spray maalin päälle 2K lakka?

2Kpurkki

Kestääköhän mastonin spary automaalit (akryyli) päällensä kuplimatta 2-komponenttilakkaa?

Pitäisi maalailla pyörän runko ja tankki. tarvitsen valkoista ja mustaa. Desin verran kumpaakin joten 2K maalie hankinta ei oikein nappaa. Viimeksi kun ostin pari desiä maalia, kovetteen ja ohenteen, maksoi 60e värikaupasta.
Josko nyt vetäisi autosprayllä ja 2K lakka pintaan.

Kyse on metsäpyörästä joka on ajoa ei esittelyä varten.

13

16964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuhyväon

      Maalasin mastonilla tankin mustaksi ja vastaavalla lakalla pinnan. Tuli kyllä tosi hyvä. Mastonin paukkupullossa on ihan hyvä suutin. Maalipinnan kestävyydestä ei vielä kokemusta.

      • 2Kpurkki

        Mastonin lakka ei vaan kestä kunnolla bensaa eikä alkuunkaan jarrunestettä.


      • Anonyymi
        2Kpurkki kirjoitti:

        Mastonin lakka ei vaan kestä kunnolla bensaa eikä alkuunkaan jarrunestettä.

        mikään kilikoli lakka ei kestä hyvin mekaanista kulutusta eikä vähääkään myrkkyjä. johtuu siitä koska kilikoli sprayt ja myös maalitki on niin ohennettua tavaraa ettei kovetu koskaan kunnolla.


    • kylläjaeitaas

      Mastonissa on hyvä suutin, se on totta. Muuten Mastonit eivät kestä kaikkia hyviä 2K lakkoja. Varmin olisi käyttää saman valmistajan tuotteita jolloin ei ole yleensä pelkoa eri ohenteiden reagoimisesta toisiinsa väärällä tavalla ts. kupliminen...

    • saaomansävyn

      Maksaako se sekoitettu spray niin paljon enempi että kantsis leikkii?

      Sanokaa koska se lakka kannatta maalata, siis se kuivumisaika

      • Mast-on

        Alle 15min tai yli 7vrk.

        Mutta senhän sä taisitkin jo tietää... 😉


      • terveisetpersiistä

        Oletko saanut auringonpistoksen vai oletko syntynyt perätilassa


    • Pepshukka

      Harva maalin jarrunestettä kestää ja miksi ihmeessä sen pitäisikään,ei maalit yleensä kestä akkuhappoakaan tai muuta jotka kuuluvat toiseen paikkaan&tarkoitukseen kuin maalin päälle roiskia...saati nyt kipinöitä,kuumuutta tai mekaanista kolhimistakaan kovinkaan paljon.
      Kokemuksia on ja juurikin ongelma oli samanmoinen kuin kysyjällä elikkäs jotain pienehköä esim entisöitävän mopon tai mp maalitouhuja päämääränä saada siisti pinta omin voimin ilman ruiskuja.
      Joo-o,aika moneen otteeseen tuli kokeiltua useita spraymaaleja ja paras tulos tuolla 2K tuli kesäkeleillä ulkosalla suojatussa paikassa(toki jos oikein kunnollinen tarpeeksi lämmin talli ja vaikka talvella) jossa pinnasta tuli ihan ok kunhan ei hätäillyt ja jos valui tai tuli joku muu kämmi,kärpänen tms niin antoi kuivua rauhassa eikä sählännyt puolimärkää pintaa mitenkään vaan hioi tarpeellisilta osia kun pinta oli kuiva paikkasi tai veti uusiksi koko osan.
      Lakkaakin vetäisin just kulutuskestävyyden parantamiseksi, spraypurkista sekin.
      Kyllä pinnasta ja lopputuloksesta ihan välttävä tuli,ei vedä maalarin ruiskulla vedettyyn pintaan tokikaan eikä kulutuskestävyys tai kovuus ole samaa luokkaa myöskään mutta mitä nyt kukin vaatii sitten?
      Bensaa ei kestä vaikka maali kuin lakkakin toisin mainostaa eikä häävisti mekaanistakaan rasitusta joten varovainen oltava jos bensatankkiin moiset vetäisee olla roiskimatta.
      Tuo surkea bensankestävyys oli syynä ettei kelvannut minulle ja keksittävä muuta pintaa jota ei tarvi ns paikkailla joka tankkauksen jälkeen ja hysteerisesti varoa irtoroiskeita.
      Mutta asiaan löytyi ratkaisu marssien esim Biltemaan ja ostaen moottorimaalia,itse käytin valkoista.
      Pinnasta tulee sileä,hieman emalinen ,peittää hyvin eikä valu herkästi kestää bensaa ym liottimia eikä mitään lakkaa tarvi pintaan kuivuu todella nopsaan.

      • paskatmaalarit

        Mulla on maalattu mopon katteet jollaki 3.90e maalilla mitä saa kärkkäiseltä, hyvin on jarrunesteet ja bensat kestäny mutta tietenki heti pyyhitty suurinosa poies. on siinä sellane 4e lakkaki khyl pinnas


      • Anonyymi
        paskatmaalarit kirjoitti:

        Mulla on maalattu mopon katteet jollaki 3.90e maalilla mitä saa kärkkäiseltä, hyvin on jarrunesteet ja bensat kestäny mutta tietenki heti pyyhitty suurinosa poies. on siinä sellane 4e lakkaki khyl pinnas

        itemaalasin mastonilla ja hetiku sai vähänki bensaa nii suli samantien


    • Anonyymi

      Ei kestä myöskään napalmia tai liekinheitintä! Ei kannata mennä mopoilemaan sotatoimialueelle, jos on tankki maalattu Mastonilla!

    • Anonyymi

      2K-maali ei tarvitse lakkaa, koska sillä on jo korkeakiiltoinen pinta, joka kestää UV-valoa, naarmuja ja haalistumista.

    • Anonyymi00013

      maston autoacrylin päälle maston Auto Acryl 500 ml kirkas spraylakka?? mattaa ei ole:( muihin merkkeihin ei siirrytä kesken, ja maston 2k lakkakin on kirkas mutta huonompi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe