Miami syksyllä

Honeymoon2016

Nyt tarviisi kipeästi tietoa floridan ja erityisesti Miamin ilmastosta syys-marraskuussa. Tiedän, että ko. Aikaväli sijoittuu hurrikaanikauteen, mutta onko se niin paha, että kannattaa siirtää reissua?
Tänä vuonna tuo aikaväli on ainoa mahdollinen ajankohta reissulle. Nyt kokemuksi pöytään! Tarkoitus olisi kuitenkin päästä nauttimaan auringosta, joten mietityttää jos joka päivä sata...
Mikä noista kuukausista (syys-marras) olisi suotuisin ajankohta reissulle?
Kiitän jo etukäteen vastauksista!

7

391

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Honeymoon2016

      Eikö kellään kokemusta?

    • auringonpoikaXX

      Kannattaa muistaa, ettei menneisyys ole tarkka tae tulevasta, tässä eräs linkki: www.accuweather.com/fi/us/fl/florida-weather

    • luulisinäin

      Ei ole kokemusta noilta kuukausilta, mutta useamman kerran joulukuun alussa tuolla on tullut oltua joten kallistuisin marraskuun puolelle. Sateita todennäköisesti vähemmän tuolloin.

    • kylläkelpas

      Olin pari vuotta sitten Miamissa viikon syyskuun puolessa välissä. Kerran satoi ja se kesti noin 15min. Mutta vettä tuli aivan perkeleesti sen 15min.
      Ilma oli erittäin kuuma ja kostea. Pari ekaa päivää hikoilutti ihan tautisesti mutta sitten siihen tottui. Yhtään hurrikaania ei ollut ja tuulikin oli hyvin minimaalista.
      Lähtisin mielelläni uudestaan syyskuussa.

      • Toluca

        Ei mitään ongelmaa pitäisi tuolla ajalla olla, mutta kuka niistä säistä niin tietää -ennustajaeukko?
        Sade on kyllä rankkaa, sitten kun se ukkoskuuro tulee, ja kun salama iskee niin maa tärisee kuin pommi olisi tullut!


    • ilovemia

      Kaks kertaa lokakuussa/marraskuun alussa miamissa olleena sää on mielyttävämpi kuin kesäkuussa , jolloin oli liian kuuma. Sateita tuli lähinnä kolmen aikaan iltapäivällä sen hetken ja muuten on ollut hyvät säät. Iltaisin voi marraskuussa olla viileä.

    • USAlainen

      Syyskuussa lämpötilat ovat viela 30-34 astetta ja marraskuussa alkaa hieman viilenemään mutta ei vielä paljon 28 - 32

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1164
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1111
    3. 57
      1028
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      969
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      56
      898
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      856
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      178
      825
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      77
      771
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      741
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      35
      645
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      598
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      569
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      45
      547
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      81
      535
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      279
      474
    20. Vain elämää pöydässä tekoäly jakaa mielipiteitä - Heikki Salo: "Tehköön vaikka kissa sen laulun!"

      Vain elämää -sarjassa keskustellaan tekoälyn osuudesta tämän hetken ja tulevaisuuden musiikissa. -Toivoisin, että kappa
      Maailman menoa
      12
      423
    Aihe