Olisi tuossa tyrkyllä 5000 h ajettu Ford 6610. Nyt pitäisi saada tietää, onko näissä jotain tyyppivikoja. Vai onko nämä vielä niitä vanhoja kunnon traktoreita?
Ford 6610
7
8672
Vastaukset
- Tyyppiviat
jostain kohdin pitäis löytyä F ja lopussa D. välistä jos vielä löytyy O Ja R, niin paska se on ja etsi joku muu laite.
- nomutta
Terve
Noi 6610 on edelleen suht samaa perustraktoria kuin esim 5000 sarjan koneet. Siis traktori perustuu pitkälti jo 70 luvun alun koneisiin. Lapsentauteja siis ei enää ole ja mahdolliset korjauskustannukset ovat pienet koska osat ovat halpoja.
Itelläni on noita foortteja ollut enkä voi kestävyydestä moittia. Viimeisen 10 vuoden aikana vaadittuja remontteja omiin fordeihini on ollut 1 laturi 1 vesipumppu ja yksi ulosoton jarru. Öljyä kyllä syövät, tosin se on kai foordin ominaisuus.
Vähän ehkä nuhaisia pelejä ovat mutta kaikesta huolimatta ihan hyviä perustraktoreita. Sähköissä ford on suoraansanoen huono. Valot hapettuvat ja jokaisen vesisateen jälkeen saa korjailla. Tosin kyseessä on 20 vuotta vanha peli joten ihan kai ymmärrettävää.
Muuten tohon 6610 kannattaa laittaa nostolaitteeseen apusylinteri, nostoteho on vakiona suht vaatimaton (jotain 2700kg) - nomutta.
Ainiin yksi asia meinasi unohtua. Jarrut eivät ole parhaat mahdolliset eli jos paljon kärryn vetoa maantiellä niin joku muu voisi olla parempi. Ko traktori on sitten näitä 30km/h pelejä niinkuin muutkin ikäisensä
- Maamies69
Terve!
Itelläni on ollut vuodesta 84 5610 voortti. Eli mallia pienempi, mutta täytyy saonoa että reilun 20 vuoden kokemuksella se on hyvin varmatoiminen peli! Eikä ole ollut missään parhaassa kodissa! Koneeseen kun on vaihtanut öljyt keväällä ja syksyllä niin hyvin on pelannu!
Ei siinä sen kummempia tyyppivikoja ole! Sähkö-puoli niin kuin joku jo mainitsi ei ole mikään hyvä.
Ja nostolaitekin nostaa hienosti 3 siipiset kääntöaurat. ilman apusylinteriä. Ohjaus myös aika heikkoa rakennetta. tulee väljää aika helposti!
Kyllä sillä on 35ha vuodessa tähän asti äestänyt ja kyntänyt! - Tilallinen
16vuotta 6610 mark3 ohjaamolla oli,varmatoiminen kone ilman turhia sähkösysteemejä,vaihdettiin työerkonomian ja tehojen takia isompaan
- PutketPuuttuu
Loki on paska. Ruostuu puhki. Öljyt ja nesteet sekaisin. Kymppisarjalainen kaikkein herkin puhkeamaan.
- Anonyymi
Hyvin on 5610 vm 88 pelannut. 74423 h mittarissa. Huollot tehty. Ohjaustehostimen pumppu. Laturi startti vesipumppu vaihdettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2137506- 582943
- 1932357
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101773Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1711728Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201406- 751261
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271165Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501029