Tuplamaisteri samaan aikaan

Ö1697

Kuinka kauan kestäisi suorittaa 2 DI-tutkintoa niin, että toisen aloittaisi heti 1 opiskeluvuoden jälkeen? Onko paljon eroa opiskelujen kestossa vrt. DI-DI, kuin DI-KTM?

3

1259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotaintiedän

      Taitaa olla asia niin, että samaan aikaan ei voi opiskella kahta DI-tutkintoa. Peräkkäin sen sijaan onnistuu.

      Maisterin tutkinnon ohjeellinen opiskeluaika on 2 vuotta, siitä käsin voi laskea valmistumisaikoja. On tietysti myös huomioitava, että maisteriopintoihin vaaditaan vähintään AMK-tutkinto tai kandi, jotka ovat vieneet oman aikansa eli ainakin 3 vuotta.

      Toista maisteritutkintoa ei voi suorittaa samassa pääaineessa kuin ensimmäinen.

      Joskus on ihmelapsia, jotka väittelevät parikymppisinä. Nämä eivät kysele täällä valmistumisaikoja. Laskelmansa voi siis perustaa normiaikoihin, jos on normityyppi.

      • Näin_se_vain_menee

        Mahtavat olla vähissä ne ihmelapset, jotka ovat väitelleet Suomessa tekniikasta parikymppisinä. Se on melko vaikeaa, vaikka suorittaisikin ylioppilastutkinnon jo 16-vuotiaana.

        Sen sijaan on merkittävästi helpompaa väitellä filosofiasta tai matematiikasta parikymppisenä, kun ei tarvitse tuhlata aikaa pakollisiin harjoitus- tai seminaaritöihin, vaan saa suorittaa pääasiassa kirjatenttejä omaan tahtiin..


    • Mac_Gyver

      Koetin itsekin työn ohessa tehdä toista DI-tutkintoa ja lisäksi tohtoriopintoja eri alalta samaan settiin limittäin. Töissä jouduin harmikseni tekemään myös ylitöitä jatkuvasti ja matkustelemaan ulkomailla. Rupesin fyysisesti sairastelemaan ihan oikeasti. En ollutkaan ihmemies MacGyver. Olin perusjamppa. Kone hirtti kiinni. Jätin opiskelut. Töitä en jättänyt. Nyt vasta yli 10 v jälkeen olen taas fyysisesti kuntoutunut. Opetus: Älä ahnehdi liikaa päälekkäisiä juttuja. Poltat itsesi. Jos teet opiskelut työn ohessa, niin varmista, että aikaa jää opiskeluun. Ylitöitä et silloin voi tehdä, etenkin jos opiskelu ei liity työtehtäviisi millään lailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe