Ekaluokkalaisen kävelymatka

Eskari

Kuinka pitkä koulumatka on ekaluokkalaisillanne? Miten he matkan kulkevat?

Meidän lapsemme joutuu kävelemään koulumatkan, joka on n. 3 km. Etukäteen vähän arvelluttaa, että onko matka liian pitkä pienen koululaisen kuljettavaksi. Aikaakin matkaan tietysti menee eikä kelitkään aina ole kovin hyviä.

Pitäisikö harkita vielä muuttoa ennen ensi syksyä vai olenko vain ylihuolehtivainen?

5

1494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapset 7 v

      Omat kaksoset ovat nyt ekalla luokalla. Matka on n. 2 km. Vien heitä kouluun ja tuon heitä koulusta autolla joka päivä...

      Ovat iltapäiväkerhossa niin, että itsekin ehdin olla töissä.

    • Tapiiri

      Meillä poika 5 v ja olen jo tehnyt seuraavaa. Vaihdettiin asuntoa pojan tulevan koulumatkan takia. Poika menee ens vuonna eskariin ja haluan että hän saa kaverit eskarista kouluun, joten meidän piti jo toimia. Pojalla tuleva koulumatka olisi ollut 2,5 km. Matkahan ei ole sinänsä pitkä jos kyseessä olisi hieman isompi lapsi. Minä en henk.koht. ala menettää yöuniani ja pelkäämään työssä että pääseekö lapsi kouluun turvallisesti. Meillä pojan olisi osa matkaa pitänyt kulkea autotien varressa. Meillä ei myöskään ole mahdolllista kuljettaa poikaa kouluun. Aikaisempi asunto oli ihan ok, siinä ei ollut mitään vikaa mutta muutto tehtiin ihan puhtaasti siitä syystä että pojalla on turvallinen koulumatka. Lapsi on vähän aikaa vain pieni ja avuton ja meidän vanhempien on suojeltava lasta. Meillä mies oli aluksi vastaan muuttoa, mutta kyllä hänkin ymmärsi kun selitin että kyse on lapsen turvallisuudesta. Jokainen tekee tyylillään. Minä olen tyytyväinen kun koulun aika koittaa, niin meille se ei ainakaan matkan suhteen tuota ongelmia.

    • Ei millään pahalla,mutta itsekin olen eppuluokkalaisena kävellyt melkein 4km joka aamu ja sinä vuonna oli vielä pitkään melkein 30 asteen pakkasia (-86), enkä siitä kärsinyt. Ja sitä paitsi, tuo koulumatka on juuri sitä kovin puhuttua hyötyliikuntaa, kun puhutaan vähän liikkuvista lapsista ja nuorista. Meidän perheeseemme kuuluu eppuluokkalainen typy ja hän ainakin nauttii saadessaan itsenäisesti kulkea koulumatkan.Aikaa tuollaisen matkan kulkemiseen kannattaa varata vähintään puoli tuntia, mutta kannattaa harjoitella koulureitti reippaasti etukäteen ja usein, lopuksi itsenäisesti, eli esim. jätät lapsesi kulkemaan reitti ja menet itse autolla tai pyörällä etukäteen ottamaan koululle vastaan, näin näette, kuinka paljon aikaa menee.

    • lapsesta

      Paljolti riippuu siitäkin onko lapsi paljon kulkenut yksiseen? Jos matka on turvallinen ja pimeällä valaistu, ja lapsi ei pelkää, niin uskoisin että pärjää.
      Mutta tietysti voimien mukaan, vaikka juoksenteleehan lapset päivät pitkät monia kilometrejä leikkiessäänkin ulkona.

      Se on kokaisen lapsen kohdalla niin erilainen. Meillä koulu on onneksi tien toisella puolella, ja ei edes autotietä tarvi ylittää, kun tien alla on alikulkutunneli.

      • carita

        Meiltäkin kouluun melkein 3km. Onneksi tyttö on reipas ja rohkea eikä pelkää. Viime syksynä alkoi koulu ja tietysti väsytti koulun jälkeen kun oli kävellyt koulusta kotiin. Lomaa pidin kun koulu alkoi, käveltiin yhdessä alkuun kouluun ja menin kävellen vastaan. Viikko kun oli kulunut tyttöni suuttui ja sanoi että pidät mua ihan vauvana että minä kyllä osaan mennä yksin ja en saanut enään mennä saattamaan.
        Nyt tosin on päässyt tämän talviajan lähistöllä asuvan äidin/isän kyydissä kouluun. Ei ainakaan ole niin väsynyt kun tulee koulusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      151
      4503
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      189
      3116
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      98
      2761
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      21
      2753
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      134
      2525
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      34
      2024
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1986
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1845
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      12
      1829
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1099
    Aihe