Unijukka...

Hämillään

Olen kirjoitellut erään miehen kanssa menneinä vuosina. Minä olen aina ottanut etäisyyttä. Viime syksynä tutustuimme enemmän ja kirjoittelimme maailman menosta. Jälleen hävisin hänelle ilmoittamatta. Kun olin kateissa kuukauden, tunsin tarvetta pyytää anteeksi. Hän oli loukkaantunut, ymmärrettävästikin. Tiemme jälleen erkanivat, koska mies ei kyennyt antamaan anteeksi. Tapaaimme jälleen eräällä nettisivustolla viime viikolla.

Olemme kirjoitelleet päivittäin ja hän on loistava ihminen. Todellisuudessa en ole kertonut syytä katoamiseesiini. Ikäeromme. Hän on minua kymmenen vuotta nuorempi. Lisäksi olemme molemmat tahoillamme sitoutuneita. Minun on vaikea ajatella meistä romanttisesti tästä syystä. Iästä emme ole puhuneet, enkä tiedä miten hän asian omassa päässään on pohtinut. Kenties pitää vanhemmista naisista.

Tunnen kuitenkin hänen olevan aito ja minun sielustani kiinnostunut. Sillä esim ei ole kysellyt kuvia tai tapaamista. Olemme nyt lähettäneet kuvat toisistamme ja hän on kertakaikkisen komea, eikä hänkään karkuun juossut minun kuvaani. Päinvastoin.

Olisiko sinulla tähän tilanteeseen kerrottavaa? Unohdanko ikäeromme? Mitä kortit tuovat suhteeseemme?

4

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unijukka15

      Tilanne vaati korttien mukaan rohkeutta ja vastuun ottamista. On kohdattava tilanne sellaisena kuin se on. Päätöksen teet kuitenkin lopulta tietenkin itse.
      Asiassa ei pidä jäädä kahden vaiheille. Korttien mukaan teillä on luottamusta, jota on mahdollista vieläkin kehittää välillänne. Mutta käytännössä tulee mieleen myöskin ajatus, että täytyykö tilanteen pakosta johtaa romanssiin tai suhteeseen?!?
      Tässä tilanteessa on jotakin joka voi aukaista asioissa uutta näkökulmaa. Intuitiolla on jokin rooli tilanteessa. Mutta mitä ajattelisit, jos sopisit tilanteeseen "päivä kerrallaan" elämisestä etupäässä ystävinä, koska ette vapaitakaan ole tahoillanne. Sinänsä ikäeron ei pitäisi olla este millekään, ehkä jopa päinvastoin.
      Elämä on matka, jossa täytyy kokea asioita. Mutta kysymys on myöskin valinnoista !

    • Hämillään

      Hei ja kiitos tulkinnastasi. Juuri näin olen itsekin ajatellut ja pohtinut mahdollista tapaamista tosiaan vain ystävinä. Luulen, että hän saattaa odottaa romanttista suhdetta enkä ehkä ole lainkaan valmis sellaiseen tässä tilanteessa. Vahvistit tuntemuksiani :)

      Kysyn kuitenkin vielä, onko korttien mukaan mahdollista, että tämä kehittyisi romanttiseksi ja onko siihen mahdollisuuksia.

    • Unijukka15

      Kyllä varmasti, kaikki on mahdollista. Mutta jos ajattelet samaan aikaan, että et halua tilanteen kehittyvän sellaiseksi, niin siihen liittyy silloin romantiikan lisäksi myös puolustautumista, ja koska tapahtuma muuttaa elämääsi, niin se ei ole pakosta hyvä yhdistelmä. Ole selkeä siinä mitä haluat, älä siis puolustaudu ja halua romanssia samaan aikaan ...

    • petturit

      Tätähän nettiyhteydet ovat,pirullisia avautumisia vieraalle ihmiselle,salaa omalta kumppaniltaan,se on jo henkistä pettämistä,illuusiota jostain toisesta,ja kyse on paremmasta seksielämästä,lyllästyneisyydestä omaan kun aletaan jo tuollaisia keskutelupalstoilla hakuja,voi teitä.Jännitystä pitää hake ajoka lootasta,kun ei ole enää säväyttäää omassa elämässän,mieti ,kaveri riekkuu palstoilla ja sinä,vaikka omat kumppanit kulissina,siten etsitään salaa jotain piritävää,uutta,mutta kun kohtaisitte,sama peli jatkuu kumminkin tahoillanne hävetkää ,selkänne takana,jätkä palstoilla,sinä ja kaltaisesei taas hakemassa jotain,,,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      150
      5903
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      36
      4348
    3. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3530
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      50
      2818
    5. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      33
      2686
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2645
    7. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2558
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2530
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      2115
    10. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2025
    Aihe