Onko Wienin ja Bratislavan välillä rajatarkastus?

Matku_matti

Moi! Kun Euroopassa nyt aon aloitettu rajojen tiukentaminen, niin miten mitenköhän se vaikuttaa Itävallan ja Slovakian väliseen rajaan- jods mitenkään? Ajattelin lentää Suomesta Wieniin ja jatkaa bussilla/junalla Bratislavaan. Menomatkalla ei tietty mahdollinen jonottelu haitta, jos sanotaan 3 tunnissa pääsee läpi, mutta paluumatka ja kotimatkakoneeseen ehtiminen mietityttää. En ole varannut vielä mitään, kyselen tässä vaan etukäteen.
Ystävällisesti pyydän ensisijaisesti tietoja, ja sitten arvailuja :-)

4

535

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bratislavankevät

      Palasimme eilen Bratislavasta, ei minkäänlaista rajatarkastusasemista, bussi hidasti rajan kohdalla hieman.

    • Syysmummo

      Syyskuussa 2016 ei huomattu rajaa, vaikka yritettiin mennen tullen katsoa. Lienee ollut jotain muuta, joka kiinnitti huomiota. Molemmat Schengen -maita.

    • Käynyt

      Jos olet liikkeellä vuokra-autolla, joudut pysähtymään rajalla ostaaksesi verotarran. Viikon tarra ei ollut montaa euroa.

    • 163764

      Menomatkalla ei ollut mitään tarkastusta,takaisin tullessa taksi pysähtyi rajalla ja Itävallan rajavartijat kurkkasi taksin takapenkille ja viittoivat jatkamaan matkaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1732
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      24
      1362
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1042
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      44
      775
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      773
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      581
    7. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      579
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      513
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      503
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      443
    Aihe