osaako kukaan sanoa mistä voi johtua kun avaan vessan lavuaarin hanan niin hanasta ei tule lainkaan vettä ja vesi valuu pideesuihkun letkua pitkin?
Vastaukset 8
- ettänäinse
se on sökö.. uusiks meni!
- kahva.rikki
Bidee-suihkukahvan sulku rikki. Eli sama efekti kuin teippaisit bidee-kahvan vivun pohjaan. Sitten kun avaat hanan, vesi alkaa suoraan tulemaan bidee-kahvasta. Osta uusi bidee-kahva. Maksaa n. 20€.
- putkimiehetön
sitä minäkin ajattelin ensin mutta kun avaan hanan niin vesi ei tule bidee suihkun suuttimesta vaan valuu letkun vartta pitkin. ja nyt on muuten alkanut lavuaari haista.
- letku.rikki
putkimiehetön kirjoitti:
sitä minäkin ajattelin ensin mutta kun avaan hanan niin vesi ei tule bidee suihkun suuttimesta vaan valuu letkun vartta pitkin. ja nyt on muuten alkanut lavuaari haista.
Bidee-suihkuletku vuotaa siitä kohtaa missä se on kiinni hanassa hanan alla. Joko se on löysällä tai rikki. Uusi letku maksaa n. 10€. Lavuaari alkaa haista kun sinne ei ole laskettu vettä, niin hajulukko on kuivunut.
- Piksi_Nirkka
Irroita hanan päästä ns suhkusuutin/sakka sihti, mahdollisesti se on voinut tukkeutua.
- höpö.höpö
Äläpä nyt höpöttele ja sekoita kysyjää. Ei poresuutin niin tukkoon voi mennä, ettei hanasa tule ollenkaan vettä. Aloittajan ongelma ja sille korjaus on jo tässä ketjussa selitetty.
- Piksi_Nirkka
Kyllä voi, kokemusta on jos esim. kerrostalossa on paljon tehty remontteja taikka alueella on muuten tehty vesijohto töitä niin putkisto "sakat" voi hyvinkin tukkia poresuuttimen.
- Huoltis
höpö.höpö kirjoitti:
Äläpä nyt höpöttele ja sekoita kysyjää. Ei poresuutin niin tukkoon voi mennä, ettei hanasa tule ollenkaan vettä. Aloittajan ongelma ja sille korjaus on jo tässä ketjussa selitetty.
Olen kyllä nähnyt poresuuttimen joka ei läpäissyt vettä ollenkaan, vaihdoin uuden ja johan suihkusi taas.
Mutta tosiaan tässä tapauksessa syy todennäköisesti bideeletkussa, mennyt rikki tod. näk. siitä juuresta läheltä kiinnityskohtaa, harvemmin ne niin löystyy ainakaan niin paljoa ettei juoksuputkesta tule vettä ollenkaan (toki lähes/kokonaan tukkeutunut suutin voi aiheuttaa sen) että kiristyksellä selviää jos alunperin oikein kiristetty. Kiristykseen tarvitset esim. jakarin ja pienet siirtoleukapihdit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211020Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49811
- 46725
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560