Aloitin antibioottikuurin poskiontelotulehdukseen kolme päivää sitten. Lääke on doxitin, enkä muista syöneeni sitä aiemmin. Muistaakseni samana päivänä alapäässä alkoi esiintyä virtsatessa kirvelyä alapäässä, joka seuraavana päivänä tarkentui häpyhuuliin. Tänään häpyhuulien sisäpuolelle oli muodostunut valkoisia, aivan suun aftan näköisiä muutoksia, jotka ovat siis kipeitä. Oon googletellut nyt kaikenmoisia kuvia löytääkseni mahdollisen vastaavan sukupuolitaudin, mutta aivan ei ole löytynyt. Herpekseen liittyen löytyi samannäköisiä, mutta nämä mun "näpyt" ovat selvästi yksittäin (yht. ehkä 5 kpl) eivätkä ryppäissä. Kondylooma myös mietitytti. Myöhemmin tänään isoimmista kuoriutui se valkoinen osa irti ja jäljelle jäi aristava haavauma, semmonen kraateri. Kauheen isoja nämä ei ole, isoin ehkä 3mm halk. Alkoi mietityttään myös lääkeaineallergian mahdollisuus kun niin nopeesti tuntuu etenevän, mutta aivan varma en kyllä voi olla kirvelyn alkamispäivästä ja että osuuko se yhteen antibiootin kanssa.
Herpestä ei siis aiemmin ole ollut. Muita lääkeaineallergioita on, mutta tällaisia reaktioita ei koskaan aiemmin. Soitan toki lääkäriin, mutta ois kiva kuulla kokemuksia, eteenkin onko kellään ollu aftan näköisiä herpesoireita. 5-v parisuhde tässä siis alla joten herpeksen ilmaantuminen ois kyllä aika ylläri :) Saa piristää huonoilla pettämisläpillä, jos todella tuntee siihen tarvetta.
Herpes vai allergia vai mitä?
5
198
Vastaukset 5
- unski123
Herpestartuntahan voi olla vaikka 10 vuoden takaa ja nyt ilmaantua oireisena. Mutta eiköhän selviä, kun menet lääkärille näyttämään.
- Zapari
Eipä osannut lääkärikään oikein sanoa, mutta kun ei muutakaan keksinyt, niin laittoi herpesviljelyyn.
Tilanne on jo selkeesti paranemaan päin, eli ehkä toi lääkeaineallergia on epätodennäköinen, koska antibioottikuuri on edelleen päällä. No, ensviikolla kuulee tulokset viljelystä sitten. - Ei_ehkä_mutta
Antibiootti voi aiheuttaa myös hiivan, ellei samaan aikaan käytä maitohappopillereitä.
- vastustuskyky_al
Vastustuskyvyn aleneminen itsessään voi saada piilevän herpeksen esiin. Jos koskaan ei ole ollut selkeää ensimmäistä rajua tautimuotoa tartunnan jälkeen, niin oireet voivat olla tuon tapaisia. Itselläni oli ehkä 3 - 5 pientä rakkulaa siinä vaiheessa, kun huomasin oireet (tartunta oli jopa 20 vuotta vanha). Alue on vielä niin takana, että ilman peiliä sitä ei näe. Puhjenneet rakkulatkaan eivät aina jätä mitään kraatereita tai edes kunnolla rupea. Varmasti hyvin moni kantaa tietämättään herpestä.
Voi olla, että vaikka olisikin herpes, niin joudut kuitenkin hiivakuurinkin syömään. Seuraa tilannetta. Hiivassa saattaa tulla tosi paksua töhkää emättimeen. Itselläni se ei ainakaan edes paljon valu alaspäin. Eli pääsee muhimaan kunnolla siellä sisällä, ennenkuin sen huomaa.- Zapari
Voikohan naisella herpes tehdä rakkuloita virtsaputken puolelle? Mieleen muistuivat parin vuoden takaiset selittämättömät virtsatievaivat, jotka oli voimakkaat, mutta hävisivät itsestään ennen tähystystä (josta ei sitten löytynytkään mitään ja asian selvittely jäi sikseen).
Hiiva on mulle hyvinkin tuttu ja oireilee mulla aina voimakkaasti joten sen uskoisin tunnistavani jos siitä olisi kyse. Mutta hyviä huomioita silti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3031250Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3111211Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50968- 88941
- 106909
- 101899
- 111752
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh14638- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3587