spray maalin päälle 2K lakka?

2Kpurkki

Kestääköhän mastonin spary automaalit (akryyli) päällensä kuplimatta 2-komponenttilakkaa?

Pitäisi maalailla pyörän runko ja tankki. tarvitsen valkoista ja mustaa. Desin verran kumpaakin joten 2K maalie hankinta ei oikein nappaa. Viimeksi kun ostin pari desiä maalia, kovetteen ja ohenteen, maksoi 60e värikaupasta.
Josko nyt vetäisi autosprayllä ja 2K lakka pintaan.

Kyse on metsäpyörästä joka on ajoa ei esittelyä varten.

10

15061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuhyväon

      Maalasin mastonilla tankin mustaksi ja vastaavalla lakalla pinnan. Tuli kyllä tosi hyvä. Mastonin paukkupullossa on ihan hyvä suutin. Maalipinnan kestävyydestä ei vielä kokemusta.

      • 2Kpurkki

        Mastonin lakka ei vaan kestä kunnolla bensaa eikä alkuunkaan jarrunestettä.


      • Anonyymi
        2Kpurkki kirjoitti:

        Mastonin lakka ei vaan kestä kunnolla bensaa eikä alkuunkaan jarrunestettä.

        mikään kilikoli lakka ei kestä hyvin mekaanista kulutusta eikä vähääkään myrkkyjä. johtuu siitä koska kilikoli sprayt ja myös maalitki on niin ohennettua tavaraa ettei kovetu koskaan kunnolla.


    • kylläjaeitaas

      Mastonissa on hyvä suutin, se on totta. Muuten Mastonit eivät kestä kaikkia hyviä 2K lakkoja. Varmin olisi käyttää saman valmistajan tuotteita jolloin ei ole yleensä pelkoa eri ohenteiden reagoimisesta toisiinsa väärällä tavalla ts. kupliminen...

    • saaomansävyn

      Maksaako se sekoitettu spray niin paljon enempi että kantsis leikkii?

      Sanokaa koska se lakka kannatta maalata, siis se kuivumisaika

      • Mast-on

        Alle 15min tai yli 7vrk.

        Mutta senhän sä taisitkin jo tietää... 😉


      • terveisetpersiistä

        Oletko saanut auringonpistoksen vai oletko syntynyt perätilassa


    • Pepshukka

      Harva maalin jarrunestettä kestää ja miksi ihmeessä sen pitäisikään,ei maalit yleensä kestä akkuhappoakaan tai muuta jotka kuuluvat toiseen paikkaan&tarkoitukseen kuin maalin päälle roiskia...saati nyt kipinöitä,kuumuutta tai mekaanista kolhimistakaan kovinkaan paljon.
      Kokemuksia on ja juurikin ongelma oli samanmoinen kuin kysyjällä elikkäs jotain pienehköä esim entisöitävän mopon tai mp maalitouhuja päämääränä saada siisti pinta omin voimin ilman ruiskuja.
      Joo-o,aika moneen otteeseen tuli kokeiltua useita spraymaaleja ja paras tulos tuolla 2K tuli kesäkeleillä ulkosalla suojatussa paikassa(toki jos oikein kunnollinen tarpeeksi lämmin talli ja vaikka talvella) jossa pinnasta tuli ihan ok kunhan ei hätäillyt ja jos valui tai tuli joku muu kämmi,kärpänen tms niin antoi kuivua rauhassa eikä sählännyt puolimärkää pintaa mitenkään vaan hioi tarpeellisilta osia kun pinta oli kuiva paikkasi tai veti uusiksi koko osan.
      Lakkaakin vetäisin just kulutuskestävyyden parantamiseksi, spraypurkista sekin.
      Kyllä pinnasta ja lopputuloksesta ihan välttävä tuli,ei vedä maalarin ruiskulla vedettyyn pintaan tokikaan eikä kulutuskestävyys tai kovuus ole samaa luokkaa myöskään mutta mitä nyt kukin vaatii sitten?
      Bensaa ei kestä vaikka maali kuin lakkakin toisin mainostaa eikä häävisti mekaanistakaan rasitusta joten varovainen oltava jos bensatankkiin moiset vetäisee olla roiskimatta.
      Tuo surkea bensankestävyys oli syynä ettei kelvannut minulle ja keksittävä muuta pintaa jota ei tarvi ns paikkailla joka tankkauksen jälkeen ja hysteerisesti varoa irtoroiskeita.
      Mutta asiaan löytyi ratkaisu marssien esim Biltemaan ja ostaen moottorimaalia,itse käytin valkoista.
      Pinnasta tulee sileä,hieman emalinen ,peittää hyvin eikä valu herkästi kestää bensaa ym liottimia eikä mitään lakkaa tarvi pintaan kuivuu todella nopsaan.

      • paskatmaalarit

        Mulla on maalattu mopon katteet jollaki 3.90e maalilla mitä saa kärkkäiseltä, hyvin on jarrunesteet ja bensat kestäny mutta tietenki heti pyyhitty suurinosa poies. on siinä sellane 4e lakkaki khyl pinnas


    • Anonyymi

      Ei kestä myöskään napalmia tai liekinheitintä! Ei kannata mennä mopoilemaan sotatoimialueelle, jos on tankki maalattu Mastonilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3161
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe