Tails OS käyttöjärjestelmä

Millaisia kokemuksia teillä on Tails OS:stä? Käyttääkö kukaan sitä vakikäyttiksenä?
7322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Tails is a live operating system, that you can start on almost any computer from a DVD, USB stick, or SD card"
.

Äänestä
Aloittaja

Vielen Dank für Deine schnelle Antwort. Ich weiss das schon, aber meine ursprüglice Absicht war die Anwendugsehrfahrungen über dieses Treibsystem zu sondieren.

Äänestä
  • Samanlainen se oli käyttää kuin joku muukin liveCD distro. Eli vähän hitaampi. Itse OS on typistetty Debian, jutun juoni siinä on Tor-verkon käyttö. Mulla ei toiminut nettiyhteydet kunkin kolmen kokeilukerran jälkeen.
    Mulle jäi sellainen tuntuma asiasta, että jos joku ihan oikeasti kuvittelee tarvitsevansa ko käyttistä, niin silloin luulis olevan syytä siirtyä kynän ja paperin käyttöön.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Kiitos vastauksestasi. Olet varmasti oikeassa; taidan jättää tämän jakelun kokeilemisen väliin.

    Äänestä

"Käyttääkö kukaan sitä vakikäyttiksenä?"
LOL.

Äänestä

"Mulla ei toiminut nettiyhteydet kunkin kolmen kokeilukerran jälkeen. "

Sehän on tosi hidas muodostamaan sen "Tor verkon salatun yhteyden" ja ennenkuin putki aukeaa. Odotihan tarpeeksi kauan?

Äänestä
  • Kokeilut oli eri päivinä. Kyllä se Tails toimi. Formatoin kovalevyn ja vaihdoin käyttistä, se Tails tuli mulle Linux Format lehden mukana tulleen DVDn mukana, missä oli muitakin kokeiltavia käyttiksiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_11427906 kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä on Tails OS:stä? Käyttääkö kukaan sitä vakikäyttiksenä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu