Mihin teepussi laitetaan?

teeonhyvää

Minulle tuli vastaan tilanne, jossa oli annettu teekuppi, jossa on lusikka ja teepussi. Käytöskirjasta luin, että lusikka pitää aina ottaa pois kupista ennen kuin juo. Mutta mihin teepussi laitetaan? Lusikkaan vai jätetään kuppiin? Entä jos lusikkaa ei ole vaan pelkkä teekuppi ja -pussi ilman aluslautasta?

1

512

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teenjuojat

      Aluslautaselle. Jos sitä ei ole, niin ehkä sitten servetille. Jos servettiäkään ei ole, niin sitten on kysyttävä siltä, joka teetä tarjoaa, että mihin laitan tämän käytetyn teepussin.

      Oikein ovela tietysti ei tee mitään, ennen kuin katsoo, miten muut toimivat.

      Outoa, jos tarjotaan kahvia tai teetä, ja mukaan tulee lusikka, niin ettei ole mitään aluslautasta. Eihän sitä käytettyä lusikkaakaan ihan viitsisi pöydälle laittaa, varsinkaan jos siinä on pöytäliina, joka heti tahraantuu. Saati sitten märkää teepussia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe