Veitsiketjussa kyseltiin, mitä mukaan tarttunut thaimaassa kotiin viemisiksi?
Siitä sitten vain listaa tekemään.
Itsellä mukaan on tarttunut mm.
Nya krata (miltei samanlainen kuin profiilikuvassani)
puukoristeita
paitoja (thai/ bilboarding) varmaan joka matkalta
tuoreita mausteita (esim kurkuma), tahnoja, chilejä yms
kankaita ( ei khao lakista)
musiikkivideolevyjä (thai)
shortseja
teetettyjä vaatteita (muille)
sandaalit
matkalaukku
urheilukassi
hong thong viskiä
kahvimaitojauhetta (annospusseja)
viilentävää geeliä
Ancient Kahvi (kasvatettu ja valmistettu khao lakissa /lam kaen)
Tärkein tuliainen on kuitenkin ollut päivittäin (vähintään kerran) hieronnasta johtuva hyvänolontunne.
Usein mietinnässä ollut myös hankkia piha-astiastoksi muovisia astioita, jotka eivät maksa juuri mitään lam kaenissa. Mut se raahaaminen :)
Tuliaiset itselle ja muille.
11
496
Vastaukset
Listaan voisi vielä lisätä, antiikkipatinoituja laatikon/ kaapin vetimiä... ja niitä on paljon :)
Punottu riisikori, jonne siis laitetaan riisit, ja upotetaan kiehuvaan veteen. Kun riisit on kypsiä, nostetaan kori, ja riisit on valmiina tarjoiluastiassaan.
Toki reissujakin jokunen jo takana.- Munmatkassa
Joskun teettänyt vaatteita räätälillä, ei enää nykyisin. Lasit hommasin optikolta. Kesämekkoja, housuja, laukkuja. Huonetuoksuja, nesteenpoisto lääkkettä; vähentää lennon jälkeistä turvotusta. Täsaä nyt jotain
- yanne
Bang niangin markkinoilta vaimo ostaa aina tyynynpäällisiä kotiin. Siis koristetyynyjen. Lisäksi mausteita ja t-paitoja. Parit silmälasit jokaisella reissulla.
- yanne
Ja anopille apteekista niitä lihasgeelejä iso kasa.
- SeppoTaneli
Pari uutta asentoa.
- Piikkijalääkekuuri
Minä toin Hua Hinistä tippurin en jäänyt tullissa kiinni, kirvely alkoi Suomessa.
- Massagggee
Tatti jumpan abc
- Kohchang1
Käsityönä taotut lihaveitset,Mekhong viinaa,aloe vera voidetta,hyttyskierukoita,keittiötarvikkeita, astiat.aterimet..
- taikkufani
Niitä tietynmallisia Kiwi-veitsiä löytyi sitten niiden toisten liikennevalojen kohdalla olevasta marketista.
- Lung
Mulle jäi muija kainaloon 1978 :-*
Niitä lyhytvartisia lusikoita, aivan ehdoton peli jogurtin ja viilin syönnissä.
(Ei kippaa purkkia ja korkealaitainen, jugurtti pysyy hyvin pesässä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869
