Tero pillastui ja alkoi sekoilla

Käykäähän katsomassa Skoda-palstalla kuinka helmikuun ensirekisteröintitilaston julkistamisen jälkeen alkoi jonkun/joidenkin uskonveljienne taholta kauhea parku ja harhainen totuuden kieltäminen. Totuus kouraisi teroa niin syvältä, että tämä sekosi totaalisesti:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14156500/niin-kavi-kuin-ennustettiin!
1598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat
  • Taulukossa on Tilastokeskuksen logo - tilastokeskus ei ole julkaissut vielä ...
    Anna mun kaikki kestää! Sanotaa nyt vaikka että KISS -Keep It Simple Stupid!

    Äänestä

  • Tilastokeskus tuottaa kuukausittain tilaston moottoriajoneuvojen ensirekisteröinneistä. Tilasto kuvaa viimeksi kuluneen kuukauden aikana rekisteröityjen uusien ajoneuvojen määrää Manner-Suomessa. Liikenteen turvallisuusvirasto (Trafi) luovuttaa Tilastokeskukselle tiedot uusista ajoneuvoista tilastointia varten.
    Ensirekisteröintitilastojen avulla seurataan ajoneuvomarkkinoita. Tilastoja käyttävät Liikenteen turvallisuusviraston lisäksi mm. Autoalan tiedotuskeskus, Suomen Pankki sekä ajoneuvojen maahantuojat ja jälleenmyyjät.

    Äänestä

skodia myytiin vain 400 kpl.loput on liisattu halppisliisingeilla.onneksi noissa liisinki kipoissa ei nuo viat eikä öljynkulutus haittaa kun kaikki kulut kuuluu liisinki sopimukseen.skoda on marginaalimerkki.automaailmassa merkityksetön.

mutta jos sattuis skeidan omistamaan niin johan harmittais.

apua sairaan volsun hoitoon

http://www.moottorihiomo.fi/moottorin-oljynkulutus.html

Moottorin öljynkulutus

VW-Audi konsernin autojen öljynsyönti

Hörppiikö VW-moottorisi liikaa? Lue Talouselämän artikkeli korkeista öljynkulutuslukemista. Nykyajan autojen öljynsyönti johtuu pääosin samoista syistä kuin aikaisemminkin:

Moottorin öljynsyönti on nykyautoissa todellinen ongelma, otathan yhteyttä niin laitamme moottorisi öljynsyönnin kuriin. Lue tästä Ilta-Sanomien juttu öljyn roimasta kulutuksesta.

puutteellinen männänrenkaiden toiminta

moottorin kuluminen

ns. ulkoinen syy, esim. turboahdin

moottorin öljyvuoto

lisäksi öljyrenkaan noin puolta pienempi koko edesauttaa öljynsyöntiä

Puutteellinen männänrenkaiden toiminta johtuu pitkistä huoltoväleistä (30 000 km) sekä moottorin saastelaitteista (erg-pakokaasun takaisinkierrätys). Näiden seurauksena moottorin öljy likaantuu ja moottori karstoittuu voimakkaasti, mikä johtaa männänrenkaiden vioittumiseen ja öljynsyöntiin.

Mitä asialle voidaan tehdä

männänrengastusremontti

mahdollisten varrenkumien vaihdot

turbon vaihto

öljyvuotojen tukkiminen

joku älyää tehdä vioittuneilla vag autoilla bisnestä,vaikkakin tämäkin ongelma kuuluisi valmistajan täysin korjata kustannuksellaan

jakopäät dsg,t sun muut viat kuuluu samaan skeidaan

Äänestä
  • Apua palavan tojon sammutukseen? 112.

    Apua vipottovan tojon ohjaukseen? Rattilukko

    Apua tojon airbackin räjähdykseen? Ei huolta mosahtaa vain kerran

    Apua jarruttoman tojon pysäytykseen? Yritä ohjata päin kiviseinää

    Apua tojon dieselin kansipahviin? Vaihtomoottori mieluiten PSA:lta.

    Apua tojon turvavöihin? Osta uudet Volkswagenilta niin kestää.

    Apua teron tuulipuvun korjaukseen? Koikkalaisen räätäliliike.

    Apua teron pakottavaan tarpeeseen? Corollan maski.

    Äänestä

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/toyota-maailman-suurin-jo-neljatta-vuotta-perakkain-vw-luisuu
Toyota pysyi vuonna 2015 maailman suurimpana autonvalmistaja ja oli ainoa, joka myi yli 10 miljoonaa autoa.

Vaikka Toyota sai pitää kärkipaikkansa, lipui myös japanilaisjätin myynti hieman edellisvuodesta. Yhteensä autoja Toyota myi 10,15 miljoonaa kappaletta vuonna 2015.

Päästöskandaali puolestaan ehti vaikuttaa VW:n myyntiin, sillä edellisvuodesta merkin myynti heikkeni kahdella prosentilla. Yhteensä VW myi vuonna 2015 9,9 miljoonaa autoa. Vielä vuoden 2015 kuuden ensimmäisen kuukauden aikana VW piti kärkipaikkaa, mutta luisuminen alkoi vuoden loppupuolella, kertoo Autonews.

Kolmanneksi suurimpana tulee GM, joka myi 9,8 miljoonaa autoa. GM:llä oli havaittavissa pientä kasvua edellisvuoteen nähden, eli 0,2 prosenttia.


Japanilaisen analytiikkayrityksen mukaan Toyota kärkipaikkaa tuskin uhkaa kukaan seuraavien parin vuoden aikana. Ero luultavasti vain kasvaa Toyotan ja muiden suurien autonvalmistajien välillä, sillä VW:lla kestää jonkin aikaa palautua normaalitilaan päästöhuijauksien jälkimainingeissa.

Äänestä

https://www.toyota.fi/toyota/laatu/brandz_top100.json

Arvostettu Millward Brown-tutkimuslaitos on arvioinut maailman tuotemerkkien eli brändien arvon. BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands –tutkimuksesta käy ilmi, että Toyota on 26,2 miljardin euron brändiarvollaan maailman arvokkain autonvalmistaja.

Toyotan menestys on vakuuttavaa. Toyota on ollut TOP 100 brändilistan ykkösenä kahdeksan kertaa niiden 10 vuoden aikana, kun tutkimus on tehty. Ykkössijan Toyota saavutti, koska sitä pidetään hinta-laatusuhteeltaan oivallisena autona. Sen omistajat ovat autoon tyytyväisiä ja luottavat auton laadukkuuteen. Arvokkaimman brändin ohella Toyota on myös maailman suurin autonvalmistaja ja sen Corolla-malli on maailman eniten myyty automerkki.

Autobrändien listalla toisena on BMW ja kolmantena on toinen saksalaismerkki Mercedes-Benz.
Kymmenen arvokkainta autobrändiä 2015:
1. Toyota 28,9 mrd dollaria
2. BMW 26,3 mrd dollaria
3. Mercedes-Benz 21,8 mrd dollaria
4. Honda 13,3 mrd dollaria
5. Ford 13,1 mrd dollaria
6. Nissan 11,4 mrd dollaria
7. Audi 10,1 mrd dollaria

Äänestä

Tilasto oli vertaus viime vuoden tilanteeseen EI mikään myyntitilasto Toyota nappaa ykkös tilan

Äänestä
  • Ole uskossasi luja.

    Äänestä

  • Ei ole uskon asia vaan totuus ei ole mitään helmikuun tilastoa vaan vertailutaulukoita avaa silmäsi. Toyota voittaa skaapan

    Äänestä

  • Toyota-ottaa-kultaa kirjoitti:

    Ei ole uskon asia vaan totuus ei ole mitään helmikuun tilastoa vaan vertailutaulukoita avaa silmäsi. Toyota voittaa skaapan

    Tojo jäi pronssille, tilastot on jo julkaistu.

    Äänestä

Minua ei kiinnosta kyseinen tilasto, eikä terojen käytös, mutta ymmärräthän olevasi itse samalla tasolla pyhitettyäsi elämäsi Toyotille?

Äänestä

Tuommoinen tero nimittely kertoo vain että olet hyvin lspsellinen ihminen. Et ole oikein vakavasti otettava vaan mitään sanomaton hörhö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Autoalan_tiedotuskeskus kirjoitti:

Käykäähän katsomassa Skoda-palstalla kuinka helmikuun ensirekisteröintitilaston julkistamisen jälkeen alkoi jonkun/joidenkin uskonveljienne taholta kauhea parku ja harhainen totuuden kieltäminen. Totuus kouraisi teroa niin syvältä, että tämä sekosi totaalisesti:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14156500/niin-kavi-kuin-ennustettiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu