Miami syksyllä

Honeymoon2016

Nyt tarviisi kipeästi tietoa floridan ja erityisesti Miamin ilmastosta syys-marraskuussa. Tiedän, että ko. Aikaväli sijoittuu hurrikaanikauteen, mutta onko se niin paha, että kannattaa siirtää reissua?
Tänä vuonna tuo aikaväli on ainoa mahdollinen ajankohta reissulle. Nyt kokemuksi pöytään! Tarkoitus olisi kuitenkin päästä nauttimaan auringosta, joten mietityttää jos joka päivä sata...
Mikä noista kuukausista (syys-marras) olisi suotuisin ajankohta reissulle?
Kiitän jo etukäteen vastauksista!

7

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Honeymoon2016

      Eikö kellään kokemusta?

    • auringonpoikaXX

      Kannattaa muistaa, ettei menneisyys ole tarkka tae tulevasta, tässä eräs linkki: www.accuweather.com/fi/us/fl/florida-weather

    • luulisinäin

      Ei ole kokemusta noilta kuukausilta, mutta useamman kerran joulukuun alussa tuolla on tullut oltua joten kallistuisin marraskuun puolelle. Sateita todennäköisesti vähemmän tuolloin.

    • kylläkelpas

      Olin pari vuotta sitten Miamissa viikon syyskuun puolessa välissä. Kerran satoi ja se kesti noin 15min. Mutta vettä tuli aivan perkeleesti sen 15min.
      Ilma oli erittäin kuuma ja kostea. Pari ekaa päivää hikoilutti ihan tautisesti mutta sitten siihen tottui. Yhtään hurrikaania ei ollut ja tuulikin oli hyvin minimaalista.
      Lähtisin mielelläni uudestaan syyskuussa.

      • Toluca

        Ei mitään ongelmaa pitäisi tuolla ajalla olla, mutta kuka niistä säistä niin tietää -ennustajaeukko?
        Sade on kyllä rankkaa, sitten kun se ukkoskuuro tulee, ja kun salama iskee niin maa tärisee kuin pommi olisi tullut!


    • ilovemia

      Kaks kertaa lokakuussa/marraskuun alussa miamissa olleena sää on mielyttävämpi kuin kesäkuussa , jolloin oli liian kuuma. Sateita tuli lähinnä kolmen aikaan iltapäivällä sen hetken ja muuten on ollut hyvät säät. Iltaisin voi marraskuussa olla viileä.

    • USAlainen

      Syyskuussa lämpötilat ovat viela 30-34 astetta ja marraskuussa alkaa hieman viilenemään mutta ei vielä paljon 28 - 32

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      257
      7163
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      36
      3747
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3298
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3071
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      107
      2758
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      10
      2656
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      43
      2404
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      46
      2165
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      65
      1908
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1801
    Aihe