Tyhmä kysymys, mutta kysyn kuitenkin...Kun sähköpostiini tulee viesti; sinulla on kavereita enemmän kuin uskotkaan, niin kysymys kuuluu, onko joku katselut tietojani
facebook-sivuiltani ja yrittää yhteydenottoa? Tiedoissani ei ole muuta kuin nimi, ei paikkakuntaa tms. yksilöintitietoa.
Facebook-kutsu
1
242
Vastaukset
- lhku
Tuo on automaattinen mainos, jolla FB yrittää saada sinut hankkimaan lisää "kavereita". FB:n tavoite kun on, että kaikilla olisi mahdollisimman paljon yhteyksiä. Se on heidän elinehtonsa. Firmaa ei millään lailla kiinnosta, oletko oikeasti kaveri "kavereidesi" kanssa, tai tunnetko edes heitä lainkaan.
Myöskin FB:n näyttämät "saatat tuntea myös..." listat perustuvat ihan siihen samaan. Ne yrittävät saada sinut verkostoitumaan kaverinkaverinkavereiden kanssa. Ihan riippumatta siitä, oletko koskaan ollut millään tavalla tekemisissä kyseisten henkilöiden kanssa.
Sinä sitten teet ihan itse päätöksen siitä, haluatko juosta markkinamiesten pillin mukaan vai valitsetko "kavereiksesi" vain sellaisia henkilöitä, joiden kanssa itse haluat pitää yhteyttä.
Vielä vinkki: FB:n asetuksista voi säätää, minkälaisia sähköposteja haluaa niiltä vastaanottaa. Suosittelen vaihtoehtoa "vain tärkeimmät tiliä koskevat tiedotteet".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432947Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602839- 422323
- 261788
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251689Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa701576- 481566
- 361226
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771225- 791050