Lenkillä käynti

Kuinka usein ja kuinka pitkillä lenkeillä käytte koiranne kanssa? Itselläni on valkoinen länsiylämaanterrieri ja tulee aina käytyä neljä kertaa päivässä sellaisia tunnin kävelylenkkejä josta tosin ollaan jotain 10 minuuttia koirapuistossa, aitauksessa. Me käydään aina kello 10.00, 14.00, 16.00 ja 22.00 lenkillä. Minusta ihan reippaasti käytän koiraani ulkona mutta tuntuu siltikin että en tarpeeksi? Koirallani tuntuu siltikin aina olevan paljon energiaa, heti lenkin jälkeen olisi heti valmis lähtemään uudesti. Odottelee aina ulko-ovella että jokos taas lähdetään...
121149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Käytkö muka oikeasti noimn paljon lenkillä??? huhhuh... et ilmeisesti käy töissä ollenkaan? Silloinhan koiran lenkittäminen täyttää kyllä päivää kivasti, se on varma. Mutta, työpäivinä käytän koiran aamulla n. puoli tuntia ja illalla tunnin lenkin. 3-4 kertaa vkossa yritän käyttää sitä koirapuistossa että pääsee riehumaan kunnolla virrat pois muiden koirien kanssa.
Uskallan väittää että koirasi saa niin paljon liikuntaa että ei kovin moni muu koira...Se on varmaan onnellinen kuitenkin. Toivottavasti sinäkin, ettet rasita turhan paljon itseäsi ylenmääräisellä lenkkeilyllä. Varsinkin tuollainen pieni koira pärjää kyllä murto-osalla tuosta liikunnasta...

Äänestä
  • Joo, en tosiaankaan käy töissä, olen sen verran onnekas että en tarvitse käydä. No ehkä tuo minun lenkkeily määrä on ihan sopiva, tosin olen kyllä ajatellut vähentää yhden lenkkeily kerran, ilta kymmeneltä kun tuntuu olevan aina paljon muutakin tekemistä. Mutta eikös terrierit kuitenkin kaipaa aika paljon liikuntaa?

    Äänestä

  • Paula kirjoitti:

    Joo, en tosiaankaan käy töissä, olen sen verran onnekas että en tarvitse käydä. No ehkä tuo minun lenkkeily määrä on ihan sopiva, tosin olen kyllä ajatellut vähentää yhden lenkkeily kerran, ilta kymmeneltä kun tuntuu olevan aina paljon muutakin tekemistä. Mutta eikös terrierit kuitenkin kaipaa aika paljon liikuntaa?

    Kirjoitit että olet sen verran onnekas ettei tarvitse töissä käydä - tätä on ihan pakko asian vierestä kommentoida! Työnteko voi ja onkin varmasti meille monille onni - ainakin itse nautin työssä käymisestä, sosiaalisista kontakteista ja tunteesta, että teen jotain tärkeää! Sehän on jo tunnustettu tosiasia, että ihmiselle on tärkeää kokea olevansa tärkeä :)
    Mutta kukin tavallaan!

    Äänestä

  • mamma kirjoitti:

    Kirjoitit että olet sen verran onnekas ettei tarvitse töissä käydä - tätä on ihan pakko asian vierestä kommentoida! Työnteko voi ja onkin varmasti meille monille onni - ainakin itse nautin työssä käymisestä, sosiaalisista kontakteista ja tunteesta, että teen jotain tärkeää! Sehän on jo tunnustettu tosiasia, että ihmiselle on tärkeää kokea olevansa tärkeä :)
    Mutta kukin tavallaan!

    Minä ainakin olen niin onnellinen kun ei tarvitse enää käydä töissä. On niin paljon aikaa tehdä kaikkea, olen alkanut harrastamaan monenlaista, kavereitten luonakin kerkiää käydä pitempiäkin aikoja, voi mennä ja tulla niin kuin haluaa, löhöilläkin kerkiää ja koirankin kanssa kerkiää tehä mitä mielii. Aika ei tosiaankaan käy pitkäksi. Mutta tosiaankin kuten sanoit: kukin omalla tavallaan.

