Täällä länsi-Suomessa otettiin sukunimet käyttöön 1885 tienoilla. Kuinka olette onnistuneet jäljittämään henkilöitä tämän vaiheen yli?
Pahaksi onneksi myös netistä löytyvät digitoidut kirkonkirjat loppuvat yleensä juuri ennen sukunimien käyttöön ottoa. On seurattu henkilöä esim. henkikirjoista, mutta siitä ei voi jäljittää vahempaan aikaan koska sukunimeä ei enää ole, ja palvelusväki varsinkin vaihtoi taloa yhtenään.
Patronyymistä sukunimeen
9
166
Vastaukset
- Sukuhutkija
Seuraa patronyymiä (eli isän nimeä) ja syntymäaikaa. Jos perheellinen, niin koko perhettä. Sukunimenä olen käyttänyt vanhempana aikana talon nimeä jos ei varsinaista sukunimeä ole. Ei ole koskaan ollut mitään vaikeuksia, noin 60 tuhatta nimeä kasassa eri puolilta suomea.
- turhaantutkiva
Sukunimellisinä ei ole käytettävissä kuin henkikirjoja, niissä ei ole isän nimiä. Etunimellä ja syntymävuodella pitää jatkaa kirkonkirjoihin.
- fsaah
SSHY:n jäsensivuilla on monista seurakunnista rippikirjat 1900-luvun puolelle asti.
- turhaantutkiva
Siellä seurakuntia on varsin rajoitetusti, tätäkään seurakuntaa siellä ei ole. Arkistolaitoksella sentään löytyy kaikki seurakunnat, mutta uudempien kirjojen digitointi takkuaa.
- Kiinnostavaa
Mikäköhän seurakunta? Seurakuntia taitaa sshyllä olla reilu 500, aika huono tuuri on, jos juuri oma seurakunta puuttuu kokonaan.
- turhaantutkiva
Tutkimukseni kohdistuu nyt Leivonmäen seurakuntaan v. 1850 alkaen.
- fsaah
turhaantutkiva kirjoitti:
Tutkimukseni kohdistuu nyt Leivonmäen seurakuntaan v. 1850 alkaen.
Oliko tämä nyt oman hännän nosto digitoijalta itseltään, vai oliko sinulla vain mahdottoman hyvä tuuri? Leivonmäen tietoja on juuri lisätty SSHY:n sivuille iso kasa. Tällä hetkellä tietoja löytyy rippi- ja lastenkirjoissa vuoteen 1909 ja synt/kuol/vih/muut vuoteen 1914.
Niin että mitähän jos lakkaisit voivottelemasta omaa surkeuttasi ja ryhtyisit hommiin. - turhaantutkiva
fsaah kirjoitti:
Oliko tämä nyt oman hännän nosto digitoijalta itseltään, vai oliko sinulla vain mahdottoman hyvä tuuri? Leivonmäen tietoja on juuri lisätty SSHY:n sivuille iso kasa. Tällä hetkellä tietoja löytyy rippi- ja lastenkirjoissa vuoteen 1909 ja synt/kuol/vih/muut vuoteen 1914.
Niin että mitähän jos lakkaisit voivottelemasta omaa surkeuttasi ja ryhtyisit hommiin.Onko, täytyy mennä heti katsomaan. Milloinkahan olisin tuon itse huomannut. Kiitokset!
- Anonyymi
Jaaha kyllä 1500- ja jo 1400-luvullakin esiintynyt, sittemmin asiakirjamerkinnöistä hävinnyt, muinainen sukunimi putkahtelee silloin tällöin sukupuussa, talonnimenä ja sotilasnimenä. Ihan Länsi-Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114639Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734395Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951769- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3551121Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119- 67989
- 58984
- 92948