Finnairin "Ladies and Gentleman" elää ja voi hyvin

Sinipunaisin_siivin

Kolmisen vuosikymmentä sitten Finnairin lennoilla tuli kohtalaisen kuuluisaksi joidenkin lentoemojen tapa kuuluttaa englanniksi "Ladies and gentleman" (Hyvät naiset ja herra). Tämä herätti hilpeyttä kansainvälisesti niiden parkojen keskuudessa, jotka olivat syystä tai toisesta joutuneet Finnairin palvelun kohteeksi.

Lensin juuri pakotettuna Finnairilla parin vuosikymmenen tauon jälkeen ja havaitsin, että sekä 80-lukulainen palvelukulttuuri että tuo samainen lentoemo olivat sekä mennessä että tullessa paikallaan ja hyvissä voimissa. Sille samalle"herralle", kuka se ikinä meistä sitten olikaan, tarjottiin sekä mennessä että tullessa lukuisia kertoja monelaista informaatiota. Sitä aivan kuin siirtyi ajassa tuolle kultaiselle 80-luvulle, jolloin jo Finnairilla osattiin arvostaa, toisin kuin muissa lentoyhtiöissä, varttuneemman ja asiakkaita kohtalaisen ronskilla otteella kohtelevien rouvien neuvostohenkistä palvelukäsitystä.

6

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dertsi

      Koskas sinä Tarkkis-Riku onglantia muka opit?

    • Paljonlentänyt

      Kyllä Finnairilla on ystävällisempi henkilökunta kuin Norweigeanilla, SAS ja Aeroflotilla.

    • Finaeroflot

      Ihmettelen, miksi Finnairia morkataan NIIN paljon täällä Suomi24:ssä.

      Finnair lienee pettänyt suomalaiset nostamalla hintojaan ja huonontamalla palvelujaan esim. lennoilla.

      Sitä saa, mitä tilaa?

      • siinäselitys

        Suomi24:n peruslukija ja kirjoittaja ei saa säästöön työttömyysrahoistaan edes Tallinnan arkiristeilyä. Oma saamattomuus ja tuhnustelu katkeroittaa ja laittaa runsaan vapaa-ajan yhtälönä kirjoittamaan paljon keksittyä paskaa vailla totuuspohjaa.


      • SieltäNiitä

        Vanhoilla bojo mekaanikoilla ja laukkujen murskaajilla on hampaankolossa vanhoja aaveita... No toki kakaroita, mitkä luulee että halpalentoyhtiön hinnoilla pitäisi saada emiratesin palvelut ja 1. luokan liput. Tosi vanhat ei taas muista mitä liput maksoivat reaalisesti entisaikaan, kun lensivät vain firman piikkiin ja sihteeri hoiti kaiken.


      • oopperansiivooja
        SieltäNiitä kirjoitti:

        Vanhoilla bojo mekaanikoilla ja laukkujen murskaajilla on hampaankolossa vanhoja aaveita... No toki kakaroita, mitkä luulee että halpalentoyhtiön hinnoilla pitäisi saada emiratesin palvelut ja 1. luokan liput. Tosi vanhat ei taas muista mitä liput maksoivat reaalisesti entisaikaan, kun lensivät vain firman piikkiin ja sihteeri hoiti kaiken.

        Joo, jotkut katkerat meksu-Penat kyselee vieläkin että missä on "niiden" jotkut vakautussopimuksen rahat jostain 2000 -luvun alusta,

        Vaikealta tuntuu päästä yli kun sai meksut kenkää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe