Megane 1,5dCI vm2012 - näkemyksiä?

Helokik

Harkinnassa tuollainen em auto. Ajettu 63000km. Viimeisin huolto 61tkm ajettuna. Milloin on jakopään hihnan vaihto? 90tkm vai 120tkm? Onko jotain kokemuksia ko automallista, tyyppivikoja tms?

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helokik

      Niin...se vielä. Katsastettu kesällä 2015 ja sieltä maininta rekisterikilven toisen valon toimimattomuudesta (korjattu) mutta myös siitä, että jarrut jäävät vähän laahaamaan ja kehoitettu että seuraavassa huollossa asiaan kiinnitetään huomiota. Huollot tehty merkkiliikkessä, mutta niissä on vain sellainen "raksi ruutuun": "kunnossa" tms -toteamus kaikesta.

      Mitäs tuosta jarruasiasta ajattelisi?

    • Rellulla_ajetaan

      No tuo jarrujen eli takasellaisten laahaaminen on monen uudehkon auton taipumus. Meksussa noita kannattaa silloin tällöin avata ja puhdistaa, vaikka vuosihuollossa. Rekkarivalot on yleensä vaihdettu takuuna, niissä oli valmistusvika, joka päästi vettä sitään. Toinen takuujuttu on lisäjarruvalo, jota yleensä kanssa tiivistetty.

      Itsellä 2012 mallin 1.4tce eli pikkuturbo, joka siis ketjukone, joten en nyt tältä istumalta osaa sanoa dieselin hihnan vaihtoväliä. Ja käytettyänä ostin, nyt vasta vajaat 50 tonnia lasissa. Bensoissa on ollut tuo 90 000 tai neljä vuotta eli aika lyhyt väli, mutta muistelen, että kolmosmeksun 1.6 bensamallissa olisi 120 000 km?

      Ja oikeasti mitään tyyppivikoja ei juurikaan ole kolmosmeksussa. Itseasiassa varsin varma kulkine. Osta pois, jos on hyvin pidetty ja hinta sopiva. Et tee virhettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      3026
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      15
      1699
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      10
      1379
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1228
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1221
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1137
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      957
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      942
    Aihe