Uni Suomen Linnasta

Uninenunikki

Olen nähnyt toissapäivänä ja myös eulenkin unta: olin vierailemassa jonlukaisen ryhmän kanssa Presidentin linnassa...oli mukava katsoa ympäri , mutta sitten pukuhuonessa alkoi vettä nousemaan ja vettä tulvinut niin pahasti että se on movien läpi päässyt muihin huoneisiin .. Oli todellä märkkä ja sanoin jollakulle : kun täällä vesivahinko miksi ei kukaan tee mitään? Mutta sain vastaus: presidentti on se jo nähnyt ja sanonut että ei se haittaa kun se on pikku vahinko vain..

Seuraavana päivänä kävin jostakin syystä taas siellä ja olin kauhussa: jopa paikassa siellä on on ollt vettä javesi nousi ei hanasta kun huomaadin vaan huomasin että se on tullut suoraan maasta ja lattiat alkoi rikkouttua ja tavarat alkoi hukkua siihen.. Lähdin ulos ja sanoin sille eiliselle henkilökuntalle: miksi ette tehnneet eilen jo mitään? Ja nyt Linna hajoamassa ja valuu suoraan maan alle veteen..lähdin surulisina pois . Kuku tietää mitä sellainen uni merkitsee kun 2 yötä perään jo on ollut? Voisiiko se liittyä johonkin pakolaisvirtaan?

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastasit jo kysymykseesi.

      Vain sinä tiedät unesi merkityksen.

      • Uninenunikki

        Viime yönä näin taas unta samasta asiast, muttanyt Helsinki on jo meren alla ( hukkunut) ja Suomessa jo uusi pääkaupunki Turku.. Mitä tämä merkitsee? En ikinä nähnyt unta joka 3 osassa ( 3 yötä perään) , jopa pelottaa jo


    • Unen tulva voisi kuvata tunteita, joita et ole käsitellyt, olet jotenkin ylikuormittunut etkä pysty purkamaan tunne/pelkotilojasi. Nämä tukahdutetut tunteet peittävät alleen kaiken..
      Et ilmeisesti puhu paljoa näistä huolistasi muille.. Nyt olisi aika sanoa ääneen mikä pelottaa.
      Unen veteen vajonneet kaupungit voivat kuvata tilannetta, jossa mikään ei pysy entisellään, kaikki muuttuu, koet kenties olevasi voimaton kun et voi vaikuttaa asioiden kulkuun.
      Eläydy uudelleen unesi tunnelmaan ja kuvittele unesi loppu onnelliseksi oman mielikuvituksesi keinoilla.. näin kun teet voi unen ahdistus helpottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      80
      4336
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3574
    3. 202
      2951
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      69
      2790
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      51
      2687
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1230
    7. 59
      1217
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1042
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      953
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      58
      949
    Aihe