http://www.tuulilasi.fi/uutiset/toyota-maailman-suurin-jo-neljatta-vuotta-perakkain-vw-luisuu
Toyota pysyi vuonna 2015 maailman suurimpana autonvalmistaja ja oli ainoa, joka myi yli 10 miljoonaa autoa.
Vaikka Toyota sai pitää kärkipaikkansa, lipui myös japanilaisjätin myynti hieman edellisvuodesta. Yhteensä autoja Toyota myi 10,15 miljoonaa kappaletta vuonna 2015.
Päästöskandaali puolestaan ehti vaikuttaa VW:n myyntiin, sillä edellisvuodesta merkin myynti heikkeni kahdella prosentilla. Yhteensä VW myi vuonna 2015 9,9 miljoonaa autoa. Vielä vuoden 2015 kuuden ensimmäisen kuukauden aikana VW piti kärkipaikkaa, mutta luisuminen alkoi vuoden loppupuolella, kertoo Autonews.
Kolmanneksi suurimpana tulee GM, joka myi 9,8 miljoonaa autoa. GM:llä oli havaittavissa pientä kasvua edellisvuoteen nähden, eli 0,2 prosenttia.
Japanilaisen analytiikkayrityksen mukaan Toyota kärkipaikkaa tuskin uhkaa kukaan seuraavien parin vuoden aikana. Ero luultavasti vain kasvaa Toyotan ja muiden suurien autonvalmistajien välillä, sillä VW:lla kestää jonkin aikaa palautua normaalitilaan päästöhuijauksien jälkimainingeissa.
2016
https://www.toyota.fi/toyota/laatu/brandz_top100.json
Arvostettu Millward Brown-tutkimuslaitos on arvioinut maailman tuotemerkkien eli brändien arvon. BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands –tutkimuksesta käy ilmi, että Toyota on 26,2 miljardin euron brändiarvollaan maailman arvokkain autonvalmistaja.
Toyotan menestys on vakuuttavaa. Toyota on ollut TOP 100 brändilistan ykkösenä kahdeksan kertaa niiden 10 vuoden aikana, kun tutkimus on tehty. Ykkössijan Toyota saavutti, koska sitä pidetään hinta-laatusuhteeltaan oivallisena autona. Sen omistajat ovat autoon tyytyväisiä ja luottavat auton laadukkuuteen. Arvokkaimman brändin ohella Toyota on myös maailman suurin autonvalmistaja ja sen Corolla-malli on maailman eniten myyty automerkki.
Autobrändien listalla toisena on BMW ja kolmantena on toinen saksalaismerkki Mercedes-Benz.
Kymmenen arvokkainta autobrändiä 2015:
1. Toyota 28,9 mrd dollaria
2. BMW 26,3 mrd dollaria
3. Mercedes-Benz 21,8 mrd dollaria
4. Honda 13,3 mrd dollaria
5. Ford 13,1 mrd dollaria
6. Nissan 11,4 mrd dollaria
7. Audi 10,1 mrd dollaria
näinhän se on
onjapysyy
1
<50
Vastaukset
- Kohan_kyselen
Onk siinä laskettu mukan myös ompelukoneetkin? Tässä ei ole
http://m.kauppalehti.fi/uutiset/yllattajat-sekoittivat-autotilastoja/cBsVSgbQ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781002
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm86788J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp81735- 119724
- 59717
- 108666
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante112577- 47560
- 18518
- 41498