Hei!
Onko Gambian lomakohteissa mahdollista pesettää pyykkejä vai pitääkö ottaa paljon mukaan ja raahata likapyykkiä kotiin? (yäk!)
Kiitos!
Pesula vai likapyykit kotiin?
7
163
Vastaukset
- duiddu
Ainakin Bakotu hotellissa voi pesettää vaatteita...
- puhdastatuli
Tjäreborgin hotelleissa useimmissa on pesulapalvelu, siitä on maininta jokaisen hotellin lisätiedoissa. Olemme yöpyneet myös monissa guesthouseissa ja siivoojalta kyselleet vaatteiden pesusta, monet ovat olleet valmiita pesemään pyykkimme omalla ajallaan kotonaan. Seuraavana päivänä saatu puhtaat ja silitetyt vaatteet takaisin ja hinta oli se minkä itse halusimme maksaa.
- AnjaEeTee
Hotellissa oli pesulapalvelu, mutta erittäin kallis maan hintatasoon verraten. Yksityisiä pesuloita emme nähneet ainoatakaan. Olimme Senegambia Beach-hotellissa tammi-helmikuun vaihteessa 2016.
- Gambiaan2017
Mitä suurinpiirtein pyykkien pesettäminen sitten maksoi/kg?
- AnjaEeTee
Enpä muista tarkkaan, melkein meidän hinnoissa, sen verran maksoi, että kotiin tuotiin;) Tuossa olisi köyhän maan yrittäjille selvä markkinarako, mutta kun se juokseva vesikään ei ole itsestään selvyys! Thaimaan lomalta ei koskaan tuoda likapyykkiä kotiin!
- AnjaEeTee
Hotellien pesuloissa on eri vaatekappaleelle on omat hinnat tyyliin naisten pusero, hame, shortsit, miesten paita, sukka... niin oli tuollakin. Siis ei pestä kiloittain kuten vaikkapa Thaimaassa, jossa pesettäminen ei maksa lähes mitään!
- duiddu
Maassa maan tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518194KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4257234Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693713Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463382Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092884Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään452408- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv301620Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821487