Onko Hakkapeliitta 8 edes laillinen ?!

renkaitatutkiskellut

Liikenne ja viestintäministeriö muuttivat nastamääräyksiä jo 2009.
Asiasta oli keskusteltu asiantuntijoiden ja päättäjien kesken tavoitteena saada nastojen tiestölle aiheuttama kuluminen vähenemään.

Määrättiin maksimi nastamäärä jokaista vierintäkehän metriä kohden.
Tämä oli selkeää ja odotettua ja tämän määräyksen pohjalta renkaiden valmistajat pohjolan olosuhteisiin suunnittelivat uudet renkaansa.

Paitsi yksi valmistaja.

Lakiin oli nimittäin lisätty nastan tyyppihyväksyntää koskevaan pykälään kolmas momentti:

3. Ajoneuvohallintokeskus voi hyväksyä käytettäväksi myös nastan, joka ei täytä 1 ja 2 momentissa säädettyjä vaatimuksia, tai joka on tarkoitettu nastarenkaaseen, jonka nastojen lukumäärä tai nastojen asennus poikkeaa 2 §:ssä säädetyistä vaatimuksista. Edellytyksenä on, että tällainen nastarengas ei kuluta tienpäällystettä enempää kuin tässä asetuksessa 2 §:ssä ja 3 §:n 1 ja 2 momentissa säädetyt vaatimukset täyttävillä nastoilla varustettu nastarengas. Tällaisen nastarenkaan hyväksyntään sovelletaan, mitä 7 §:ssä säädetään.

Tuntuiko epäselkeältä? No varmasti meistä useimmista. Kuten myös ilmeisesti rengasvalmistajien mielestä, koska jättivät tämän kohdan huomioimatta.

Paitsi Nokian Renkaat.
Nyt menee mutun puolelle, mutta olisin todella yllättynyt, ellei Nokian renkaiden tuotekehitys olisi osallistunut lakivalmistelujen konsultointiin. He olivat kuitenkin markkinajohtaja ja heidän hallussaan oli suomalainen nastarengas-tietämys. Tämä tarkoitti myös sitä, että heillä oli eniten voitettavaa tai hävittävää uuden lain myötä.

Minusta on varsin todennäköistä, että juuri Nokian renkaat oli tuon kolmannen momentin takapiruna. Aivan kuten heidän seuraava tuotteensa osoitti.

Uudet nastamääräykset astuivat ylimenokauden jälkeen voimaan 2013. Ja markkinoille tuli uusi Hakkapeliitta 8.

Uusi Hakkis 8 sisälsi valtavan määrän uusia lisänastoja, yhteensä arviolta 170-190 nastaa. Ja näin siinä oli käytännössä tupla määrä nastoja verrattuna esimerkiksi Michelinin uuteen nastarenkaaseen, joka taasen noudatti uuden lain alkuperäistä henkeä. ZÄDÄM, totesivat Nokialaiset ja tuskin edes huijasivat sinä syksynä julkaistussa talvirengastestissä (ainakaan nastarenkaan osalta). Jääpito oli täysin ylivoimainen.

Tähän asti tarina on sisältänyt ymmärtääkseni laillista ja taitavaa kotimaisen suuryrityksen lobbausta ja oman tietotaidon hyväksikäyttöä.
Mutta nyt seuraa tekninen kysymys, joka on minua jonkun aikaa askarruttanut. Ja samalla siihen liittyvät eettiset kysymykset valvonnasta koskien teknistä ratkaisua.

Em 3. momentissa todetaan, ettei uusi nastarengas (Hpl 8) saa kuluttaa tienpäällystettä enempää, kuin momenteissa 1 ja 2 säädetyt vaatimukset täyttävä nastarengas. Tämä todetaan tyyppihyväksyntään oikeuttavan testin muodossa.

Varmaa lienee, että Nokian renkaat on tämäntyyppisen testipenkin jossain pystyttäneet jo tuotteensa eli Hpl 8:n kehitysvaiheessa. Mutta onko Hpl 8aa koskaan testattu missään muussa testipenkissä? Esimerkiksi VTTllä ?
Vai onko tilanne se, että nastarenkaiden ylivoimaisesti eniten raapiva rengas, on testattu VAIN ja ainoastaan Nokian renkaiden tiloissa viranomaisten seurannassa?

Ja sitten siihen varsinaiseen tekniseen kysymykseen:
Laki määrää, että isommalla nastamäärällä varustettu rengas ei saa kuluttaa tien pintaa enempää, kuin norminastoitettu rengas. Kun nastoja lisätään merkittävästi renkaan pintaan, niin voidaan olettaa, että yksittäisen nastan pistovoima heikkenee. Koska nastat kuitenkin painuvat myös sisään kulutuspintaan, niin on mahdollista, että yksittäisten nastojen pistovoima jää kummassakin rengasmallissa lähelle samaa tasoa. Jos näin käy, niin nastojen määrä, muoto, ulkounema ja paino ratkaisevat renkaan alustaan kohdistuvan kulutuksen.

Hpl 8ssa on hieman pienemmät nastat, kuin norminastoitetuilla kilpailijoillaan. Mutta niitä on 50-100 % enemmän. Hpl 8n nastoissa on myös poikittain leveä ja teräväreunainen kärki. Minusta on päivän selvää, että kiihdytettäessä ja jarrutettaessa tällä tavalla nastoitettu rengas kuluttaa enemmän alustaansa, kuin momenttien 1 ja 2 mukaan nastoitettu rengas. Tasaisella ajolla eroa ei välttämättä synny.

Mutta entä sitten. Kaupunkialueilla jarrutetaan ja kiihdytetään yhtä mittaa. Samoin tehdään ruuhkissa ajeltaessa. Tämä vastaa valtavaa määrää ajosuorituksia ja ajettuja kilometrejä. Jos Nokian renkaiden viime talvien myyntimenestys Hakkapeliitta 8 todellakin kuluttaa edellä kuvatun mukaisesti enemmän tiestöä, kuin lakiuudistuksen norminastoitetut renkaat, niin se on laiton.

Ja kun nyt huomioidaan Nokian renkaiden eettinen menettely rengastesteissä, on minusta varsin oikeutettua kysyä, kuka oikeasti on testannut lain määräämällä tavalla Hakkapeliitta 8n? Onko testi ollut oikeasti puolueeton? Ja onko testissä huomioitu kiihdyttämisen ja jarruttamisen aiheuttama lisärasitus tien pintaan?

Voi olla, että viranomaiset ovat hoitaneet kunnialla tehtävänsä ja markkinoilla on ollut ylivoimaisen ovela tuote. Tai sitten se ollut ja on edelleen laiton.

12

821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TrafiVTT

      Taitaa Conti olla Nokian lisäksi, joka on hyödyntänyt tätä pykälää. Mielenkiintoista nähdä, mistä päätöspöytäkirjat löytyvät ja mitä uutta tapauksesta tulee ilmi.

    • Kelhu-renkaat

      "Esimerkiksi VTTllä ?"

      VTT on samanlainen huijari kuin Nokian Renkaatkin. Kun tehdään tutkimusta yksityisellä rahalla, niin tulokset ovat sellaiset mitä tilaaja haluaa.

      Hesarin juttu VTT:n vilpistä: http://www.hs.fi/sunnuntai/a1454657055916

    • typeräAloitus

      Kyllä se on laillinen, muuten se olisi kielletty.

    • nastahomot

      Saatanan kotimaista paskaa, tarjottimella!

    • Turha-on-piipittää

      HKPL 8 täyttää lakipykälät! Ei muuta kun muutkin valmistajat lisäämään nastoja ja rengas testipenkkiin. Tuskin se linglong tai pingpong, triangle yms. on saman tasoinen rengas kuin hkpl8 vaikka nastoja olisi sama määrä. Ihan turha on itkeä täällä. Kyllä kiinalainen rengas osoitti taas TASONSA kun on pääkallokeli jolloin TODELLAKIN TARVITAAN PITOA. HKPL 7 on sama määrä nastoja kuin muiden valmistajien renkaissa silti pito on selvästi parempi kuin suomalaisten suunnittelemassa Kiinalaisessa renkaassa. Kesällä olen käyttänyt kiinalaisia renkaita ja ne on toimineet riittävän hyvin, talvi on sitten aivan toinen asia.

      https://fi-fi.facebook.com/vannetukku/
      https://www.facebook.com/Tuulilasi/?fref=photo

    • Eihuijausrengas

      Nokian Hakka 8 nastarengas ei muuten ollut näiden huijaurenkaiden joukossa.
      Eli sen hyvät testitulokset on edelleen ihan päteviä.

    • trafinsivuilta

      Heh. Nokian Renkaat näyttäisi olevan itse Trafin hyväksymä asiantuntija, jonka lausunnon perusteella trafi tyyppihyväksynnän antaa.
      Nyt olisi kyllä korkea aika selvittää julkisesti, kuka tai mikä taho on testannut ja todennut Hakkapeliitta 8n tieliikenne lailliseksi.

    • trafinsivuilta
    • idioottiTestaajat

      Autolehtien mukaan Nokia toimitti testeihin jättinastoilla olevia renkaita.
      Autolehtien syytä on oikeastaan tuo huijaus, koska eivät kertoneet lukijoille totuutta jo vuosia sitten.

    • googletettua
    • Hakka8

      Lehdissä on ollut juttua että kyseessä oli kesärenkaat. En muista enää mistä lehestä luin.
      Esim. testeissä pärjännyt Hakka 8 ei ollut ns. huijausrengas suoraan tehtaalta.

      • kjgjf

        ei nyt kuiteskaan ollut siitä kyse ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe