Liian monta kertaa kuulen..

veikka50v

Olisiko kellään tietoa mistä voisi löytää ainakin 1980 luvulla
ripareilla lauletun "Liian monta kertaa kuulen sinun sanovan tän huulen" laulun sanat ja ehkä säestyksenkin..
Nyt laulun alku pyörii kokoajan mielessä ja olis kiva muistaa loputkin. :)

10

550

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Kuulostaa äkkiseltään ihan oudolta. Onko kyseessä ripariveisu vai joku muu jota vain olette sattuneet laulamaan riparilla?
      Koetan etsiä, mutta ainakaan heti en löytänyt vanhoista ripariveisuvihkoista, ns punaisista kirjoista, tuota. Palaan asiaan mikäli löydän..

      Pappi Elisabet

      • veikka50v

        Kotkan langinkosken seurakunnan riparilla sitä laulettiin sellaisesta oranssinkeltaisesta lauluvihkosta eli saattoi olla seurakunnan oma kirjanen.


    • tarja1969

      liian monta kertaa kuulen, sinun sanovan tän huulen, uskon kyllä jumalaan mutta omalla tavallaan. Teetkö itse oman herra mielessäsi kuvitelman....
      Mie kävin riparin ristiniemessä kotkassa ja tätä tosiaan luriteltiin. Olisi kiva kuulla koko biisi!

    • OmallaTavalla

      Sama täällä. Sävel pyörii mielessä ja soitan sitä Keyboardilla ja huilulla, mutta sanoja en kokonaan muista kuin jotain pikku palasia. Mun lempi riparibiisi.

      • OmallaTavalla

        Liian monta kertaa kuulen, sinun sanovan tään huulen, uskon kyllä Jumalaan, mutta omalla tavalla. Teetkö itse oman Herran, mielessäsi kuvitelman...... (en muista)
        ... Vain sanan maksoi Herralle, kun teki taivaan maan, mut (tai ja-sana) henkensä on hinta ihmisen. Jumala ei oo kaukana, ei ole jokin usva vain, näet Jeesuksessa Isän Jumalan.

        Ihminen on tehnyt monta, ajatusta, uskomusta, kuinka päästä taivaaseen pois pahan vallasta. Tahdot tänään enemmän kuin, mitä eilen omistit.... (tai sinne päin)
        ___________________________________________________________________________
        Nuo sanat olisivat tärkeät minulle.


      • veikka50v
        OmallaTavalla kirjoitti:

        Liian monta kertaa kuulen, sinun sanovan tään huulen, uskon kyllä Jumalaan, mutta omalla tavalla. Teetkö itse oman Herran, mielessäsi kuvitelman...... (en muista)
        ... Vain sanan maksoi Herralle, kun teki taivaan maan, mut (tai ja-sana) henkensä on hinta ihmisen. Jumala ei oo kaukana, ei ole jokin usva vain, näet Jeesuksessa Isän Jumalan.

        Ihminen on tehnyt monta, ajatusta, uskomusta, kuinka päästä taivaaseen pois pahan vallasta. Tahdot tänään enemmän kuin, mitä eilen omistit.... (tai sinne päin)
        ___________________________________________________________________________
        Nuo sanat olisivat tärkeät minulle.

        Tiedätkö sinä säestyksen tähän kappaleeseen?


    • Liian monta kertaa kuulen,
      sinun sanovan tään huulen:
      ”Uskon kyllä Jumalaan,
      mutta omalla tavallain.”
      Teetkö itse oman Herran,
      mielessäsi kuvitelman,
      Eikö Luoja ilmoittaa
      vois itse itseään?
      Vain sanan maksoi Herralle
      kun teki taivaan maan,
      mutt henkensä on hinta ihmisen.
      Jumala ei oo kaukana,
      ei ole jokin usva vain.
      Näet Jeesuksessa Isän Jumalan.

      Ihminen on tehnyt monta
      ajatusta, uskomusta,
      kuinka päästä vapauteen
      pois pahan vallasta.
      Tahdot paljon enemmän kuin
      mitä tänään omistat.
      Tahdot löytää Jumalan
      et taruja ihmisten.



      Jeesus kysyy ovellasi,
      sisään jos hän päästä saisi,
      jäätkö yhä syntiisi
      vai tahdotko avata?
      Kuljet tietä kadotuksen,
      kun sä hylkäät Isän kutsun.
      Kuoli aivan turhaan
      Jeesus tähtes sun.
      Vain sanan…
      Jumala ei kaukana,
      Hän kuulee kyllä äänesi.
      Koska Jeesus elää,
      voi Hän kaiken uudistaa.

    • kiiyuviciklmjn

      Miksei kukaan kysy tätä, virsikirjasta poistettu totuuden virttä??

      virsi 440.
      ”Kas köyhän leivän syövät nuo jumalattomat. He viatonta lyövät ja häntä vainoovat. He kurjaa ahdistaapi kuin käärme kiukussa. Korvansa tukkeaapi tuon raukan huudoilta.
      He armotonna vievät osuudet orpojen. He söivät lesken leivät, on Herra nähnyt sen. Hän vanhurskaasti kostaa vääryydentekijät, rankaisee ansiosta nuo viekkaat ryöstäjät”

      Miten lienee jako, tietääkö kukaan?

    • laulu4567

      aika raskaan kuulonen laulu tuo sinun virsi 440. tässä aiksemmin on keskuteltu laulusta jossa kiva ja tarttuva sävel

    • Anonyymi

      "Liian monta kertaa kuulen" -laulua lauletaan Ralph McTell'in "Streets of London'in" sävelellä. Hector teki sävelmän tunnetuksi Suomessa käännöskappaleellaan "Kuinka voit väittää".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      465
      8372
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5760
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      251
      4702
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      48
      4561
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4065
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3692
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1667
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1108
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      809
    Aihe