Keuhkosyöpä, opinnäytetyö

Sairaanhoitajaopiskelija

Valmistun sairaanhoitajaksi pääkaupunkiseudulta Metropolian Ammattikorkeakoulusta. Teen opinnäytetyötä toisen opiskelijan kanssa. Opinnäytetyömme aihe: Omaisen keinot tukea keuhkosyöpää sairastavaa läheistään. Tarkoituksemme on kuvata millaisilla keinoilla omainen voi tukea keuhkosyöpädiagnoosin saanutta läheistään. Opinnäytetyömme tavoitteena on, että työn tuloksia voitaisiin hyödyntää keuhkosyöpää sairastavien potilaiden omaisten tukemisessa. Toivomme, että työmme sisällöstä on myös apua sairaanhoitajille.
Haluaisimme siis haastatella omaisia/ läheisiä (hyvä ystäväkin käy). Haastattelut suoritettaisiin pääkaupunkiseudulla, tarpeen tullen lähialueetkin käyvät. Haastattelut tapahtuisivat nyt maaliskuun aikana 2016. Tarkoituksena olisi haastatella kasvotusten, mutta olemme valmiita myös Skype keskusteluun. Meillä on myös mahdollisuus liikkua Helsingin ulkopuolelle ( HUOM. keuhkosyöpää sairastavan pitää olla HUS:in potilas!) Haastattelu vie aikaasi noin 30min eteenpäin.
Tutkimukseen osallistuminen on täysin vapaaehtoista ja tutkimukseen osallistumisen voi keskeyttää missä tahansa vaiheessa.
Jos kiinnostuit tai tiedät jonkun jolla olisi kiinnostusta, minuun voi ottaa yhteyttä sähköpostilla [email protected], tai puhelimella
Tarvitsemme edelleen haastateltavia!!! Lähtekää reippaasti mukaan ja olkaa muokkaamassa tulevaisuuden keuhkosyöpään sairastuneiden hoitoa!

0

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä mieltä olet?

        Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
        Ikävä
        157
        1460
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        129
        1170
      3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        216
        869
      4. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        64
        782
      5. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        61
        699
      6. Mikä sua mies vaivaa?

        Siis oikeasti.
        Ikävä
        46
        665
      7. 51
        652
      8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

        mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
        Ikävä
        52
        572
      9. 76
        566
      10. Martina avaa suhdettaan

        IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        187
        558
      Aihe