Hei, oletteko miettineet, millaista pölyä vedätte keuhkoihinne nyt Kanarialla, ainakin Puerto de la Cruzissa, kun aurinko ei juuri näy? Tuo pöly on viisasten kertoman mukaan Afrikkalaista alkuperää, ja koostumukseltaan tosihienoa. Aiheuttaako se samanlaisia oireita/sairauksia kuin esim kaivoshommissa kivipöly?
Katselin kartoista (apalmet.es) joissa on nähtävissä sääilmiöitä ja myös tuo calima ennusteineen. Eli näyttää siltä, että jos ei sada, niin on calimaa.
Syksy ja alkutalvi tammikuun lopuille meni tosihyvillä keleillä. Lämmintä riitti, mutta koko helmikuu oli samanlaista sosetta kuin viime talvenakin. Saapas nähdä millainen maaliskuu saadaan.
Katselin kartoista (apalmet.es) joissa on nähtävissä sääilmiöitä ja myös tuo calima ennusteineen. Eli näyttää siltä, että jos ei sada, niin on calimaa.
Syksy ja alkutalvi tammikuun lopuille meni tosihyvillä keleillä. Lämmintä riitti, mutta koko helmikuu oli samanlaista sosetta kuin viime talvenakin. Saapas nähdä millainen maaliskuu saadaan.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Yep, aikamoista mömmöä on keuhkoille. Sairaaloiden ensiavut taas täyttyvät hengitysvaikeuksista kärsivistä. Varautukaa jonottamaan, sillä flunssakausi myös meneillään.
On ollut todella poikkeuksellinen talvi kalimoiden suhteen. Tämä taitaa olla jo 8. tai 9. tänä talvena. Paras on pitää ikkunat kiinni ja välttää ulkoilua. Vettä tulee juoda runsaasti, puhdistaa kuulemma röörejä.
Piti pestä ikkunat ja siivota tänään, vaan eipä nyt tarvitsekaan.
Taas sinä pienipäinen valehtelet niin että korvat heiluu. Valehtelu on lempilajisi kunnes sinut otetaan suljetulle osastolle
Jaahas. Se on kuparipannun pappakin taas näköjään herännyt vai tulitko kuparipannusta kahvilta? Miksi häiriköit jokaista keskustelua? Kerro yksikin syy?
Tuo joka käyttää myls nimimerkkiä "tanniininenwashington" ja muita nimimerkkejä on kuparipannulaisia ja mainostaa omaan paikkaansa. Haukkuu aina kaikki jotka kehuvat jotain muuta paikkaa kuin kuparipannua. Seuratkaa vaikka. Kokeilkaa kehua vaikka Galway Girl ravintolaa niin huomaatte miten kuparipannun trolli hyökkää kimpuunne haukkuen teidät pienipääksi. Se on eläkepappa jolla ei ole elämää
Kyllä te ootte pöljiä eikö teillä oo muuta kirjoittamista kuin kuparipannu sitä ja kuparipannu tätä ! häpee senkin tyhjäntoimittaja !!
Ei ole mitään kalimaa.Älä höpöttele.
Pto cruzissa on pilveilevää, lämpötila 24 tällä hetkellä.
Kalimasta kyllä varoitetaan, sitä olisi tulossa.
Puerto Ricossa nyt 28,2, ja taivas pilvessä, hiton marokkolaiset voisivat lopettaa sen pallon potkimisen, olisi pölyä täälläkin vähemmän.
On niitä muitakin saaria kun TF ja GC. Katso paikalliset tv uutiset sielläkin kerrottiin kalimaa olevan kaikilla saarilla. Yksi hyvä merkki kalimasta on kärpäset, ne aina ilmestyvät kalimalla, ja ovat ärhäköitä.
Onko tämä nyt Calimaa vai eikö? Todella lämmintä on ollut Puerto Ricossa ja muuallakin Cran Ganarialla, mutta aurinko ei kunnolla näy.
On se calimaa. Taivas on utuisen harmaa ja aurinko "kuultaa" lapi. Calimalla aina lampo nousee roimastikin, tuleehan calima Afrikasta. Taalla kokemani ennatys oli v. 2010 elokuussa kun lampo oli varjossa 47 c. Silloin ei todellakaan menty ulos.. Noita karpasia kylla lentelee taallakin
Ei ole yhtään kärpästä pto Cruzissa näkynyt, lämpötila kohosi illalla 26 asti. Voihan joillain saarilla olla kalimaa, ei ainakaan täällä?
Kylla se on calimaa. Taivas on tasaisen, utuisen harmaa ja aurinko "kuultaa" lapi. Tuo lampotilan kohoaminen kuuluu nimenomaan calimaan, sehan tulee Afrikasta.
Kuumin taalla kokemani calima oli kesalla 2010, kun lampo varjossa kohosi 47 c asteeseen silloin ei todellakaan menty ulos!
Aika turhauttavaa calima-jutustelua. Jos näkyvyys on muutama kilsa, aurinko ei näy päivällä ja pilveä ei kuitenkaan ole ja "Pikallanyt" ei näe calimaa. Istuin tuossa eteläpuoleisella paevekkeella iltapäivällä ja luin Reijo Mäen vanhaa dekkaria. Se calima lisääntyi iltaa kohti. Ja tietenkin parvekkeen kaiteesta sormellä pyyhkäisemällä näin sen pölykerroksen, joka oi ilmaantunut muutamassa tunnissa.
Voihan se olla, että baarissa ei huomaa calimaa jos ottaa caljaa sopivasti.
Mene, hyvä "Pikallanyt", pihalle ja kysäise paikalliselta Joselta, mitä tuo ihmeen usva on.
Totta, ja nimimerkki tanniininenwashington on trollaaja joka levittää väärää tietoa jokaisessa viestiketjussa. Hän on enemmänkin keskittynyt ravintola-asiakkaiden haukkumiseen
Huomattu on. Häiriköi joka ketjussa ja mainostaa omaa kaalikäärylebaariaan kuparipannua
Pienipäiselle ihan vaan tiedoksi:
Käynyt pannussa tänä talvena 4x, syönyt 4v sitten tapas-lautasellisen, joka ei ollut kummoinenkaan, Vilperi56 söi samalla kerralla kaalikääryleitä ja muusia, eikä jaksanut syödä kuin toisen, pikkuinen kun oli tämä.
Huomenna tai perjantaina homomonttuun kolmatta kertaa.
Ulvovassa myllärissä ei kannata tilata minkäänlaista pitsaa, ovat täyttä paskaa jo ennen syömistä. Jalostajan roiskeläppä loistava verrattuna tuon putiikin tuotoksiin. Kerran aiemminkin yrittänyt siellä syödä, silloin ribsit pelkkiä raakoja palaneita jänteitä, tähän palaan vielä.
PS. Pienipää, lopeta sätkän poltto ja keskarin lipittäminen vuokraluukussasi, voit päästä viikoksi äkkilähdöllä näkemään livenä mielikuvituksesi tuotoksen, kun pistät säästyneet hilut sukan varteen.
ooops, oli Vilperi57 se pienempi, joka ei jaksanut.
Lopeta antigue jo se trollaaminen
"Kerran aiemminkin yrittänyt siellä syödä, silloin ribsit pelkkiä raakoja palaneita jänteitä, tähän palaan vielä."
Please, älä palaa. Olet antigue eli palstan päätrolli. Kuparipannun haukkuja numero 1
Lopeta jo!!
Mikävittu kääntää kaikki jutut tuohon saatanankuparipannuun? Häh? Ovatko kaikki näiden palstojen röllit ihan täysiä idiootteja, joilla ainoa lievä merkki mahdollisesta älystä on se ,että osaa kirjoittaa??
Mikrokefalia eli pienipäisyys on oire, joka saa ihmisen pään jäämään selvästi normaalia pienemmäksi: aikuisen mikrokefaalikon pään ympärysmitta on tyypillisesti alle 42 senttimetriä. Mikrokefalia aiheuttaa usein myös älyllisen jälkeenjääneisyyden.
Antigue trollaa uusilla nimimerkeillä
Mitä sanoo "Pikallanyt"? No onko sitä calimaa näkynyt Puertossa, vai eikö?
Weather 3rd March 2016
The calima that came in yesterday is still with us and at the moment the sun isn´t even attempting to break through the cloud. Temperatures are 20°C and not yet 9.00am so going to be another warm day.
Yesterday was extremely hot, at times over 29°C. There was lots of low, yellow, dusty haze, although the sun tried really hard to break through, it was just far too thick.
Ihan totta, ei oo kalimaa täällä.miks ei uskota?Ihana selkeä auringon paiste pto Cruzissa.
Pikallanyt taisi olla pari päivää kaalimaalla tai hämärissä sisätiloissa, ei pto Cruzissa, kun ei huomannut sääilmiöitä.
Tässäpä istuskelen hotellin terassilla, ei ole kalimasta rietoakaan.Pilvistä on, ja lämpötila n 22.
Tämä aloittajahan oli sama trolli joka aikaisemmin kirjoitti nimimerkillä antigue. Hänen nimimerkkeihisä kuuluu myös nimimerkki tanniininenwashington
Sama häirikkö on piinannut palstaa koko talven mainostamassa kuparipannubaaria
Hei, se meni jo! Ei enaa ole calimaa millaan saarella.
Boikotoikaa muutkin kaikenkarvaisia kuparipannuja. Niistä erittyy myrkyllisiä aineita elimistöön todella hirveitä määriä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Miten kaikenkarvainen kuparipannu liittyy calimaan? Kunhan vaan kysyn! Viikon päästä olen tulossa selvittelemään itselleni Inglesin asioita.
Käy samalla selvittämässä saako kuparipannun 50% alennuskortin ilman että lupautuu mainostamaan kuparipannua netissä. Olen kuullut että kortin saadakseen pitää mainostaa pannubaaria netissä. Törkeää touhua jos näin on
Minua ainakin kovasti kusetti jälki käteen.
Meikää kirveli pirusti seittemän vuotta jälkikäteen
Tiedoksi vaan ettei mitään kalimaa ole ollutkaan, ei nyt eikä aikaisemminkaan.