Suomen hallitukselta puuttuu näkemys tulevaisuudesta. Opetuksen säästöministeri Grahn-Laasosen toimet osoittavat, ettei kokoomus ole enää sivistyspuolue ja siitä, miten koulutusta kokonaisuudessaan uudistetaan ja kehitetään.
- Kokoomuksen hellimät sanaparret uudistamisesta ja kehittämisestä ovat pelkkää säästämistä verhoiltuna hienoon sanahelinään.
Kokoomus ole enää sivistyspuolue.
Kokoomus ole enää sivistyspuolue!
7
76
Vastaukset
- Väliinputoaja
Sivistyspuolue? Kokoomus?Millä kriteereillä se olisi sitä koskaan ollutkaan?
Jos jotakin puoluetta voitaisiin sanoa sivistyspuolueeksi, niin eiköhän se olisi ollut demarit silloin peruskoulu-uudistuksen aikaan. Silloin haluttiin myös köyhimpien perheiden lapsille tasa-arvoinen ja samantasoinen koulutuspohja kuin paremman väen lapsille. Nimenomaan varakkaat pistivät hanttiin.
Jokaisessa kansassa on epäonnistujansa, jokaisesta lapsesta ei voi tulla tähtioppilasta. Myös opetussuunnitelmissa on oltava tarkkana ja osattava ennustaa, mitä tietotaitoja voitaisiin tarvita esim. 10 vuoden kuluttua. Peruskoulu ei voinut vastata kaikkiin vaatimuksiin johtuen ihmisten erilaisuudesta, joten heikommin menestyjille puuhattiin tarkkailuluokkia ja erityisopetusta.
Kansansivistyslaitoksille eli opinahjoille ei voi asettaa kaikkea vastuuta sivistämisestä kun iso osa pitäisi oppia kotoa käsin (elämänarvot) ja opetella myös itsenäiseen tiedonhakuun.
En usko Kokoomuksen ikinä yrittäneen vaikuttaa posiitivisesti näihin sivistystarkoituksiin. Et varmaan sinäkään, etenkin kun hetken muisteltuasi opetuksen lähihistoriaa ja Kokoomuksen, sekä myös Keskustan vaatimuksia säästöistä, jotka pitää kohdistaa koulutukseen eli sivistämiseen.
En ole opettaja ammatiltani vaan yksi niistä väliinpudonneista, joka joutui tyytymään vanhaan kansakoulupohjaan ja maksamaan aikuisiällä omat ammatilliset kehittämiskurssit ilman yhteiskunnan isoja panostuksia. Eli omatoimista sivistämistä ja tiedonhakua olen joutunut opettelemaan ja oppinut ymmärtämään, miten valtavat upeat resurssit peruskoulu antaisi koululaisille, jos vain vanhemmat kotoa käsin ja puolueet yhteisrintamassa opetusta tukisivat. Vain siten Suomi saadaan nousuun kun väki sivistyy.- unununununu
Sinua vanhempi ja fil.maist. omin ponnisteluin ilman mitään tukia,
ei opintolainaa opintorahasta puhumattakaan, oppikoulu kaupungissa, jonne oli muutettava itse asuntoa etsimään.
Nälkää kokenut jo kouluvuosina, paitsi kesäisin, kun olin töissä maalla.
KOMPPAAN täysillä viimeistä kappalettasi, siteeraan sitä tähän:
"Eli omatoimista sivistämistä ja tiedonhakua olen joutunut opettelemaan ja oppinut ymmärtämään, miten valtavat upeat resurssit peruskoulu antaisi koululaisille, jos vain vanhemmat kotoa käsin ja puolueet yhteisrintamassa opetusta tukisivat. Vain siten Suomi saadaan nousuun kun väki sivistyy."
- MrJuha82outolintu
Kyllä kokoomus on tässä asiassa oikeassa(eli opiskelijoiden tukien leikkaukset muu koulutussäästöt, jotka selittyy hyvin kouluteknologian kehityksellä, silä enää ei tarvita niin paljoa opettajia, koska voidaan korvata osa esim tableteilla).
Eivät aina oo oikeassa.
Heijän ongelma on tasaveron kannattamisessa, joka köyhien kiusaamista.
Vasemmistolla on taas ongelmansa siin, että ottaisivat vain lisää velkaa, kun Suomen velka on niin paha, että pakko leikata.- Mietipäuudelleen
Ei opettajien palkkoja makseta opiskelijoiden tuista vaan niillä maksetaan asuminen ja syöminen. Opiskelijatukien leikkaus on erittäin lyhytnäköinen ja niin tyypillinen kokoomuslainen toimenpidet että...tarkoitushan on että vain ne, joilla on varaa, voivat opiskelelal eli otetaan iso harppaus taaksepäin sivistystyössä.
Vasemmisto ei ottaisi lisää velkaa vaan ottaisi rahaa sieltä, missä sitä on eli haluaisi, että ne kymmenet ja sadat miljoonat, jotka valuvat SUomesta yritysvoittoina pois, pystyttäisiin verottamaan SUomessa, edes sillä prosentilla, mitä peruspäivärahalla oleva työtön maksaa tai edes jotenkin mukaellen sitä periaatetta, että jos opiskelija omalla työllään hankkii lisäansiota, häneltä leikataan opintotukia.
- Koulutus-alamäkeen
Koulutus-alamäkeen
Stubb otti sen Gran-Laasosen TAAS ministeriksi, vaikka se on ihan kuin täytetty ikkunanukke, puhuu, muttei ymmärrä mitä puhuu tai TEKEE. - fit-bump
Stubb `fit bumpin ´aloitti julkisessa suomalaisessa keskustelussa .
Liekö Stubbissa paljon mustaa verta?
Obamalle se on luonnollista, sillä mustien kulttuuriin nyrkkitervehdys on kuulunut kautta aikojen. - Suomalaisten-hyväksikäyt
RKP on ollut Suomen riistäjä vuosisatoja, "rahat pois Suomesta"-politiikkaa ovat tehneet aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648