Onko Suomesta mahdollista saada weimarinseisojaa ei-metsästävään kotiin?
Weimarinseisoja kotikoiraksi
8
1324
Vastaukset
- Weimakko
Tuskin ja ymmärrän täysin miksi. Vahvan vietin ja energisyyden omaava weimari on kasa ongelmia jos tuota comboa ei kanavoida mihinkää. Tiedän eläköityneen weimarenin joka meinaa levitä liitoksistaan ulkona kun on siirretty show-uralle ainoastaan. Ulkomailta saat varmasti haettua,mutta mieti vielä. Kaunis kuori vaan sykkivä sielu jyllää arjessa - oletko valmis tarjoamaan sille tekemistä ja välillä päästämään pellolle puuhaamaan veren perintönä tulevaa riistaintoa?
Jos sanot kyllä niin vieraile Suomessa ja Euroopan kasvattajilla näkemässä noita koiria käyttö sekä show koirina huomataksesi onko ne millaisia todellisuudessa. Eurobreeder.com,assured breeders weimarener sekä http://www.pets4homes.co.uk/search/?type_id=3&breed_id=223&results=10&sort=pricehigh - perunaton
Aika epätodennäköistä. Ja jos saisit niin homma on kyllä todella iso. Ystävälläni kaksi weimaria emä ja sen pentu, joita molempia käytetään syksyisin metsällä. Lisäksi harrastaa koirien kanssa hulluna, kun ovat äärettömän energisia koiria. Talvisin käy päivittäin joko hiihtolenkillä tai vedättää potkuria, sellaisia useamman tunnin lenkkejä ja vauhtia sen verran että saavat juosta. Silti illasta vielä aktivoi kotona tokoilemalla yms. silti energiaa vielä riittäisi. Kesällä menevät pitkiä pyörälenkkejä, tokoilevat, opettelevat uusia temppuja...
- Kkkkfknnxkkxnx
Ja taas ollaan hankkimassa huippuaktiivista käyttökoiraa vain siksi, että se on eksoottisen näköinen.
Ei, ei ja ei. Esim. näyttislinjainen irlanninsetteri on kaikille osapuolille järkevämpi vaihtoehto. - Ulkomailta
Kyllä Suomessakin on rodun edustajia pelkkinä seurakoirina, mutta ne on yleensä ulkomailta hankittuja. Suomalaiset kasvattajat myyvät weimarinseisojia vain metsästäviin koteihin.
- äläsNyt
Ei se siihen metsästämättömyyteen kuole, mutta vähäiseen liikuntaan ja harrastamattomuuteen se voi henkisesti kuolla. Seisojat on kuitenkin niin hieno roturyhmä, että sen soisi säilyvän metsästyskäytössä. Kuten edellä vihjattiin niin seisojissa on kuitenkin tarjolla se yksi seurakoiratapaus (eli irkkusetteri), jossa on aikalailla hyvässä paketissa seisojien parhaat puolet.
- Weijonar
...valtaosa Weimarista on vain seurakoirana, joten kyseisen vain rohkeasti kennelisteiltä ja katselleen palstoja netistä josko löytyisi.
...tavanomaisen metsästäjänkin on vaikea selviytyä kennelistien kysymyspattereista, ja ns. Metsästyskoira on valtaosan vuotta häkki tai seurakoira.- Seisoo_taas
Metsästäjä olen ja seisojilla pyydän ja joudun suurelta osin komppaamaan. Ei seisojat kuole siihen riistattomuuteen vaikka muutakin väitetään, mutta vapaanajuoksuaikojen suhteen olen eri mieltä. Vapaana juoksetettavan metsästyskausi on treenikausi mukaan lukien noin 8 kuukautta, hyvin tottelevalla koiralla noin 10 kuukautta. Kaikkein parhaimmat voi olla aina irti (60 % omista koirista), tarkoittaa sitä, että koira pysyy pihassa ja lenkillä ei karkaa missään tilanteessa minkään perään ilman lupaa. Mutta näin vaan täällä syrjäseudulla. Seurakoira-aspektista olen samaa mieltä; sitähän ne 90 % on.
- Kkgjcjjvkvkc
Seisoo_taas kirjoitti:
Metsästäjä olen ja seisojilla pyydän ja joudun suurelta osin komppaamaan. Ei seisojat kuole siihen riistattomuuteen vaikka muutakin väitetään, mutta vapaanajuoksuaikojen suhteen olen eri mieltä. Vapaana juoksetettavan metsästyskausi on treenikausi mukaan lukien noin 8 kuukautta, hyvin tottelevalla koiralla noin 10 kuukautta. Kaikkein parhaimmat voi olla aina irti (60 % omista koirista), tarkoittaa sitä, että koira pysyy pihassa ja lenkillä ei karkaa missään tilanteessa minkään perään ilman lupaa. Mutta näin vaan täällä syrjäseudulla. Seurakoira-aspektista olen samaa mieltä; sitähän ne 90 % on.
Kuinka moni lienee valmis treenaaman koiraa 8-10 kk vuodessa "pelkkää seurakoiraa".... koiran energiatasot eivät lemmikkistatuksella leimaamisen jälkeen katoa minnekään. Ja rodun korkealle työmoraalillekin pitäisi löytää käyttöä, weimari ei ole pelkkä sohvankoriste...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site956092Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto555068SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574212SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83568Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143110SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat522169Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val211545