Hei,
Olen kuullut, että Pietarista voi ostaa kauniita tauluja edulliseen hintaan. Olen lähinnä kiinnostunut öljyvärimaalauksista ja kehystyksen voin tarpeen tullen tehdä Suomessa. Mistäpäin Pietaria minun kannattaisi lähteä etsimään kotiini sopivia tauluja?
Kiitos avustanne.
Pietarin taidematkailu
12
313
Vastaukset 12
- hudosnik
Helpoiten löydät taidetta ja edullisesti Nevski prospektilta - muutama askel Europeiskaja-hotellilta Nevan suuntaan!
- mrkmarko
Älä osta. Et voi viedä niitä rajan yli ilman satoja todistuksia leimoineen.
- iikoni
ns. katutaidetta voit huoletta ostaa eikä niistä ole kukaan muu kiinnostunut, kuin toivottavasti Sinä itse!! Ikonit ovat asia erikseen!
- Venäjänmatkat
ei saa viedä mitään mitä näyttää taide-esineeltä sekä kprut, kellot, aseet, kirjat 25v yms... vientilupa vaaditaan. Vin matkamuistoja mutta täälläkin ongelma - Paleh-laatikot myös luvanvaraisia.
- Pietarinkävijä
Täällä mainittu vientiluvan tarve riippuu pitkälti siitä mistä ostat taidetta ja minkä hintaista se on. Jos maksat tauluistasi tuhansia euroja, silloin ne luultavasti ovat jo näkyvästi niin arvokkaita, että poistuomisessa voi ilmetä ongelmia. Toisaalta arvostetut taideliikkeet varmaankin osaavat hoitaa puolestasi luvat kulttuuriministeriöltä ja lähettää taulut perässä. Huom. tässä skenaariossa VARMISTA, että myyjä on luotettava!
Edullisempia tauluja taas helposti kesäisin katutaiteilijoilta joita puistoissa, Nevan rannalla ja etenkin Nevski Prospektin varrella istuskelee. Ovat usein hyvinkin taidokkaita. Joiltakin voit saada jopa oman muotokuvasi maalattua paikan päällä! Näiden taulujen poisviennistä tuskin tulee mitään ongelmaa.
Jos on mahdollisuus kannattaa myös käydä Pietarin taideakatemian tiloissa. Siellä on joskus myyjäisiä, joista voi hankkia tulevien "venäläisten mestarien" koulutöitä.- Venäjnmatkat
Ongelma on siitä, ettei se tarkastaja rajanylityspaikalla ole mikään expertti, vaan määrättyjen ohjeiden toimiva virkamies. Ohjeissa sanottu: jos näet taulun - kysy vientilupa! Taulun arvokkuuden tutkimus on muiden experttien tehtävää, toki kun taulu on jo takavarikoitu :)
- riepin
Tähän asti on onneksi aina kohdalle osunut taidetta - ja turismia ymmärtävä tullivirkailija ja katutaiteilijoiden muutamien kymppien taideteokset ovat tullivirkailijan lievän hymyn saattamina saaneet seurata matkaajan mukana kotiseinän koristeiksi.
- Venäjänmatkat
Anteeksi, mutta muutaman kympin arvoinen töherrys ei ole mikään taide... Ja muuten, autoilijoiden rajanylityspaikoilla tarkastajat ovat fsb-miehiä, eikä tullihenkilökuntaa.
- inspektori
Ei haittaa - taide on katsojan silmissä ei rahatukossa. Myös niiden tarkastajat Venäjän rajalla erittäin asiallisia ja ystävällismielisiä ihmisiä!
- Druzhba
Venäjällä kaikki ovat ystävällisiä. Tavallinen kansa kuten virkamiehet ja -naisetkin. N-liiton perinteet velvoittavat tuohon.
- Venäjänmatkat
juuri niin! He vaan ihmettelevät jos joku suomalainen kuljettaa taidetta rajan yli, eikä bensaa
- Druzhba
Venäjänmatkat kirjoitti:
juuri niin! He vaan ihmettelevät jos joku suomalainen kuljettaa taidetta rajan yli, eikä bensaa
Tai vodkaa. Venäjällä on aitoa vain paska. Paskaa on kaikki paitsi kusi. Totesi Kuosmanen. Tähän yhtyi myöhemmin myös Donner. Siis toteamiseen ei Sakuun. Paitsi janoissaan. Kolmosen viisumia pukkaa. Kulttuuria, nääs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran98906Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?150839- 63708
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y26682Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47674Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46644- 44597
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä29552Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20533- 31531
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27516Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee417492- 6486
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81479- 44461
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29451- 30446
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363432- 38416
En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39414