Miten paljon vastuksen tehonkeston voi hetkellisesti ylittää ilman, että vastus siitä vaurioituu?
Esimerkiksi, jos on 1W tehonkestolle mitoitettu vastus.
Se ilmeisesti kestää 1W tehoa vaikka jatkuvasti.
a) Kestääkö se 10W tehoa 1/10 sekunnin ajan (oletetaan, että se saa jäähtyä seuraavan 9/10 sekuntia virrattomana).
b) Kestääkö se 100W tehoa 1/100 sekunnin ajan (oletetaan, että se saa jäähtyä seuraavan 99/100 sekuntia virrattomana).
c) Kestääkö se 1000W tehoa 1 millisekunnin ajan (oletetaan, että se saa jäähtyä seuraavan 999 millisekuntia virrattomana).
c) Kestääkö se 10kW tehoa 1/10000 sekunnin ajan (oletetaan, että se saa jäähtyä seuraavan 9999/10000 sekuntia virrattomana).
d) Kestääkö se 100kW tehoa 1/100000 sekunnin ajan (oletetaan, että se saa jäähtyä seuraavan 99999/100000 sekuntia virrattomana).
e) Kestääkö se 1MW tehoa 1 mikrosekunnin ajan (oletetaan, että se saa jäähtyä seuraavan 999999 mikrosekuntia virrattomana).
Onko vastuksille tyypillisesti valmistaja ilmoittanut mitään tällaisesta hetkellisestä tehonkestosta,
jossa kuitenkin keskimääräinen teho 1 sekunnin aikana ei ylitä valmistajan ilmoittamaa jatkuvaa tehonkestoa ?
Vastuksen hetkellinen tehonkesto?
3
198
Vastaukset
- Joakim1
Tehonkesto tulee ylikuumenimisesta. Yhdessä sekunnissa vastus ei ehdi vielä lämmetä nimellistehollaan, joten tuskin tuolla tulee ongelmia, jos teho*aika on pienempi kuin 1 Ws ja maksimijännitettä ei ylitetä. Kestää kuitenkin suuruusluokkaa kymmenen sekuntia saavuttaa tasapainolämpötila. Suurella jännitteellä sitten voi tapahtua läpilyöntejä, jolloin teho voi kasvaa paljon suuremmaksi, ainakin paikallisesti. Tietysti myös hyvin suuri yliteho voi kuumentaa vastusta liikaa paikallisesti.
Tässä on tehonkestoja lyhyille pulsseille: http://www.vishay.com/docs/28730/acseries.pdf - m087yhuhuy6tttttt
Se saadaan i2*t-arvosta.
- vastusharmi
Pienillä vastusarvoilla voi kestoa rajoittaa myös dynaaminen rasitus, koska vastusaine on usein käämin muotoinen. Myöskin isoilla pulssivirroilla vastusaine kuumenee nopeasti, mutta runkorakenne jonka perusteella vastuksen tehonkesto on määritelty, ei ehdi johtaa lämpöä pois. Eli keskimääräistä tehohäviöä ei voida aina soveltaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410