Mistä mausteista pidät eniten?

asko775s

Valkosipulin voittanutta ei meinaa olla. Tykkäätkö valkosipulista paljon? Minä tykkään, mutta läheiset moittii, jos syön sitä.

28

249

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valkosipuli, cili, mustapippuri, sipuli, persilja, vanilja...
      Valkosipuli on ehkä paras.

    • imellys

      Suola paras!

    • Mausteista ei voi sanoa, ennen-kuin kertoo ruokansa/salaattinsa/juomansa perus-raaka-aineen.
      Kala, Liha, Kana, Kalkkuna, Torvi, Sieni, Muna, Makkara jne...
      Typerä kysymys.

      H.

      • Vety, Atomi, Votka, Rommi, Katkero, Kaljatti, Humala.

        H.


    • Ei kukaan pane valkosipulia jälkiruokavanukkaaseen eikä vaniljaa karjalanpaistiin.
      On paljon sellaisia jotka inhoavat valkosipulia.

      • siilimuori3

        Pitäisi varmaan kokeilla. Mangovanila broileri vois olla hyvää valkosipulilla ryyditettynä.


    • Riiittal

      Valkosipuli on niin ihanaa!!

    • noensyö

      Joo. Etenkin valkosipulissa on terveellinen vaikutus: se pitää mahdolliset tartuttajat loitolla!!

    • reppuriika

      En kovin paljoa mausteilla läträä, mutta tietyt lisät vakioruokiin ovat ehdottomia. En voisi kuvitella kalakeittoa muodossa tai toisella ilman keltasipulia ja suolaa, sama pätee läskisoosiin. Grillimakkara ei mene alas muuten kuin väkevän Turun sinapin voimalla. Lihakeittoihin riittää suola ja reilusti maustepippuria. Jälkiruuissa olen kanelin ja vaniljan ystävä. Jäätelöannokseni on toffeella ja vaniljalla höystetty.
      Yleensä tykkään ruuan perusmausta ja sitä ei kannata liioilla mausteilla sotkea.

    • Mun keittiöstä ei saa puuttua persilja, limetti, suola, karkea mustapippuri, valkosipuli. korianderi ja timjami. Kaneli tankoina ja jauheena ja sitten mulla on aina Kolumbiasta tuotettua maustesekoitusta jossa on runsaasti sellasta väriä antavaa mitähän sen nimi on suomeksi sitä on aasialaisissa mausteissa myös. Sellanen pieni juuri jota saa myös tuoreena hyvinvarustetuista ruokakaupoista. Oranssinpunainen sisältä, vaalea kuori. Ai niin, tuoretta inkivääriä ja piparjuurta.
      Rakastan mausteita ja mausteiden tuoksua maustekaapissani.

      • Mä unohdin maustekuminan ja rosmariinin. Mun mausteet on onkaikkilajiteltu koreihin missä on etiketit, esim. aasialaiset mausteet, latinomausteet, välimerenmausteet, pippurit, jälkiruoka ja leivontamausteet jne.


      • chilihiutaleet unohtu.


    • Minun kyseessäni on vuokra-talo.
      6 vuotta olen saanut elää tässä ihan vapaasti.
      Kaikenlaista haisee ja tuntuu maistuvan melkein kielelläkin.
      Etenkin ulko-maalaiset.
      Seinille koputellaan, lattioilla kopisten köpötellään.
      Hauva huutaa siellä, toinen täällä.
      5 ensimmäistä vuotta tupakoin itse.
      Sain ihan missä vain.
      Ei kukaan moittinut minua.
      Vaikka en enää tupakoikaan, näkisin hyvänä sen että talon asukkaat voisivat
      päättää tupakoinnista 3/4 enemmistönä.
      On naurettavaa, että valtio luulee käynneensä luonani kylässä.

      H.

    • kokeiltu

      Olipa raju kasviskeittosose. Innostuin tekemään ihan itse pitkästä aikaa keiton ja googlasin netistä jonkun reseptin ja ei kun kauppaan ostamaan mitä piti. Avoimin mielin ilman ennakkoluuloja valmistettu keitto oli tosi yllättävä niin maussa kuin onnistumisessakin. Voisin sanoa et maku oli tosi tulinen johtui kait parista punaisesta chili mausteesta ja kolmesta valkosipulin kynnestä ne kait sen tulisuuden takas.
      Vieläkin on soppaa jäljellä ja pitäs se rohkeasti vaan syödä ja uutta etsimään. Toisaalta tykkään noista makuelämyksistä ja yllätyksistä siinä mielessä etten tosiaan tiedä kuinka tulista mikäkin mauste on joten en osaa varoakaan niitä.
      Mausteitten maailma on ihmeellinen. Valkosipulin kynsi sinällään kuivattaa mun suuta siksi en sitä niin ihmeellisenä pidä haiseehan se pahalta ei sitä voi kieltää.

    • Punapaprikainen

      Kyllä se menee ketsuppi linjalle, se käy kaikkeen joulupuurosta papupataan. Sinisipuli olisi kiva uutuus. Ei vaan ole näkynyt vielä?

    • jhni

      Paras mauste on Nälkä, se saa kaiken maistumaan oikein hyvältä.

      • Hah, näin muuten onkin :))


    • Minun elimistöni ei siedä voimakkaita mausteita. Jos joitain tiettyjä mausteita vahingossa syön, niin sairaalaan on mentävä puu-paa autolla.

      En pidä valkosipulista lähinnä sen tympeäksi kokemani maun johdosta. Saan siitä lisäksi vatsavaivoja.
      Vaimolle valkosipuli on myrkkyä.

      Siis miedosti suolattu liharuoka (ehkä hiukan pippuria) tai keitto.
      Makeassa vois vanilja tehdä vaikutuksen, mutta se nyt riippuu ruokalajista.

      Nuorempana minulla oli todella hyvä makuaisti, eli vähäisetkin maustemäärät riittivät oikein hyvin.

      Monet kaverit pilasivat makuaistinsa voimakkailla mausteilla ja eivät enää tunteneet eri ruoka-aineiden hienostuneita makuja. Heille oli samaa, vaikka olisivat syöneet pinkopahvia, kunhan siinä oli vain runsaasti chiliä ja valkosipulia. Eli heille ruoka maistui vain mausteille. Varsin rajoittunutta.

      Nyt ei enää makuaisti ole niin terävä, etten kaikkia hienoja makuvivahteita erota.

    • Mausteiden käyttö on taidelaji sinänsä.
      Minä olen kouluttamassa Lutusta siinä suhteessa, että grillimauste EI ole yleismauste kaikkeen sapuskaan ja että ruokaa maistetaan ekaks ennenkuin lisätään suolaa.
      Meillä on perinteisesti paljon ennakkoluuloja mitä maustamiseen tulee. Aika astua aurinkoon pimeästä pirtistä ja nauttia kaikesta siitä mitä elämä tarjoaa. Jopa mausteiden maailmassa.

    • siilimuori3

      Maustepippuri, chili, valkosipuli, suola sokeri, jauhelihamauste, kalamauste, kanamauste, vaniljasokeri, valkopippuri, nuot yleisimmät. Sinappi ja los ketshup.

      • 1eero

        Kaikki mausteet jopa vihreä sinappi, suola on tärkein, ennenkaikkea nälkä ai niin wiski ja sikari. Savustettu kala, savukin maustaa.


      • siilimuori3
        1eero kirjoitti:

        Kaikki mausteet jopa vihreä sinappi, suola on tärkein, ennenkaikkea nälkä ai niin wiski ja sikari. Savustettu kala, savukin maustaa.

        Voiko viskiä laittaa ruoan sekaan mausteeksi? Ainakin viiniä voi ja olutta, sikaria en laittais .) Savulla maustettu kala on hyvvää, jotku savustaa makkaraaki, ja savukinkkua on kaupan. Etikkaki maustaa, nam. Ja esim soijakastike ja Santa Maria BBQ sauce smokey hickory. Ylipäätään grillimausteet


      • siilimuori3
        siilimuori3 kirjoitti:

        Voiko viskiä laittaa ruoan sekaan mausteeksi? Ainakin viiniä voi ja olutta, sikaria en laittais .) Savulla maustettu kala on hyvvää, jotku savustaa makkaraaki, ja savukinkkua on kaupan. Etikkaki maustaa, nam. Ja esim soijakastike ja Santa Maria BBQ sauce smokey hickory. Ylipäätään grillimausteet

        Oi ja yksi parraista meinas jäädä pois: oregano.


    • Yrttisuola nimeltä Herbamare kun se ei sisällä aromivahvennetta, soijaa, pippurisekoitus, currytahnaa. Tuo aasialainen kalakastike on muuten ihan sikahyvä ruuassa, vaikka haiseekin ihan hirvittävälle. Laitan sitä aina salaa.
      Valkosipuli on ihan hyvää, mutta niin on tavallinenkin sipuli. Meillä on sitä melkein joka ruuassa.

      • kesitty

        Kaikkia mausteita ruoasta riippuen ja tuoreita yrttejä.


    • ent.siivoojaparka

      En oikein tarkalleen tiedä, mitkä katsotaan mausteiksi, mitkä juureksiksi, vihanneksiksi, yrteiksi...
      Mitkään eksoottiset vahvan makuiset mausteet eivät oikein luonnu minun suuhuni. Suolan ja pippurin lisäksi makua antamaan tykkään käyttää näitä; ruohosipulia, sipulia, persiljaa, tilliä, piparjuurta, palsternakkaa, inkiväärin juurta ... Tilanteen mukaan. Äh! Harvoin minulle tosin sellaista tilannetta tulee.
      Yksi ehdoton haju- ja makusuosikkini on selleri. Sellerin juurta kun pilkkoo, niin ei meinaa sen jälkeen raaskia käsiään pestä, kun se tuoksuu niin hyvälle.
      Tuo h,p.f:n mainitsema Herbamare on minulle välttämätön tomaatin päällä. Etenkään nämä tuontitomaatit eivät maistu oikein miltään ilman sitä.

      • kesitty

        Juuriselleri maistuukin hyvältä esim. uunijuureksena tai pihvinä, minulle.


    • Aromaattiset juurekset ja vihannekset, porkkana, sipuli, valkosipuli, selleri (sekä varsi-että juuri) persiljanvarret jne. sekä maustavat että antavat aromia esim paisteille ja liharuuille. Toimivat siis paitsi vihanneksina myös mausteina.
      On olemassa joku mauste jolle olenyliherkkä, mutta en ole pystynyt eristämään sitä kaupan maustesekoituksista. Minulle ei ylipäätään käy valmiiksi marinoidut lihat, erityisesti sellasessa punasessa liejussa makaavat. Epäilen itse monosodium glutamaattia, maun tehostajaa.
      Mauista puheen ollen: umami? Onko sitä edes olemassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe