Saanko käyttää opinnäytetyössäni internetistä kopioimiani kuvia vai onko se jossain laissa kielletty ? Tekisin niistä mielelläni Power Point esityksen työni tueksi.
Vastaukset 8
- Opskelija
Ei pitäisi olla mitään estettä, jos kuvien julkaisija ei ole kieltänyt kopiointia.
Lähdeluettelossa pitää mainita mistä kuvat ovat kopioitu. Varmista asia kuitenkin opinnäytetyön ohjaajalta/valvojalta.
Onnea opinnäytetyön tekoon- fdsfasd
missään ei tarvitse lukea että kuvat olisivat suojattuja koska kaikkea luovasti tuotettua materiaalia suojaa tekijänoikeuslaki. heitäppäs googleen hakuasanaksi tekijänoikeuslaki.
- Opetuksessa
fdsfasd kirjoitti:
missään ei tarvitse lukea että kuvat olisivat suojattuja koska kaikkea luovasti tuotettua materiaalia suojaa tekijänoikeuslaki. heitäppäs googleen hakuasanaksi tekijänoikeuslaki.
Jos opiskelija on kirjoilla jossakin oppilaitoksessa niin hän saa käyttää netistä löytyvää materiaalia opiskeluun ja muuhun vastaavaan tarkoitukseen, mutta ei ansio tarkoitukseen.
Laissa korostetaan nimenomaan sitä että lähde on mainittava
Alla pieni lainaus tekijänoikeuslaista.
"Jos teos on julkistettu eli se on luvallisesti saatettu yleisön saataviin (8 §), siitä hyvän tavan mukaisesti ottaa lainauksia tarkoituksen edellyttämässä laajuudessa" (22 §). Tällöin on lähde mainittava.
Jos toisen teoksesta otetaan otteita ilman, että lähdettä mainitaan, kyseessä on siis tekijänoikeuslain loukkaus silloinkin, kun siteeraamisen edellytykset täyttyisivät. Jos kyse on opinnäytteestä, tieteellisestä työstä tms., menettelyä kutsutaan plagioinniksi ja sitä pidetään vakavana virheenä. Käytännössä tällöin olennaista on opetuksen tai tieteen normien rikkominen, mutta periaatteessa kyseessä on myös lain rikkominen." - ummu
Opetuksessa kirjoitti:
Jos opiskelija on kirjoilla jossakin oppilaitoksessa niin hän saa käyttää netistä löytyvää materiaalia opiskeluun ja muuhun vastaavaan tarkoitukseen, mutta ei ansio tarkoitukseen.
Laissa korostetaan nimenomaan sitä että lähde on mainittava
Alla pieni lainaus tekijänoikeuslaista.
"Jos teos on julkistettu eli se on luvallisesti saatettu yleisön saataviin (8 §), siitä hyvän tavan mukaisesti ottaa lainauksia tarkoituksen edellyttämässä laajuudessa" (22 §). Tällöin on lähde mainittava.
Jos toisen teoksesta otetaan otteita ilman, että lähdettä mainitaan, kyseessä on siis tekijänoikeuslain loukkaus silloinkin, kun siteeraamisen edellytykset täyttyisivät. Jos kyse on opinnäytteestä, tieteellisestä työstä tms., menettelyä kutsutaan plagioinniksi ja sitä pidetään vakavana virheenä. Käytännössä tällöin olennaista on opetuksen tai tieteen normien rikkominen, mutta periaatteessa kyseessä on myös lain rikkominen."eipä vaan saa...
- ..........
...käyttää ilman kuvien ottajan lupaa.
- martene
Usein on sivuilla jossain kohdassa tekijänoikeusmerkintä ja se sitoo. Mutta, sivuilla on yleensä myös yhteystiedot, joten pyydä lupa. Lähes kaikilta sen luvan saa pyytäessään, kun muistaa sitten esitykseenkin merkitä kuvan tekijänoikeustiedot.
Voimia laadukkaan opinnäytetyön tekemiseen!- ---
En ota kantaa itse keskusteluun, mutta ihan pakko nyt kommentoida tähän "näkyvillä tekijänoikeusmerkintä". Suomessa EI kyseisellä merkinnällä ole MITÄÄN juridista merkitystä. Tekijänoikeusmäärittyy teoksen teoskynnyksen ylittymisellä ja kuulumisella tekijänoikeuslain alaan. Sillä ei siis ole merkitystä, onko tekijänoikeudesta ilmoitettu vai ei.. ja ne kaikki (c) merkinnät ym ovat vailla juridista merkitystä. Näin se vaan on.
Ilmeisesti tuo luulo siitä, että noilla merkeillä ja ilmoituksilla olisi jotain merkitystä on tullut mm. jenkeistä, joissa siis tekijänoikeudesta jne on ilmoitettava. Suomessa siis ei ole.
- orig
Ei ole mitään väliä käyttääkö tutkielman lähteenä, viitteenä, liitteenä jne. tieteellistä tekstiä, proosaa, kuvaa, videota, nettisivuja tai ihan mitä vaan ihan mistä vaan. Kaikkia käytetään samojen periaatteiden pohjalta eli mainitaan lähde yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551