Kerrostalon wc-tilaan tulee ajoittain viemärinhaju

Dingbat

Noin 30-vuotias kerrostalo, 5/7 kerros. WC remontoitu (pytty ym. kalusteet ja kaakelit vaihdettu uusiin 15 vuotta sitten). Aiemmin ei ole ollut mitään ongelmia.

Noin kk sitten havaitsin, että pytty vuotaa vettä lattialle pöntön ja q-lukon liitoskohdasta (töpömallinen Ido-pönttö). Talkkari kävi tiivistämässä massalla q-lukon ja pöntön liitoskohdan. Veden valuminen loppui, mutta ilmaantui uusi, pahempi ongelma. Nyt WC-tilaan tulee ajoittain todella tymäkkä viemärin haju. Hajuongelma liittynee ajankohtiin, kun taloyhtiön ilmanvaihto on säädetty maksimiin (aamulla, lounasaikaan ja illansuussa päivällisaikaan). Muina aikoina hajuongelmaa ei ole. Mutta silloin kun on, niin haju on todella voimakas.

Noh, talkkari kävi uudestaan tiivistämässä massalla vielä q-lukon toisenkin pään. Ei auttanut, hajuongelma jatkuu. En tiedä onko ongelma vain minulla vai myös naapureilla. Tiettävästi vain minulla.

Parina päivänä olen myös huomannut, että veden pinta on laskenut päivän aikana pöntössä ihmeen alas. Kun vessan vetää, vesi nousee normaalille tasolle. Tätä ilmiötä ei tapahdu joka päivä, mutta silloin tällöin. Pari kertaa olen myös havainnut pöntössä kuplia.

Tiedän, että kuulostaa oudolta! Olen myös nuuhkinut hajuongelman aikana muut mahdolliset hajunlähteet (suihku, lavuaari & sauna), muualla hajua ei tunnu. Vaikuttaisi siis WC-viemärin ja/tai pöntön ongelmalta yhdistettynä ilmanvaihtoon.

Olisiko viisaita neuvoja?

0

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

        Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
        Nurmijärvi
        104
        4641
      2. Yleltä tyrmäävä uutinen

        Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
        Luterilaisuus
        391
        1391
      3. Missä mustasusi on?

        Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
        Ikävä
        186
        1072
      4. Pakko kertoa mies

        Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
        Ikävä
        109
        1062
      5. Sinä vain tulit elämääni

        Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
        Ikävä
        86
        970
      6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

        Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
        Ikävä
        47
        911
      7. Miten koskettaisit häntä?

        Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
        Ikävä
        64
        901
      8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

        Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
        Maailman menoa
        11
        892
      9. tilitoimistopiirainen huutaa

        mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
        Kuhmo
        10
        877
      10. Mitä ajattelet

        Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
        Ikävä
        64
        866
      Aihe