"Rakastaa lapsiaan ehdoitta"
Se on musta hyvän äidin tärkein ominaisuus. Arvostan tätä ominaisuutta ja pidän sen äidin tärkeipänä ominaisuutena kun itselläni ei ollut sellaista äitiä.
Aina on vertailtu sisarukset keskenään ja lapset saanut kilpailla siitä kuka suosikki. Lahjoja/rahaa yms. ei koskaan jaettu tasapuolisesti. Ainoa keino saada lapsi muuttamaan käyttäytymismalliaan oli haukkua ja verrata muihin ja kertoa ett ku ei oo mitään vahvuuksia.
Ihaninta minusta on se ett lapsi tietää olevansa rakastettu sellaisenaan ei pelkästään tekemisten/ suoritusten perusteella.
Tiedän sen ett äitini ei käyttäytynyt niin kuin käyttäytyi tahallaan vaan ei tiedostanut, ehkä oli traumoja lapsuudesta. Oli miten oli... toivon, että kaikki tämän palstan lukijat miettivät mitä kyseinen sana tarkoittaa omalla kohdallaan ja miten näyttää lapsille
hyvän äidin tärkein ominaisuud
tramatisoitunut
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6378488Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3513244Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4282284- 1281367
- 331348
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151285Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091221- 931123
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651085- 46943