Ketkäs sankarit asialla tällä kertaa? Oliko mustalaisia, valkoroskaa tai muuta elämäm_koulu "ainesta"?
----
http://www.ksml.fi/kotimaa/Miestä-viilleltiin-ja-pahoinpideltiin-toista-päivää-Laukaassa-–-pakeni-parvekkeen-kautta/736529
Miestä viilleltiin ja pahoinpideltiin toista päivää Laukaassa – pakeni parvekkeen kautta
Vyyhdissä tuomiot annettiin kaikkiaan kuudelle miehelle.
Vuonna 1991 syntynyt laukaalaismies on tuomittu yhdeksi vuodeksi ja 9 kuukaudeksi vankeuteen kaikkiaan kahdeksasta rikoksesta Laukaassa. Hänet tuomittiin muun muassa törkeästä pahoinpitelystä ja vapaudenriistosta.
Rikokset tapahtuivat Laukaassa huhtikuussa 2015. Tekohetkellä 24-vuotias mies sekä vuonna 1995 syntynyt laukaalaismies, 1996 syntynyt helsinkiläismies ja 1992 syntynyt jyväskyläläismies pahoinpitelivät uhriksi joutunutta miestä lyömällä ja potkimalla sekä viiltämällä kirjaimia tämän kehoon. Vapaudenriisto jatkui seuraavaan päivään, kun uhria ei päästetty poistumaan asunnosta, jossa pahoinpitely tapahtui.
Seurueeseen liittyivät 1996 syntynyt jyväskyläläismies ja 1994 syntynyt muuramelaismies, jotka jatkoivat uhrin pahoinpitelyä heidän siirryttyä toiseen asuntoon. Miehet muun muassa löivät häntä ja leikkasivat tämän hiuksia ilman suostumusta.
Uhrin vapautta rajoitettiin yöstä ainakin seuraavaan iltapäivään asti. Uhri pääsi lopulta pakenemaan asunnon parvekkeen kautta.
Vuonna 1991 syntynyt laukaalaismies tuomittiin lisäksi pahoinpitelystä muutama päivä aiemmin. Tällöin hän oli ampunut samaa uhria kuulapyssyllä aiheuttaen ruhjeita.
Käsiteltävänä Keski-Suomen käräjäoikeudessa oli kaikkiaan 11 rikosta. Vastaajat pääosin kiistivät törkeän pahoinpitelyn ja vapaudenriiston. Käräjäoikeus määräsi uhrille maksettavaksi korvauksia yli 6 000 euroa.
Käsiteltävänä Keski-Suomen käräjäoikeudessa oli kaikkiaan 11 rikosta. Nuorempi laukaalaismies tuomittiin yhdeksi vuodeksi ja 6 kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen sekä valvontaan ja helsinkiläismies 9 kuukaudeksi ja 15 päiväksi ehdolliseen vankeuteen sekä valvontaan. Vanhempi jyväskyläläismies sai aiempi tuomio huomioiden 9 kuukautta ehdotonta vankeutta.
Nuorempi jyväskyläläismies tuomittiin 3 kuukaudeksi ja 15 päiväksi vankeuteen sekä valvontaan ja muuramelaismies 50 päivää vankeutta muutettuna 47 tunniksi yhdyskuntapalvelua.
Miestä viilleltiin ja pahoinpideltiin 2 päivää
11
1176
Vastaukset
- Kourkoio
J R(1v9kk) ei tv sarja Dallas vaan Vihtavuoren pieni(munat ainakin), suuri mies sukunimi sama kuin siinä vanhassa poliisisarjassa , missä oli se Tamperelainen poliisi. Jätkä hakkaa akkansa ja muita rääpäleitä ja porukalla tietenkin kun ei yksin pärjää.
- dffggg
Siellä huutelee laukaan kokaiini hörhö
- hahhaahahah
Sanos muuta!
- j1j4j8j8
kolikolla on aina kaks puolta, muistakaa se.
- bbss
perustele
- Vaikkapoikittain
Pistä vaikka vaihteen vuoksi poikittain. Miksi näitä perverssioitasi täällä levittelet? Muut olisi hiljaa, jos olisi tuollaisia mieltymyksiä. Pese se kauha sitten lenkkien jälkeen tasi mieeluummin käytä ihan omaa kauhaa leikkeihisi, niin ei vahingossakaan kukaan muu koske sun seksileluun.
- ascyojv
ei tainnut uhrikaan olla puhdas pulmunen..
- bbass
ascyojv
No perustele?
- Alistaja_on_kuningas
Mielummin pahoinpitely ja viiltely kuin perseraiskaus.
- melkoista
aikamoisia juttuja
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst28714628Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1564122PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1343868Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun4411822Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1711777En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351706Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn521375Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1341165Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok671149Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81131