    Äänestä

Me käydään ulkoilemassa kello 8:00, 10:00, 11:30, 14:30, 16:30, 18:30 ja 21:30 :D. Pentukoira nimittäin, heh! 11:30 ja 14:30 käydään vähä pitemmillä lenkeillä, tosin herran kanssa menee n.kilometrin pituisella lenkilläkin tunti kun on niin paljon kaikkee katottavaa:). Ja aikaahan mulla on vaikka muille jakaa:P. noh, onneksi on koira!

Äänestä
  • minulla on aamu ja iltavuoroja töissä. Käyn yleensä aamulla puolen tunnin lenkin ja joko töistä tullessa tai päivällä tunnin lenkin. yritän myös käydä sellaisissa paikoissa missä voin juoksuttaa koiraa vapaana, heitellä keppejä ym. Joskus käydään myös ystävien kanssa kävelemässä ja silloin lenkit venyy aina 2-4h mittaisiksi :)
    Kesällä käytin koiraa uimassa, on oikea vesipeto. kolmesti päivässä käytän sen kuitenkin tarpeillaan. Joskus minulla on laiskojapäiviä joskus taas jaksan monta tuntia ulkoilla. Minulla on iso palveluskoira eli se ei saa koskaan tarpeeksi :D Tosin kun käydään ystäväni ja sen koiran kanssa niin kyllä koira on ihan naatti kun kotiin tullaan.

    Äänestä

Minä juoksutan kolmea koiraani päivittäin talomme pihalla ja lähimetsässä. Koirat jahtaavat toisiaan läkähdykdiin asti ja minun tarvitsee vain katsoa :D. Lisäksi kesäisin käymme silloin tällöin kävelyillä, pyörälenkeillä ja uimassa. Talvella koirat vetävät minua ja joskus vierailemassa olevia siskojani potkurissa, pulkassa tai suksien päällä.

Itse pääsen (liiankin) helpolla =).

Äänestä

meidän hurtta käy aamulla n. 45 min. lenkin, päivällä 1-2 tunnin lenkin, iltapäivällä 1-2 tuntia taas ja usein vielä illalla n. tunnin. ja silti tarvitsis enemmän liikuntaa! ihan selvästi... usein sen huomaa siitä, kun rähisee muille uroksille herkästi. sillon kun on saanu tarpeeks liikkua, jättää nekin rauhaan.

Äänestä
  • Suht. pieni koira on itselläni, ja lenkillä käytän koulupäivinä seuraavasti:

    Aamulla klo 6.30 ja 7.30 välillä lähdemme puolen tunnin tai tunnin lenkille.

    Iltapäivällä klo 14-17 käymme n. tunnin lenkin

    Illalla klo 20 käymme puoli tuntia

    Äänestä

...Kiitos!

Teidän vastauksistanne oli minullekin suuri hyöty, sillä itse koiranhankintaa harkitsevana olen kiinnostunut näistäkin asioista.

Äänestä

käyvät lenkillä ekan kerran 5.30 aamulla n. puoli tuntia, töistä tultuani n. 16.00 vien pikaisesti 10 - 15 min. lenkin ja illalla ennen nukkumaan menoa 21. - 22.00 käydään viimeinen lenkki n. tunnin verran. Viikonloppuisin ei herätä ihan noin aikaisin lenkille.. ;-)

Äänestä

9kk ikäisen suomenajokoiran kanssa käyn kerran päivässä sellaisella 30-1.5h lenkillä.

Pienten (yorkshirenterrieri & papillon) käydään n.30min lenkillä päivittäin.

Jos nyt ei pissatuslenkkejä oteta huomioon joita kertyy päivänmittaan 5-10.

Ajokoira on tosin päivät pihalla myös.

Hymm... Puhutkohan muuten tuon 4 tunnin kanssa aivan totta :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paula kirjoitti:

Kuinka usein ja kuinka pitkillä lenkeillä käytte koiranne kanssa? Itselläni on valkoinen länsiylämaanterrieri ja tulee aina käytyä neljä kertaa päivässä sellaisia tunnin kävelylenkkejä josta tosin ollaan jotain 10 minuuttia koirapuistossa, aitauksessa. Me käydään aina kello 10.00, 14.00, 16.00 ja 22.00 lenkillä. Minusta ihan reippaasti käytän koiraani ulkona mutta tuntuu siltikin että en tarpeeksi? Koirallani tuntuu siltikin aina olevan paljon energiaa, heti lenkin jälkeen olisi heti valmis lähtemään uudesti. Odottelee aina ulko-ovella että jokos taas lähdetään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu