moni maksaa
- Lomakorvaus, lain mukaan pakko maksaa, vain yksi jätti maksamatta
- Pekkaset... Käytäntö vaihtelee, moni maksaa viimeistään lopputiliin
- Kuljettajakortit ja pätevyydet ehkä noin 50% maksaa
- Päivärahat pitkistä päivistä, lähes jokainen, kunahn pyytää
Mutta asia mikä on monasti YLI tes:n (itselläni olltu joka paikassa) on palkalliset tauot, eli palkka koko työajalta.
Eli tuskin mikään firma maksaa TÄYSIN tes:n mukaista palkkaa, mutta lähelle voidana päästä. Itse aikoinani sain eräässä firmassa tuntipalkkaa yli TES:n sekä kaikki muut paitsi korvauksen vaatteiden pesusta
Huonoin palkka ollut L0un@1sj@k€luss@ (kenenkään ei tartte tulkata nimeä)
- Tuntipalkasta puuttui kokemusvuodet
- Tuntipalkssa ei huomioitu korotusta joka oli tullut kk sitten
- Palkaton tauko työaikana
- Harjoittelupäiviltä ei palkkaa
- Lopputiliin ei lomakorvausta
Muuten toki mukava firma
Tuomas.........................................
Mitäs ihmettä? Vituttaako? Miksi tulee siansaksaa?
Joudutko kenties huomenna 01:00 maitua ajelemaan, töitä VAIN joka kolmas lauantai? ( joka arkipäivä 10 tuntia)
Vituttaako? itselläni menossa mukava nousuhumala kun joutuu taas töihin vasta torstaina
Tuomas perhana mene nyt sinne sähköpuolelle kommentoimaan mummoille pitääkö keittiössä olla oma pistorasia omalla sulakkeella astianpesukoneelle kun se kumminkin on sitä sinun osaamisaluetta.Sähköpuolen ammattilaisiahan sinä olet.Mikä mättää kun mies ei osa edes suomen kieltä.On sanoja joita ei kukaan ymmärrä esim. Maitua,edes rehdin ja tunnetun kuljetusliikkeen nimeä Lounaisjakelu Oy Turku hän ei osaa kirjoittaa. Kuka haluaa tällaisen nousuhumalaisen kuljettajan. Ei kukaan Nuorena nousuhumalassa. 50 v. Hemmetinmoinen ongelma työntekijänä alkoholiongelmainen moniosaaja ilman korttia odottaa oikeuden käyntiä.Kiitos ei!!!! Viina ei ole automiesten juoma.Maito on!!!!!