subwoofer asennus koti käyttöön

tomppa16

ElIkkäs saako auto mankan vahvistimen ja subbarin kotikäyttöön millasilla kytkennöillä helpoten?

13

246

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko_järkee_
    • gz2000w

      Itseäkin ajatus kiinnostaisi, on sen verran noita jääny nurkkiin pyörimään :D mitä muuta tarvitaan kuin tuo hakkurivirtalähde?

      Autoihin näitä on tullut asenneltua jonkin verran, mutta muuten en noista sähköhommista ymmärrä, joten vähän hukassa ollaan noiden kotiasennusten kanssa.

      • saödlkfjöaslkdfjaö

        Periaatteessa riittävästi ja riittävän tasaista virtaa antava tasajännitelähde riittää. On kuitenkin syytä pitää mielessä, että 25A ei vielä tehokkaiden autovahvistinten tapauksessa välttämättä ole lähellekään riittävä virtamäärä.

        Ongelmia saattaa siis tulla, koska tehokkaat vahvistimet tarvitsevat kunnolla toimiakseen hetkellisesti hyvinkin suuria virtoja.

        Eräs tapa voisi olla liittää laitteisto akkuun, jota sitten ladataan riittävän tehokkaalla tasavirtalähteellä, mutta sellaisessa tapauksessa on kiinnitettävä erityistä huomiota akussa syntyvien latauskaasujen ( HUOM!! palo- ja räjähdysvaara !!) turvalliseen ja riittävään tuuletukseen ja poistoon.

        Kunnolliset virranjako- ja maadoitusblokit tietysti tarvitaan, luotettavat sekä hyvin johtavat liitokset sekä riittävän paksut piuhat.

        Kaiken kaikkiaan kyse on "virittelystä", jossa riskit ja haitat ovat helposti paljonkin saavutettavissa olevia hyötyjä suuremmat.

        Harkintaa siis peliin! Sangen kohtuullisia kotilaitteistoja on nykyään myytävänä ihan järkihintaan.

        -


    • Raff

      Itselläkin pitäisi viritellä autovahvistin hyytelöakku toimintaan sisätiloihin, ympäristöön, jossa voi käyttää verkkovirtaa. Voinko ottaa herätteen suoraan akusta jollain konstilla? Kyseessä ei ole pysyvä asennus, joten mitään hienoja katkaisijoita ei tarvitse virittää.

      Mikäs olisi hyvä paikka maadoitusjohdolle teollisuushallissa? Riittääkö joku metalliputki/patteri tähän tarkoitukseen?

      • sdfkljsadlökfjslda

        Hetkinen, nyt en ihan ymmärtänyt.

        Jos kyseessä on autolaitteisto, niin eikös heräte tule soittimelta ihan samalla tavalla kuin autossakin? Vai onko ajatuksenasi käyttää ohjelmalähteenä jotakin sellaista laitetta, jossa ei ole herätelähtöä ollenkaan?

        Ja tuo metalliputki/patteri -juttu sitten, tarkennatko hiukan, mitä sillä ajat takaa?


    • posso

      Voit ottaa herätteen suoraan akun plussasta. Patteri toimii oikein hyvin maadoituksena, olen testannut... maalit tietenkin pitää raapia johdon kohdalta pois.

      • lsdkfldsakfjlsakf

      • Lisääbassoa

        Kuinka noi saa telkkariin


      • sadfasdfasdfsad
        Lisääbassoa kirjoitti:

        Kuinka noi saa telkkariin

        Liittämällä TV kaiuttimiin joko 3,5mm tai RCA-tuloliitännän kautta.


      • Lisääbassoa

        eli sillä vihreällä johdolla ei siinä mukana mitään rca johtoa tullu


      • asdfasdfasf
        Lisääbassoa kirjoitti:

        eli sillä vihreällä johdolla ei siinä mukana mitään rca johtoa tullu

        RCA-johtoja saa kaupasta, jos sellaista tarvitsee. Ei se sen monimutkaisempaa ole.

        Toki 3,5mm liitäntä on ihan ok sekin ja sitä varten pakkaukseen sisältyy myös johto. Äkkilukemalta ei selvinnyt, minkä värinen johto on kyseessä, mutta lue itse tarkemmin käyttöohjeesta.


    • wooferi

      Onko tuosta ground zerosta jotakin haittaa vai

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe