Miksi täällä ei ole kuin kaksi Salea? Joskus oli k kauppa, voi niitä aikoja.
Askolan kaupat
penninvenyttäjä
6625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Askolalaiset viljelijät ovat sen verran rikkaita, että ei ole kaupoilla, ei traktorimarsseilla mitään väliä. Unohtuu monelta se totuus, että se on omakin ongelma, jos naapurin aita palaa.
Kunnnallispäättäjien enemmistö kuuluu S-ryhmän omistajiin. Onneksi Porvoossa ja Mäntsälässä on Lidl.
Askolalaiset alkutuottajat voisivat oman osuustoiminnan kautta avata markkinoita itselleen avarammiksi? Jättäisin mieluusti pois kauppiaat välistä ja ostaisin tarpeitani isommissa erissä, suoraan tuottajalta, kaupan molempia osapuolia miellyttävämpään hintaan.
Sitä entistä k-kauppaa ei kukaan kaipaa. Uusi olisi kyllä tervetullut.
Vakkolan kauppiasta ei kukaan kaipaakaan. Monninkylään S:lle kaivataan kilpailijaa. Siis kaupoilla käydään Porvoon Lidlissä.
Kukkakauppa Peikonpähkinä ja vähintäänkin outo omistaja : )