podon kovan flunssan ,takan antibiottikuuri ja nuhaa,pitkittynyttä.En ole 2viikkoon haistanut kuin jotakin silloin tällöin.Nenän limakalvot turpeat,kipät,punaiset,haavaiset.Kävin tk ssa,sain fudicin voiteen ja a-vitamiinitipat,ei auta.hajuasiti toimii vähäsen aika-ajoin mutta katoaa.ketään kokemuksen omaavia ja koska hajuaisti parani ennelleen?syitä?
flunssa ja hajuaitin menetys
potija
8147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joko haistat ja maistat normaalisti? Mulla on sama tilanne tällähetkellä...mutta viikkoon en oo maistanu mitään mutta haistan jotain,poskiontelotulehdukseen syön antibiootteja tällä hetkellä...pelottaa etten maista enää..
moro,en haista pahemmin,dödöt ,savun ja bensan katkut haistan.Ja miedosti ruoan tuoksua kun paistan tai keitän....saippuan haistan.Kolmas viikko tätä,syöty antibioottia ja maistan kyllä,hajut aistin läheltä,en normaali etäisyyksinä kuin tupakan ja kaljan jos joku on lähellä puhumassa.Lääkäri sanoi että mun nenän limakalvot ovat ärtyneet ja turvoksissa kovan tuleduksen takia,avamysta suihkeena ja nenätipat,,,oli kerran 2v siitenkin sama,liki 2kk hajuton maaila,mutta sain sen takaisin kovan infektion jälkeen onneksi.Ajattelin popsia presinol kuurin kun jäi edellisestä komplikaatiosta jäljelle tukkoisuuteen ja turvotukseen nenässä.On arat nuo limakalvot ja haavojakin oli viikko sitten,sain salvaa.Näillä menen siten,toivotaan ett hajut palaisi joksus taas takas,,,
Mie haistan ja maistan taas normaalisti,toivottavasti sullakin palautuu pian! :)
Nenäontelot kipuilevat aika ajoin,punaiset ja turpeat,kipeät.Läheltä aistin jooitakin hajuja,mutta muuten huonosti.Miksei turpeita,punaisia limakalvoja muka hoideta muilla kuin tipiolle mitkä ei auta?Jotain tulehdusta on kudoksissa,ei ultrassa näy,mutta tunnen.AUTTAKEE,KELLÄ SAMAA JA MITEN HOIDETTU`? oLENKO MÄ AINOA KELLÄ TÄMÄ HAJUAISTI MENNYTJA ONKO KELLÄÄN MISTÄ OLLUT APUA KYSYMÄÄNI TAUTIIN?OLEN JO AHDISTUNUT,LÄKÄRIT EI AUTA...EI EDES KORVALÄÄKÄRI ANTANUT MITÄÄN,KUIN SUMUTETTA MIKÄ EI AUTA...antakaa kommenttia hyvät ihmsiet,an kai ola ainua?
Onpa hankala komplikaatio flunssasta. Kannattaisi ainakin käyttää C-vitamiiniporetabletteja , 1 aamuisin kylmässä vedessä. Raikasta vettä pari lasia enemmän kuin tavallisesti päivittäin. Ja antioksidanttipitoisia vihanneksia ( punaisia, vihreitä, keltaisia, violetteja ) ja hedelmiä.
Ilman reseptiäkin saa niitä nenäsuihkeita Otrivin esim. Nenähengityksen pitää toimia ja samalla alipaine välikorvista korjautuu nenäsuihkeilla. Kunnollinen hengittäminen kyllä antaa happea, joka saattaa nopeuttaa viruksen vikuuttamien aistinsolujen toipumista. Siis yötä vastaan kannattaa ainakin ottaa nenäsuihke että hengittää unen aikana kunnolla nenän kautta.
Tapasin erään tutun naisen,sama vaiva,tammikuusta asti.EI HAISTA ,NOKKA TUKOSSA YM.J a eräs herra sanoi että2 kuukautta että haistaa jotain,,,sellaista.3 kerta muin eämässä,että haju kateissa 1-2kk...tai lopun ikää,haistan bensat,tupakat,hajusteet,pesuaineet,kaakaon ,mutta en kaukaa ja herkästi,aiti on tallella mutta tulehdutilan takia hukassa...
käytitkö, potija, flunssassa tukkoista nenää varten myytäviä nenäsuihkeitä? muistelisin lukeneeni jostakin, että ne voi kuivattaa limakalvoja.
en ymmärrä miksi ihmeessä valmistetaan ja myydään, ja etenkään miksi ostetaan ja käytetään "flunssalääkkeitä", mitkä eivät kohdistu flunssavirukseen, vaan kehon puolustusmekanismeja vastaan. esim. kuume ja limaneritys ovat kehon normaaleja puolustusmekanismeja flunssaa vastaan, mitä järkeä hyökätä "flunssalääkkeillä" kehon omia puolustusmekanismeja vastaan.
nössö nykyihminen tarvii pieneenkin epämukavuuteen 2 kiloa pillereitä suihkeita. itse en ikinä ostaisi pillerin pilleriä, tai muita sumutteita flunssaa varten. ja enkä tarvikaan niitä, koska olen välttänyt flunssat vuosikymmenet 'FluKilling'-menetelmällä - "kuumaa" vettä juomalla toistuvin aikavälein kurkkukipua pois, mikä on toiminut joka ikinen kerta: http://flukilling.webnode.fi/
KÄYTIN JA LIMAKALVOT OVAT TÄYSIN PUNAISET,KUIVAT JA JOSKUS KIRVELEEKIN.lopetan kaikki tipat,ym kunhan sdaan palautumaann joskus nokkani normaaliksi,limakalvot täysin tukossa,lääkäri määräsi kortisonitablettikuurin,,,