Viherpiipertäjien mielestä maahamme kuulumattomat sudet pitäisi hyväksyä vaikka maastamme ovat 60- luvulla sudet hävinneet ? Nyt heidän mielestään luontoon kuulumattomien eläinten pitää saada lisääntyä. Milloinkahan viherpiipertäjät rahtaavat luontoomme Leijonia , Tiikereitä, Norsuja ,Aasiasta luonnonvaraisia villieläimiä jne,jne.
Sudet eivät kuulu luontooa.
7
<50
Vastaukset
- hahe
Haluukko mielummi ne sudet sun olohuoneeseen?
- Saatananpikkupirut
Mitä tuo aloittaja oikein selittää! Sudet kuuluvat luontoon ja hänhän ei siitä helvetti päätä!!!!!!!!! Aloittaja ei ole jumala ja hän EI voi vain sanoa kuuluuko susi luontoon vai ei ja piste! Jos susi on kehittynyt luontoon, niin sinne se kuuluukin, sanoi hän mitä sanoi. Ja jos Jumala on kerran luonut kaiken, niin silloin se on myös luonut suden! Ja susi kuuluu nimenomaan Suomen luontoon ja niin sen tulee olla jatkossakin. Saisitte olla ylpeitä kun meillä on noin upea eläin, joka todellakin välttelee ihmistä, jos se vain on mahdollista! Monet luontokuvaajat, joiden tehtävänä on ihan ETSIÄ susia, eivät niitä millään löydä, koska susi pysyttelee ihmisestä luonnollisesti erossa. Herää epäilys, miksi sitten aina väitellään susien suorastaan änkevän ihmisten reviirille? En todellakaan usko kaikkia hölinöitä, joita jotkut yliherkät perheenäidit tai koiranomistajat keksivät. En tietenkään myös väitä, etteikö mikään niistä pitäisi paikkansa. Sitäpaitsi metsästäjäthän ne ampuvat oikein mielellään alfayksilöt, jolloin susilauman järjestys menee sekaisin. Ilman alfaa, hajonneet laumat tulevatkin varmasti ihmisten lähettyville ja siinä onkin hyvä syy pelotella kansaa.
- Susijosyntymässä
Sitäpaitsi susien ikimuistoista liikkumisvapautta ei saa rajoittaa aidoilla tai muillakaan keinoilla. Maanteiden yli on vähintään 500 metrin välein rakennettava ylikulkusiltoja susille.
- susikuuluuluontoon
Kannattaa lukea ne bilsankirjat nopsaan uudelleen.
Susi ei ole lemmikkieläin, vaan luontoon kuuluva eläin.
Lemmikit taasen eivät kuulu luontoon, vaikka jotkut niitä sinne hylkääkin.- 16plus2
Missä kohtaa avaaja puhui lemmikkien luontoon kuuluvuudesta häh??? Opettele lukemaan ja vieläpä ymmärtämään lukemasi saatana!!
- keppinekapune
Länsimainen ihminen etenkään ei pidä itseään luontoon kuuluvaksi eikä etenkään yhdeksi eläimeksi muiden joukossa, joten kovasti ihmettelen sitä miksi sinne metsään sitten pitää mennä.. :D eli ihminen pois luonnosta kun ei sinne kerta kuulu. Eläkäämme betonikuutiossa piikkilankojen aitaamana turvassa ;)
Mutta niin. Kyllä se susi sinne kuuluu yhtälailla kuin jänis, kettu, puutiainen, perhonen jne.. Kuten myös muualta levinneet uudet lajit. Vai painuttaisiko me kaikki ihmiset takaisin Afrikkaan kun sieltä olemme alunperin levinneet.. ?- Maalaanenn
Siinä vaiheessa ihminen ei luontoon kuulu jos olisimme avaruudesta tänne tulleet. Nyt kuulumme. On vain luonnosta vieraantuneita kaupunkilaisia (osa) ja luontoon sopeutuneita maalaisia. Elä vain siellä lähiössä mutta älä neuvo muita elämään maaseudulla sinun betonihelvetin tavoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768