Auringossa tummuvat linssit

Olen kiinnostunut hankkimaan auringossa tummuvat lasit, ovat aurinkolasit ja myös samalla toiset ja saa vaihtelua rilleihin.
Onko kokemuksia tummuvista?
64849
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla oli kymmenisen vuotta sitten vielä semmoset linssit. Ei niillä oikeastaan tehnyt mitään, kun ne toimivat niin hitaasti. Autolla pystyi lähtemään ajamaan vasta, kun oli ensin ladannut niitä auringonpaisteessa vähän aikaa auton ulkopuolella. Ja sisätiloihin tullessa olivat pitkään liian tummat. Lasisina linssit olivat tosi painavat. Kehitystä lienee tapahtunut?

Äänestä

Oon kovasti eri mieltä edellisen vastaajan kanssa.
Mulla ollut jo useamman kymmenen vuotta käytössä tummuvat ladit.
On ollut sekä lasi- että muovolinssiset. Muoviset oli hitaammat, mutta toimi nekin. Nyt nää uusimmat, noin vuoden ikäiset lasilinssit, ovat nopeet. Kirkastuu ja tummuu 10 sekunnissa hyvinkin. En muita edes ajattelekaan. Nää on aivan ehdottomat.

Paino on kuulemma liki tupla muovisiin verrattuna, mutt en eroa huomaa mun nenän päällä. Eihän ne mitään kiloa paina! Muutaman kymmenen grammaa korkeintan.

Autossa eivät tummu, koska tuulilasi estää UV-säteilyn. Eihän tuulilasin läpi myöskään rusketu... You know... Eli ei heikennä näkyvyyttä autoa ajaessa.

Suosittelen lämpimästi

Äänestä

Juuri tuon autossa käyttämättömyyden takia minä jouduin luopumaan itsestään tummuvista ja hankkimaan erilliset silmälasien päälle laitettavat aurinkolasit autolla ajoa varten.

Äänestä
  • Nykyään saa myös autossa tummuvia linssejä

    Äänestä

Kiitos vastauksista. Yllätys oli tuo että painaa enemmän. Olen lukenut että nämä uudemmat tummuvat vaihtavat nopeammin vaaleaksi kuin aiemmat.

Äänestä
  • Lasilinssien enempi paino muovisiin nähden ei tunnu lainkaan ainakaan mun nenälläni. Painoero on merkittävä vain prosenteissa ei grammoissa. Mulla on ollut siis molempia. Vaihdoin nää uudet muovisista lasilinsseihin. Niitäkin on paksumpia ja ohempia laatuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mirkkis7 kirjoitti:

Olen kiinnostunut hankkimaan auringossa tummuvat lasit, ovat aurinkolasit ja myös samalla toiset ja saa vaihtelua rilleihin.
Onko kokemuksia tummuvista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu