Teidän marsut???

Hei!!! Ajattelin että voisitteko kertoa marsuistanne...? Esim. Että minkälaisia ne on? Sitten mitä teette niiden kanssa ja ihan mitä vaan tulee mieleen...olisi kiva kuulla. Voin sitten itsekkin kertoa omista marsuistani, kunhan ensin joku vastaa...! =) Hyvää vuotta 2005!
4276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jospa mä sitten vaikka alotan..:) Mulla on sellanen mustavalkoinen kiharakarvanen 7kk vanha tyttömarsu.. sil on sellaset ihanat mustat "silmälasit", puolet etupäästä mustaa ja puolet valkoista, samoin takaosas:). Tottelee nimeä (aina kun jaksaa) Mercedes. Nimi tulee luultavasti siitä mersu-marsu -sanaleikistä ja saksankielisestä marsua tarkoittavasta Meerschweinchen -sanasta. Nostamisesta tyttö ei tykkää yhtään. Salaatti on marsuni herkkua, aina kun joku avaa jääkaapin, se vinkuu niin et korviin sattuu. Mersuni siis viettää lähes kaiken aikansa meidän keittiön lattialla uikuttaen. Mercedes osaa antaa tassun, seistä kahdella jalalla, hypätä käden yli ja tietenkin tulla kun huudetaan. Tässä kai oli oleellisimmat.:):)

Äänestä

Niin mulla on siis kaksi marsua...sileäkarvainen ja rusetti marsu! Se sileäkarvanen on iältään 10kk ja rusettimarsu on noin 6kk! Niiden lempi ruokaa ilmeisimmin on tomaatti, porkkana ja tuore salaatti... Niiden lempi oleskelu paikka on mun huone tai sitten olohuone. Ne tuli meille näin; Sain ensin yhden marsun eli tämän sileäkarvaisen joka oli ollu meillä ehkä 5kk, kunnes halusin toisenkin marsun ja me menimme eläinkauppaan marsuni kanssa, sitä testattiin muiden marsujen kanssa ja siitä katsottiin sitten kenen kanssa se tulisi parhaiten toimeen ja sielä oli maaaaaaailman ihanin rusettimarsu, ainakin mun mielestä:)!!! Me ostettiin se ja siitä lähtien ne on ollu parhaat kaverukset...! Mun marsut on siis molemmat poikia! Mun marsut osaa nousta kahdelle jalalle ja toinen osaa hypätä kopin katolle ja on niillä tullu jokunen estekin mentyy...:)! Kiitos vastauksista, myös etukäteen!

Äänestä

Manteli ja Rusina ovat 4vuotiaat sisarukset. Sekarotuisia siis kumpikin (sileä & rusetti).

Kuvia.
http://community.webshots.com/album/235662828XZvRmd

Yleensä marsut puuhailee omiaan mutta joka päivä ne pääsevät joko juoksemaan rinkiä lattialle tai katsomaan omistajan kanssa tv:tä. Manteli tykkää myös istua tietokoneen ääressä ja katsella outoa valoisaa näkymää ja näppäimiä on mukava painella :) Manteli on rauhallinen persoona joka rakastaa pussailua, etenkin nenänpää, suu ja sormet ovat mukavia pusuteltavia.
Rusina rakastaa makoilla sylissä ja järsiä omistajansa sormia, välillä se kiipeää kaulalle ja jää sinne hiusten suojaan makoilemaan ja mulkoilee häiritsiöitä pahasti. Tv:seen se on rakastunut ja sitä tuijotellessa vierähtää aika mukavasti :)

Kumpikin inhoaa ylikaiken kynsien leikkuuta mutta harjaaminen ja lämmin pesu silloin tällöin on oikein mukavaa :)

Sellaiset uikuttajat minulla.

Äänestä
  • Moi!
    Mä oleilen marsujeni kanssa paljon!
    Ne osaa seisoa ja toinen osaa jopa istua kuin ihmiset.Kummatkin on sileäkarvaisia.
    Toinen on vähän yli vuoden ja toinen on melkein kolme vuotta.Toisen nimi on Nappi ja toisen nimi on Töpsy.Nappi rakastaa sylissä löhöilyä ja salaattia. Töpsy taas rakastaa lattialla olemista ja kurkkua. Nappi osaa kiivetä kopin päälle ja Töpsy osaa kiivetä lattialta takasin häkkiin.Tässäpä marsuistani tärkeimmät asiat!Toivottavasti oli tarpeeksi tietoa söpöistä kuikuista.

    T:Marsurakas

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sannuska kirjoitti:

Hei!!! Ajattelin että voisitteko kertoa marsuistanne...? Esim. Että minkälaisia ne on? Sitten mitä teette niiden kanssa ja ihan mitä vaan tulee mieleen...olisi kiva kuulla. Voin sitten itsekkin kertoa omista marsuistani, kunhan ensin joku vastaa...! =) Hyvää vuotta 2005!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu