Olen nyt asunut yli 6kk vuokra-asunnossa. Välillä on olleet vuokrat myöhässä, ihan muistamattomuutta. Olen maksanut heti kun olen asian huomannut, tai kun vuokranantaja on huomauttanut. Usein kuitenkaan vuokranantajasta ei ole mitään kuulunut, nyt oli kuulemma tullut kirje heiltä, kirjattuna. Muutenkaan nämä ihmiset ei osaa kännykkää käyttää, aina ovat henk.koht. käyneet oikein kirjee tuomassa. Olen itse hiihtolomaa viettämässä enkä pääse kirjettä hakemaan, tuli heti mieleen että meinaavatko nyt purkaa sopimuksen vai mikä ihme siellä odottaa??
Voiko sopimuksen siis edes oikein purkaa pelkästään tuosta syystä? Vuokrasopimus kuitenkin vain kesän alkuun asti (30.5.) silloin olen muutenkin muuttamassa pois koska kamala kämppä asua.
Vuokran purku??
6
174
Vastaukset
- OnPurkuperuste
Laki asuinhuoneen vuokrauksesta:
"61 §
Vuokranantajan oikeus purkaa vuokrasopimus
Vuokranantajalla on oikeus purkaa vuokrasopimus:
1) jos vuokralainen laiminlyö suorittaa vuokran säädetyssä tai sovitussa ajassa;"
Eli jos vuokranmaksu on jatkuvasti myöhässä, niin se on purkuperuste.
"Välillä on olleet vuokrat myöhässä, ihan muistamattomuutta."
Älä viitsi puhua soopaa. Tiedät varmasti monentenako päivänä kuukaudessa se vuokra on maksettava. Ei sitä voi unohtaa. Joka kuukausi täsmälleen samana päivänä viimeistään.
Ei ole vuokranantajan tehtävä sinua muistuttaa, vaan ihan sinun itse on se vuokra sovitusti maksettava.
Ja muista, että jos vuokrasopimus puretaan, niin ei ole mitään irtisanomisaikaa, vaan vuokranantaja voi hyvää hyvyyttään antaa sinulle vaikka viikon kantaa tavarasi pihalle. - Unohtelija
Otahan yhteyttä lääkäriin, ja kerro muistiongelmista, mainitse myös että olet ehkä vähän tyhmä kun olet ottanut kamalan kämpän, vaikka parempia olisi sinun laiselle valioyksilölle saatavissa. Mistä näitä kusipäitä riittää?
- NimetönMerkki
Pelkkä vähän myöhässä oleminen ei muistaakseni riitä vuokrasopimuksen purkamisperusteeksi, mutta jos on toistuvasti jättänyt maksamatta vuokran, ts. kahdesti mennyt niin ettei ole kuukauden vuokraa maksanut saman kuun aikana, niin vuokranantaja voi vaikka tuohonkin ryhtyä.
Mitä tuohon muistamattomuuteen tulee, niin se ei kelpaa perusteluksi. Kaikki pankit Suomessa tarjoavat mahdollisuuden maksaa laskuja automaattisesti; jos et tätä ole käyttänyt vuokran yhteydessä, niin voi voi.
Jos on vara-avainta kaverilla, niin kannattaisi laittaa tämä katsomaan mitä siellä kirjeessä oikein on. Ehkä kyseessä on pelkkä varoitus tms. jolloin et ole vielä liemessä. - ap_on_dementikko
samaa mieltä unohtelijan kanssa, että otahan yhteyttä lääkäriin pikaisesti, jos kerran joka kuukausi samana päivänä tapahtuva vuokran maksu unohtuu toistuvasti.
Normaali terve ihminen muistaa erittäin hyvin, että hei, kuukausi vaihtuu, vuokra pitää maksaa!!!! Sinulla on näköjään dementia jo loppuvaiheessa, tarvitset pikaisesti edunvalvojan ja holhoojan! - kaikkeakanssa
Kyllä se on vuokralla asuvalla se velvollisuus ottaa luurikorvaan jos vuokra myöhästyy ei päinvastoin. 6kk asunut ja useampi myhästyminen laskuissa varmaankin jo lasketaan tietoiseksi unohteluksi.
- NimetönMerkki
Tosi on. Useimmat vuokranantajat antavat varmaan lisäaikaa, jos sitä pyytää ajoissa, ja kunhan siitä ei tule jatkuva tapa. Mutta jos ei mitään ilmoita eikä maksa ajallaa, vaikka olisi miten hyvä syy, niin turha on tulla pyytelemään sympatiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 918485
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978133Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1736190- 145653
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585248En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234285Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54100- 384053
- 373849
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..623720