Olen tässä miettinyt, että montako kyyneltä olisimme vuodattaneet ja montako euroa lahjoittaneet, jos tässä katastrofissa ei olisi ollut suomalaisia mukana?
Montako kyyneltä olemme vuodattaneeta yli 100000:n siviilin vuoksi, jotka ovat kuolleet Irakissa jenkkien maahan tulon aikana? Niin, eihän se meitä koske, koska siellähän ei ole suomalaisia, vai koskeeko?
Montako kyyneltä olemme vuodattaneeta yli 100000:n siviilin vuoksi, jotka ovat kuolleet Irakissa jenkkien maahan tulon aikana? Niin, eihän se meitä koske, koska siellähän ei ole suomalaisia, vai koskeeko?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olisi tulleet siitä että tuo tsunami ei osunut USA han.
Perskänni sen takia nytkin ottaa piti!
Olikohan muuten pilumatkalalaisia tuolla Suomesta joitten piti olla eukolle infon mukaan jossain ihan muualla?
Ne eivät voi ilmoittautua ennenkuin juonittelevat itsensä muuanne?
ei tainnut olla yhtään "pilu"matkalaista kyllä Khao Lakissa tai Phuketissa. Olisivat aika huonon kohteen valinneet. Hauska olisi kuulla mihin väitteesi perustat
En voi olla viilaamatta,tekstisi oli suora kopio tv:ssä julkaistun pappismiehen suusta.Hienoa,kaunista tekstiä,mutta ei sinun kynästäs.
Jostain luin että joka päivä kuolee 20000 ihmistä pelkkään nälkään. Nälkäkuolema on varmaan yksi pahimmista tavoista kuolla. Ja nälkäähän nähdään suurimmaksi osaksi Afrikassa, missä ei länsimaisia turisteja ole nälkäkuoleman partaalla. Onhan tämä tekstini hieman kärjistettyä ja ehkä hieman mautontakin tähän suruaikaan. Katseet pois Phuketista ja apua Sri Lankaan ja Indonesiaan. Ne on kuitenkin pahempia kehitysmaita mitä esim. Thaimaa on.
Usan toimet Irakissa ovat yhtä epäoikeutettuja kuin niiden terrorijahti Afganistanissa taannoin. Pommitetaan vain kaikki paskaksi ja toivotaan ettei siviilejä hirveesti osu paikalle.
Eikös se nyt ole maailman luonnollisin asia että mitä lähemmäs tapahtumat tulevat, sitä enemmän ne koskettavat. Ja kun mukana oli paljon suomalaisia, tulee huoli siitä oliko itselle läheisiä ihmisiä mukana.
Ja kuten joku jo mainitsikin, suomalaisten mukanaolo toi medianäkyvyyttä yksittäisille ihmiskohtaloille ja perheiden tarinoille, joiden kautta helposti samaistuu tapahtumiin.
Eikö ole hyvä asia että tämä on herättänyt auttamisen halun? Apua saadaan nyt tuhoalueelle, eikä se ole keneltäkään muulta pois.
Surullisen totta on se, että sotiin olemme turtuneet, ne ovat ikään kuin jatkuvasti uutisten kautta läsnä.
Sodat ovat kuitenkin monimutkaisempia vuosia muhineita asioita, eivätkä tällaisia yhtäkkisiä luonnonilmiön aiheuttamia tuhoja. Tämä oli asia jolle ei voinut mitään, tätä ei voinut aavistaa mitenkään. Eli ei tätä voi oikein sotiin verrata.
Toivoa sopii vain,että tapahtumat herättelisivät kaikkia ihmisiä tuntemaan solidaarisuutta joka puolella maailmaa hätää kärsiviä kohtaan, siis myös sodan uhreja kohtaan.
eli vahingossa laitoin "kuolema"-viestin alle omani!
Mutta en kyllä ymmärrä asennetta, että ollaan tuohtuneita siitä, että halutaan auttaa.
Kun sodat ovat ihmisten itsensä syytä, on helppo tuntea vihaa.
Luonnonkatastrofi on jo ilmiönä myötätunnon herättäjä - surua olisimme kuitenkin tunteneet jos ulkomaalaisten tuskaa ja yksilötragedioita olisi samalla tehokkuudella tuotu Suomen mediassa esiin kuin niitä nyt tuodaan.
Jos suomalaisia ei olisi ollut mukana, emme edes saisi tietää tsunamin tuhoista näin paljon. Harva osaisi itse hakea tietoa ulkomaan tiedotusvälineistä.