Voisiko joku kertoa onko ensimmäisen vuoden bioanalyytikko-opikelijalla lupia mennä kesätöihin sairaalaan(oman alan töihin)???
BIOANALYYTIKOT!!!
axun
5947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varmaa tietoa ei ole mutta homma on luonteeltaan sellaista, että jos et oo täysin varma jostain asiasta mitä teet niin potilas kuolee. Tuo oli vähän kärjistetysti sanottu mutta tajuat varmaan mitä ajan takaa.
Pikkaisen oli joo kärjistetty, mut oikeessa oot, ensimmäisen vuoden opiskelija ei pääse eikä ole pätevä tekemään bioanalyytikon töitä. Harjoittelupaikan toki voi saada sairaalasta, mutta tuskinpa edes palkallista sellaista.
Kyllä ensimmäisen vuoden bioanalyytikko voi todellakin päästä oman alansa töihin, mutta lähinnä vaan pelkkään verinäytteenottoon. Siinä nyt ei todellakaan ole mitään potilaan tappamisvaaraa. En ainakaan ymmärrä, kuinka joku voi niin väittää. Itse olin ekan kesän töissä näytteenotossa, kylläkin terveyskeskuksessa. Tokan kesän myös töissä terveyskeskuksessa, nyt jo sain tehdä jotain analytiikkaa.
Tietysti ekan vuoden opiskelijan on hankala saada oman alan kesätöitä, koska usein kokeeneempia toisen ja kolmannen vuoden opiskelijoita tarjolla.
hei!
Rohkeasti vaan hakemaan kesätyöpaikkaa. Näytteenottoon pääsee kyllä ja useilla paikkakunnilla on pulaa sijaisista.
tsemiä!
Kyselinkin jo yhdestä paikkaa töitä...Toivotaan että tärppää!!!