keittiökaappien välitilaan mitä ?

Mitä materiaaleja olette nykyisin laittaneet ns. välitilaan? Haluaisin ehkä laattoja, mutta onko se on vanhanaikainen ratkaisu. Mitään kiiltävää, vaikeasti siistinä pidettävää en halua. Kaapit täysin mattavalkeat, pöytätaso ruskean/beigen/harmaankirjava Ylämaangraniitti, Royal Beige.
Ehdotuksia otetaan vastaan.
7195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kakkosasunnossamme urakoiva timpuri oikaisi keittiön seinät levyttämällä, ja halusi laatoittaa kaappien välin. Hyvännäköinen tuli. Miksi laatoitus on vanhanaikaista?

Äänestä
  • Maisema tapetti tai joku muu mukava kuvio ja teettää lasin päälle. On muutamia kyökkien välitiloja näin tehty ja voin sanoa et ei oo vanhan aikainen. Yks hyvä on kans jos osaa piirtää/maalata niin taiteilee maalilla kuvan välitilaan ja lasi listoilla kiinni. Jos joskus kyllästyttää katella samaa kuvaa niin lasi irti ja uus kuvio/tapetti. Yks hyvä konsti taiteilla kuvia on piirtoheitin mitä ennen käytettiin kouluissa. Mutta jos haluaa niin voihan sen vaa maalatakkin haluamalla värillä. lasi vaa päälle et on helppo pitää puhtaana. Ja lasi on edullinen

    Äänestä

Niin, en tiedä onko vanhanaikainen. Aina törmää noihin uusiin levytysratkaisuihin esim. just lasin tyylistä, kiiltävää. Epäilen, etten pitäisi siitä kiillosta itselläni. Jotenkin epäilen, että pöytärätin vedotkin näkyisi niissä, vai näkyykö. Meillä siinä mielessä epäkiitollinen paikka, valoa tulee monesta eri suunnasta ja "virheet", roiskeet näkyy niin helposti.

Äänestä
  • Laitettiin kesällä välitilaan tapetti ja todella paksu lasi silikonilla siihen päälle. Todella helppo pitää puhtaana kun ei ole niitä saumoja. Ei näy roiskeet eikä niillä.. Tapettivaihtoehtoja on tuhansia joten varmasti löytyy mieluinen.. Vaikka vaan tiilikuvio. Laitettiin vielä ledinauha kiertämään ylähyllyjen alta.
    Kannattaa googlailla keittiöiden kuvia niin saa vinkkejä omaan remppaan

    Äänestä

Vastaavassa tilanteessa, lattiat parkettia, laitettiin Iris-laatat (10 x 10, väritupa Hämeenlinna ) ja nättiä tuli. Kun kaikki maailman laatat käytiin läpi, huh ...

Äänestä

Laiton vajaa kolme vuotta sitten vaalean laminaattilevyn välitilaan. kKunis eri valoissa näkyvä hento kuviointi siinä. Hellan kohdalta jo nyt sitten kellertää ja jotain tummaa roisketta leivontakohdalla ... pitäisi ostaa jotain erikoispuhdistusainetta mutta tuskin lähtee silläkään. Tuli mieleeni että se vanha laatta ois ollut kestävämpi ja jopa helppohoitoisempikin ;).

Äänestä

Minä en ainakaan ikinä enää halua niitä vessan laattoja keittiöön. Jotenkin niihin vain oli ennen tottunut, mutta kun asian ajattelee uudestaan niin huomaa, että keittiöön ei kuulu nuo "kusi" laatat? Ne laatasaumat on vihoviimeisiä puhtaana pidettäviä ja useimmat laatat tosi rumia.

Yksi on ylitse muiden: lasi. Taustan voi maalata minkäväriseksi haluaa tai laittaa vaikka kuvan/kuvion. Ja miten helppo onkaan pitää puhtaana! Helppo toteuttaa, kun laittaa pistorasiat sellaisina kulmamallisina yläkaappien alle => ei tarvita reikiä lasiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


remonttia kirjoitti:

Mitä materiaaleja olette nykyisin laittaneet ns. välitilaan? Haluaisin ehkä laattoja, mutta onko se on vanhanaikainen ratkaisu. Mitään kiiltävää, vaikeasti siistinä pidettävää en halua. Kaapit täysin mattavalkeat, pöytätaso ruskean/beigen/harmaankirjava Ylämaangraniitti, Royal Beige.
Ehdotuksia otetaan vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu